آمادگی وزارت علوم برای ارسال پیش نویس آیین نامه قانون مقابله با تخلفات علمی به 2 دستگاه

به گزارش هدا بلاگ، دکتر محمد روشن با حضور در گفت وگوی ویژه خبر 20 شبکه چهار صدا و سیما با بیان اینکه قانون پیشگیری و مقابله با تخلف در آثار علمی در مرداد ماه امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اضافه نمود: بر اساس این قانون برای کسانی که مرتکب تخلف در آثار علمی شوند، بر حسب مجازات هایی در نظر گرفته شده است.

آمادگی وزارت علوم برای ارسال پیش نویس آیین نامه قانون مقابله با تخلفات علمی به 2 دستگاه

وی ادامه داد: بسته به اینکه شخص متخلف حقیقی یا حقوقی باشد و یا در مواردی اقدام به تشکیل موسسه و یا پایگاه الکترونیکی برای تولید انتها نامه و یا مقالات کند و یا مشارکت در تبلیغات این موسسات شود، مجازات ها شدیدتر خواهد بود.

روشن در عین حال افزود: البته برای دانشجویان یا اساتید و یا کارمندانی که مرتکب چنین تخلفاتی شوند، هرگونه امتیاز مادی و معنوی که به موجب این مقاله ها دریافت شده باشد، از آنها سلب خواهد شد.

به گفته وی بر اساس قانون پیشگیری و مقابله با تخلفات در آثار علمی که اخیرا مصوب شده و همچنین بر اساس قانون و مقررات انتظامی دانشگاه ها مصوب سال 64 برای استادانی که مرتکب تخلفاتی در این حوزه شوند، مجازات ها از احضار و تذکر شفاهی تا اخراج از خدمات دولتی به صورت دائم در نظر گرفته شده و نیز دانشجویانی که مرتکب چنین تخلفاتی شوند، بر اساس آئین نامه انضباطی دانشجویان مصوب سال 74، مجازات تنبیهی در انتظار آنها است.

روشن افزود: بر اساس آیین نامه انضباطی، دانشجویان خاطی اخراج آموزشی می شوند و حتی تا 5 سال از شرکت در آزمون های ورودی به دانشگاه ها محروم خواهند شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم تاکید کرد: اگر به موجب این اقدامات اگر بر اساس مقالات و انتها نامه های تقلبی مدرکی و یا امتیازی به فردی داده شود، قابل لغو و ابطال است.

روشن با بیان اینکه بر اساس تبصره 7 ماده واحده قانون پیشگیری و مقابله با تخلف در آثار علمی، پیشگیری در دو محور ترویج احترام به حقوق مالکان فکری و الزام به اعمال نظارت های دقیق از طریق اعمال تبصره 9 قابلیت اجرا دارد، افزود: بر این اساس دانشجویان ملزم هستند پروپوزال های خود را در سامانه ایرانداک ثبت کنند، ضمن آنکه حتما همانند جویی نیز انجام شود.

به گفته این مقام مسوول، علاوه بر آن پرداخت هرگونه وجه نقد به استادان راهنما، مشاور و داور موکول به این ارزیابی ها از طریق همانندجویی ها است.

وی با بیان اینکه اعمال مجازات های انتظامی و کیفری برای کسانی که مرتکب چنین تخلفاتی می شوند از عوامل ارعابی و عبرت آموز و پیشگیرانه این قانون است، یادآور شد: وزارت علوم برای تدوین آئین نامه مربوط به قانون مقابله و پیشگیری از تخلف در آثار علمی بیشترین اهتمام را ورزیده است، به گونه ای که به محض اینکه این قانون ابلاغ شد، کمیته هایی در وزارت علوم با همکاری دانشگاه ها، معاونین و موسسات ذیربط تشکیل شد و خوشبختانه در شورای معاونینی که شنبه گذشته در وزارت علوم برگزار گشت، این آئین نامه، طرح و اصلاحاتی بر روی آن انجام شد.

روشن افزود: این آیین نامه در حال حاضر آماده ارسال برای وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت دادگستری است تا آنها نظرات خود را بر روی این آئین نامه ارائه دهند تا بتوان به هیات وزیران ارائه داد.

معاون امور حقوقی و مجلس وزیر علوم با تاکید بر اینکه 5 دی ماه (روز گذشته) آخرین فرصت تنظیم و تدوین آئین نامه بوده است، گفت: خوشبختانه وزارت علوم این وظیفه خود را به خوبی انجام داده است.

وی با بیان اینکه این قانون در 6 شهریورماه جاری در روزنامه رسمی منتشر شده است، افزود: پس از انتشار آن در روزنامه رسمی، این قانون لازم الاجرا است و ما هم سه ماه فرصت داشتیم که آخرین مهلت ما 5 دی ماه بوده است.

روشن با تاکید بر اینکه پیش نویس آیین نامه باید به تایید وزارتخانه های بهداشت و دادگستری برسد، ابراز امیدواری کرد که به سرعت نظرات این دستگاه ها ارسال شود و اظهار کرد: در فرآیند تدوین این آیین نامه کنندگانی از وزارت بهداشت در جلسات حضور داشتند و فکر می کنیم مسئله ای در این زمینه نداشته باشیم و بتوانیم به سرعت این پیش نویس را در هیات وزیران مطرح کنیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: ویکی گرام
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2057

به "آمادگی وزارت علوم برای ارسال پیش نویس آیین نامه قانون مقابله با تخلفات علمی به 2 دستگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی وزارت علوم برای ارسال پیش نویس آیین نامه قانون مقابله با تخلفات علمی به 2 دستگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید