شروع برداشت گل محمدی در کویر مرکزی ایران

به گزارش هدا بلاگ، برداشت گل محمدی از بوستان های گل محمدی در کویر مرکزی ایران شروع شد.

شروع برداشت گل محمدی در کویر مرکزی ایران

به گزارش هدا بلاگ به نقل از صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ مدیر جهاد کشاورزی آران و بیدگل گفت: سال جاری با افزایش 20 درصدی کشت محصول گل محمدی در آران و بیدگل، از 125 هکتار از باغات گل محمدی در حال برداشت است.

حسین فتاحی اضافه نمود: ابوزید آباد و بخش کویرات، یزدل، نوش آباد و شهر آران و بیدگل از مراکز عمده کشت و برداشت گل محمدی در آران و بیدگل است که از پنج سال قبل کار کشت و برداشت گل محمدی را شروع نموده اند.

رئیس اداره تولیدات گیاهی و دامی آران و بیدگل با اشاره به کیفیت بالای گلاب در این منطقه نسبت به دیگر مناطق گفت: شرایط خاص اکولوژیکی منطقه که دارای شب های سرد و روزهای نسبتا معتدل و گرم دارد و همچنین به دلیل کویری بودن موجب می گردد که درصد اسانس و تجمع آن از لحاظ فیزیولوژیکی در گیاه افزایش و عطر و بوی ویژه ای به گل و گلاب ببخشد.

هادی یغمائیان اضافه نمود: پیش بینی می گردد سال جاری از 125 هکتار گل محمدی در آران و بیدگل حدود 300 تن گلاب ناب برداشت گردد.

وی گفت: با توجه به برنامه تغییر الگوی کشت در آران و بیدگل و مصرف پایین آب مصرفی در گل محمدی نسبت به گیاهان احتیاج به آب بیشتر، توسعه باغ های گل محمدی در آران وبیدگل با حمایت جهاد کشاورزی اجرا می گردد.

رئیس اداره تولیدات گیاهی و دامی آران و بیدگل اضافه نمود: هم اکنون این شهرستان دارای هشت واحد سنتی گلابگیری و دو واحد صنعتی است که این واحدها در شهرهای نوش آباد، ابوزیدآباد و آران و بیدگل و روستاهای یزدل محمدآباد واقع شده است.

یغمائیان با اشاره به برنامه ریزی مدیریت جهاد کشاورزی آران و بیدگل برای افزایش سطح زیر کشت گل محمدی در شهرستان گفت: تا سال آینده 150 هکتار از اراضی آران و بیدگل زیر کشت گل محمدی می رود.

آران و بیدگل 14 هزار هکتار باغ و مزرعه دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 خرداد 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 516

به "شروع برداشت گل محمدی در کویر مرکزی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع برداشت گل محمدی در کویر مرکزی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید