خبرنگاران برنامه های وزارت علوم برای شروع سال تحصیلی 400-1399 اعلام شد

به گزارش هدا بلاگ، تهران- خبرنگاران- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برنامه های این وزارتخانه را برای شروع سال تحصیلی آینده (400-1399) با توجه به شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد.

خبرنگاران برنامه های وزارت علوم برای شروع سال تحصیلی 400-1399 اعلام شد

علی خاکی صدیق روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران با اشاره به برنامه های وزارت علوم در خصوص نحوه آمادگی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای سال تحصیلی جدید، گفت: تصمیم گیری در خصوص نحوه شروع به کار دانشگاه ها منوط به شرایط در شهریور ماه است؛ چرا که باید دید کشور تا آن موقع در چه شرایطی قرار می گیرد.

وی برنامه های وزارت علوم را برای شروع سال تحصیلی بیان کرد و گفت: اگر بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، شرایط کشور را سفید اعلام گردد، اجازه حضور همه دانشجویان در دانشگاه ها صادر و امکان بازگشایی خوابگاه ها فراهم گردد، سال تحصیلی آینده در همه مقاطع تحصیلی به صورت حضوری خواهد بود.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به برنامه پیشنهادی دیگر، اعلام کرد: اگر پیش بینی ستاد ملی مبارزه با کرونا، ادامه شیوع ویروس کووید 19 باشد و احتمال به خطر افتادن سلامتی دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه داده گردد، سراغ برنامه های بعدی می رویم که نمونه آن، شرایط مشابه کنونی در مراکز آموزش عالی است.

خاکی صدیق شرح داد: بخشی از دانشگاه را برای حضور دانشجویان با اولویت تحصیلات تکمیلی آماده می کنیم، اما تصمیم گیری برای حضوری شدن درس ها و اینکه چند درصد مقاطع حضوری باشند، در اختیار دانشگاه ها واقع شده است. اگر شرایط کووید 19 تشدید گردد و توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر نداشتن آموزش حضوری باشد، در آن حالت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای ادامه آموزش های الکترونیکی اعلام آمادگی می نمایند.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه همکاران ما در دانشگاه ها طی چهار ماه گذشته در این راستا قرار گرفتند، بنابراین زیرساخت هایی آماده و تجربه های انباشته شده ای در خصوص آموزش الکترونیکی و آمادگی ارائه همه دروس نظری به صورت الکترونیکی وجود دارد.

به گفته این مقام مسوول وزارت علوم، در هر صورت و تحت هر برنامه ای، باز هم تاکید بر استمرار آموزش مجازی به صورت ترکیبی از حضوری و الکترونیکی است. در این زمینه هم تصمیم گیری برای نحوه برگزاری آموزش های الکترونیکی و حضوری با توجه به شرایط در اختیار دانشگاه ها واقع شده است.

در خصوص دانشجویان ورودی جدید، ترجیح بر پذیرش حضوری است

معاون آموزشی وزیر علوم درباره حضور دانشجویان نو ورود به دانشگاه ها از ترم تحصیلی مهرماه، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشگاه های مطرح جهان، توصیه بر پذیرش حضوری دانشجویان نو ورود است؛ چرا که در ترم اول تحصیلی با محیط دانشگاه آشنا می شوند. هر چند این امر مشروط به فراهم بودن شرایط حضورشان در دانشگاه است.

خاکی صدیق ادامه داد: در صورت مهیا بودن شرایط، اولویت با حضور دانشجویان ورودی جدید است تا از نزدیک فضای دانشگاه را لمس نمایند اما با توجه به شرایط، این مسأله یک مقدار سخت به نظر می رسد و ممکن است برای دانشگاه ها امکان آماده سازی فضا برای حضور دانشجویان نو ورود وجود نداشته باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با تاکید بر اینکه به منظور لطمه نخوردن این دانشجویان در ترم اول، بنای ثبت نام از آنان را داریم، گفت: با این حال ممکن است آموزش برای این گروه هم به صورت الکترونیکی و با تعداد واحدهای اندک باشد.

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه شرایط بیماری کرونا فراز و فرود دارد، درباره احتمال طولانی شدن ترم تحصیلی مهرماه برای دانشجویان، تاکید نمود: فکر نمی کنم نیازی به طولانی شدن ترم تحصیلی نباشد؛ چرا که با آموزش الکترونیکی و استفاده از تجربه ای که در ترم تحصیلی جاری داریم، امکان مدیریت نیمسال تحصیلی برای انتها به موقع، وجود دارد.

خاکی صدیق یادآور شد: شاید دانشگاه ها برای دانشجویان ورودی جدید که به واسطه اعلام نتایج با یک ماه و نیم تاخیر وارد سال تحصیلی جدید می شوند، تعداد کلاس ها را در هفته افزایش دهند و ترم را تمدید نمایند.

به گزارش خبرنگاران، از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وارد چهارمین ماه اجرای آموزش های الکترونیکی شده اند؛ فرایندی که پیش از این فقط در چند دانشگاه کشور مثل تهران و شیراز سابقه داشت.

با دستور رییس جمهوری، دانشگاه ها از 17 خردادماه جاری تا حدود زیادی فعالیت خود را برای تکمیل واحدهای عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی دانشجویان تحصیلات تکمیلی افزایش دادند. خوابگاه ها نیز با رعایت فاصله گذاری های اجتماعی فقط دانشجویان دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را به صورت محدود پذیرش نموده اند.

بر اساس اعلام تعداد زیادی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، ترم تحصیلی جاری اندکی بیش از خردادماه و ممکن است به علت برگزاری با تاخیر امتحانات انتها ترم در بعضی شهرها تا مرداد و شهریورماه ادامه داشته باشد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 955

به "خبرنگاران برنامه های وزارت علوم برای شروع سال تحصیلی 400-1399 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برنامه های وزارت علوم برای شروع سال تحصیلی 400-1399 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید