آخرین تصویر از نقدینگی

به گزارش هدا بلاگ، حجم نقدینگی سال 98 در جوابیه بانک مرکزی به رئیس کل اسبق این بانک رونمایی شد. نهاد سیاست گذار پولی ضمن تکذیب ادعای محمود بهمنی درخصوص میزان رشد نقدینگی، حجم این شاخص در انتهای سال 98 و متوسط رشد نقدینگی در 2 ماه ابتدایی 10 سال گذشته را به اشتراک عموم گذاشت.

آخرین تصویر از نقدینگی

دنیای اقتصاد براساس این داده ها، آخرین تصویر نقدینگی را آنالیز نموده است. تصویری که نشان می دهد حجم نقدینگی در انتهای اسفند 98 به 1/ 2472 هزار میلیارد تومان رسیده که حاکی از رشد 3/ 31 درصدی در سال 98 است. این رشد از تمام سال های دهه 90 (به استثنای سال 92) بالاتر بوده است. در سال 92 رشد نقدینگی 8/ 38 درصدی تحت تاثیر افزودن آمار بعضی بانک ها و موسسات اعتباری به آمار های پولی و بانکی کشور بود.

از طرفی رشد فصلی نقدینگی نیز در زمستان گذشته به 3/ 9 درصد رسید. آخرین بار زمستان 94 چنین رکوردی ثبت شده بود. بانک مرکزی در جوابیه دیروز گفت که متوسط رشد نقدینگی در 2 ماه ابتدایی 10 سال گذشته، معادل 4/ 2 درصد بوده است. اگر شتاب حرکتی نقدینگی در امسال نیز همچون میانگین 10 ساله باشد، حجم نقدینگی در میانه بهار از 2530 هزار میلیارد تومان گذشته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند ریشه رشد نقدینگی، سیاست های اقتصادی دولت است.

حجم نقدینگی اقتصاد ایران در انتهای سال 1398 به 1/ 2472 هزار میلیارد تومان رسید. عددی که در قیاس با انتهای پاییز، رشد 3/ 9 درصدی را نشان می دهد که بالاترین رشد فصلی پس از زمستان 94 به حساب می آید. همچنین رشد نقطه ای نقدینگی به 3/ 31 درصد رسید که در طول 6 سال اخیر بی سابقه بود. با ادامه این فرایند نقدینگی در انتها اردیبهشت امسال، در چه ارتفاعی قرار گرفته است؟

اعلام رقم نقدینگی در یک جوابیه

با اینکه بانک مرکزی داده های پولی و بانکی را از آذرماه سال گذشته به روز ننموده است، اما دیروز در یک جوابیه، رقم نقدینگی در اسفند 98 اعلام شد. ماجرا از این قرار بود که محمود بهمنی، رئیس کل اسبق بانک مرکزی مدعی شده بود که حجم نقدینگی در دو ماه ابتدایی سال 99 معادل 400 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بانک مرکزی نیز در جوابیه ای این خبر را تکذیب کرد و نوشت: رقم دقیق حجم نقدینگی در انتها اسفند 1398 معادل 1/ 2472 هزار میلیارد تومان بوده است. هیچ گاه در تاریخ 60 ساله بانک مرکزی، حجم نقدینگی در طی دو ماه نخست سال چنین رشدی (رشد مورد اشاره بهمنی) را تجربه ننموده است، ارقام اشاره شده صحیح نیست؛ به عنوان مثال، متوسط رشد نقدینگی در دو ماهه ابتدایی 10 سال گذشته، رقمی معادل 4/ 2 درصد بوده که با ارقام ذکر شده توسط ایشان فاصله بسیار زیادی دارد. با این اوصاف، رقم نقدینگی در انتها اسفند 98 معادل 1/ 2472 هزار میلیارد تومان است که در قیاس با انتها آذر، بیش از 209 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

بر این اساس، رشد نقطه به نقطه نقدینگی در انتها سال 98 به 3/ 31 درصد رسیده است که بالاترین رشد نقطه ای از بهمن 93 به این سو به حساب می آید. همچنین از سال 92 به بعد چنین رشدی در یک سال رخ نداده بود. رشد نقطه ای این شاخص، در مهر ماه سال 1393 معادل 8/ 31درصد بود.

اما در آن موقع به علت الحاق موسسات اقتصادی غیرمجاز به سیستم بانکی کشور، حجم نقدینگی دچار جهش شده بود؛ همچنین آمار 5 بانک ایران زمین، قرض الحسنه رسالت، خاورمیانه، بین المللی کیش و ایران و ونزوئلا نیز به آمار سیستم بانکی کشور افزوده شد. بر این اساس، نفوذ رشد نقطه ای نقدینگی در سال 98، یک سیگنال مهم برای متغیر های پولی کشور به حساب می آید. همچنین داده های بانکی مرکزی نشان می دهد در 3 ماه انتهای سال قبل، به طور متوسط در هر ماه نقدینگی 3 درصد رشد کرد و رشد فصلی نیز به بیش از 9 درصد رسید که از زمستان 94، به این سطح نرسیده بود.

این در حالی بود که در 9 ماه ابتدایی سال قبل، نقدینگی به طور متوسط در هر ماه 1/ 2 درصد رشد نموده بود. با این اوصاف می توان گفت که حدودا نقدینگی در دی ماه معادل 2330 میلیارد تومان و در بهمن ماه معادل 2400 میلیارد تومان بوده است.

رقم احتاقتصادی نقدینگی در انتها اردیبهشت: بانک مرکزی در بیانیه اش گفت که در 10 سال گذشته، میانگین رشد نقدینگی در 2 ماه ابتدایی سال معادل 4/ 2 درصد بوده است. اگر این فرضیه برای امسال نیز صدق کند، رقم نقدینگی در انتها ماه دوم سال به 4/ 2531 هزار میلیارد تومان می رسد که نشان از رشد نقطه ای 4/ 30 درصدی نقدینگی خواهد داشت. اما اگر رشد نقدینگی همانند 3 ماه انتهای سال گذشته به شتاب خود ادامه دهد، رشد نقطه ای به چه عددی می رسد؟ با ثبت رشد 3 درصدی در ماه، حجم نقدینگی در انتها اردیبهشت 99 به 6/ 2622 هزار میلیارد تومان می رسد. در این حالت رشد نقطه ای نقدینگی نیز به رقم 35 درصد خواهد رسید.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 783

به "آخرین تصویر از نقدینگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تصویر از نقدینگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید