رشد 5 هزار و 571 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش هدا بلاگ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز چهارشنبه با افزایش 5571 واحدی روبه رو شد.

رشد 5 هزار و 571 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز که به گفته فعالان بازار روز تعدیل در رشد های بی اندازه روز گذشته شاخص بود، فقط 5447 واحد رشد نموده و به رقم یک میلیون و 752 هزار و 526 واحد رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 15.6 میلیارد سهام حق تقدم و سایر اوراق اقتصادی در قالب 2.30 میلیون نوبت معامله و به ارزش بی سابقه 22 هزار و 434 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 0.31 درصد رشد کردند، اما شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 0.92 درصد کاهش یافته اند.

همچنین شاخص آزاد شناور 0.19 درصد افت داشت، شاخص بازار اول بورس 0.29 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.34 درصد رشد کرد.

امروز سهام شرکت لیزینگ پارسیان برای اولین بار در بورس ارائه شد که مردم اکثراً در صف خرید برای این سهم قرار گرفتند که البته در آخرین عرضه اولیه سهام شرکت بورسی مربوط به هلدینگ سرمایه گذاری تأمین بیش از 4.5 میلیون نفر مشارکت کردند.

دولت میخواهد، با فروش سهام شرکت های خود و نیز فراهم کردن زمینه برای عرضه شرکت های زیرمجموعه نهاد های عمومی مانند تأمین اجتماعی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی و سایر بنیاد های اقتصادی عظیم به تقاضای مردم برای حضور در بازار سرمایه پاسخ مناسب دهد و عمق بازار را بیشتر کند.

امروز گرچه عمده سهام در بورس منفی و کاهشی بود، اما بعضی کارشناسان می گویند، این برای تعدیل بازار مفید است و باعث می گردد، شاخص قدری واقعی تر گردد، در عین حال کارشناسان همیشه به مردم توصیه می نمایند، در ورود به بازار سرمایه دقت نمایند و ابتدا از سهام شرکت هایی که تازه وارد بورس می شوند یا اصطلاحاً سهام عرضه اولیه خریداری نمایند.

همچنین سهام شرکت هایی که دولت عرضه می نماید صندوق های سرمایه گذاری بورسی و شرکت های سرمایه گذاری خریداری نمایند و ابتدا از خرید سهام شرکت های بورسی خودداری نمایند که ممکن است، دچار زیان شوند.

حضور در بازار بورس به منزله پذیرش ریسک و بازده است و هیچکس نمی تواند تعهد بدهد که سرمایه گذار فقط سود کند. همچنین کارشناسان به مدیران شرکت های بورسی و فرابورسی هم پیشنهاد می نمایند از فرصت پیش آمده در اقبال مردم به بورس و فرابورس استفاده نموده و به تأمین اقتصادی برای اجرای پروژه های توسعه ای و سرمایه گذاری استفاده نمایند.

امروز معامله گران حدود 22.5 هزار میلیارد تومان در بورس تهران و حدود 9.1 هزار میلیارد تومان در فرابورس ایران معامله کردند یعنی بیش از 31 هزار میلیارد تومان ظرف سه ساعت و نیم در بازار سرمایه ایران معامله شد و این بهترین فرصت برای شرکت های بورسی و فرابورسی است که به تأمین اقتصادی برای اجرای پروژه های خود نوسازی خطوط فراوری و افزایش تکنولوژی و بهره وری بپردازند.

همچنین با نگاهی به بورس تهران در می یابیم ارزش بازار که حاکی از ارزش سهام و تعداد سهام همه شرکت های بورسی به بیش از 6 میلیون و 491 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز نماد های فولاد مبارکه، شستا، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته اند.

نماد های پربیننده امروز مربوط به بانک ملت، بانک تجارت، صنایع ملی مس ایران، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، بانک صادرات و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو بوده اند.

امروز در خاتمه معاملات فرابورس ایران شاخص کل 85 درصد رشد نموده و به رقم 18 هزار و 150 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 184 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.9 میلیارد سهام حق تقدم و یا اوراق اقتصادی در قالب 983 هزار نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 194 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های گهرزمین، پتروشیمی مارون، صباتأمین، فولاد هرمزگان، همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند و نماد های هلدینگ معدنی خاورمیانه و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

نماد های پربیننده در فرابورس ایران شامل صنایع کاغد پارس، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، پتروشیمی تندگویان، بانک دی، فراوری نیروی برق دماوند، سیمان لار سبزوار و سرمایه گذاری میراث فرهنگی بوده اند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1086

به "رشد 5 هزار و 571 واحدی شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 5 هزار و 571 واحدی شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید