اختلافات عربستان و امارات بر سر مدیریت پرونده اطلاعاتی یمن

به گزارش هدا بلاگ، در پی آغاز جنگ یمن در سال 2015 و استفاده ابوظبی از نفوذ خود در ائتلاف عربی برای نابودی مخالفان یمنی خود، اختلافات پنهانی داخل مراکز اطلاعاتی میان عربستان و امارات تشدید شده است.

اختلافات عربستان و امارات بر سر مدیریت پرونده اطلاعاتی یمن

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خلیج (فارس) آنلاین، فرماندهی نیروهای سعودی در ائتلاف عربی در یمن گزارش هایی ارائه نموده و طی آن خواهان تنظیم مجدد اختیارات مراکز اطلاعاتی وابسته به کشورهای عضو ائتلاف و عمدتا امارات شد.

این گزارش که در ماه اکتبر توسط افسران سعودی ارائه شده است از اختلافات گسترده و تناقض در هماهنگی میان سرویس اطلاعات عربستان و امارات پرده برداشت که به کاهش دقت در عملیات نظامی علیه انصارالله یمن منجر شده است .

طبق اطلاعاتی که سایت مذکور به دست آورده است، عبدالرحمن مسعودی، از نیروهای ارشد ارتش عربستان رسما از فرماندهی وزارت دفاع که تحت ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان واقع شده است، درخواست نموده فعالیت اطلاعاتی عربستان و امارات از یکدیگر جدا شوند.

مسعودی که یکی از نیروهای سرویس اطلاعات عربستان است که در تیم اطلاعاتی در یمن شرکت دارد و از جمله کسانی است که بر تهیه گزارش های ارسالی نظارت دارد، در یکی از گزارش های ارسالی خود به دفتر شخصی بن سلمان تشریح نموده که سرویس اطلاعات امارات عامدانه اطلاعاتی را درباره وجود پایگاه های تشکیلات تروریستی در اختیار ائتلاف عربی می گذارد و پس از حمله با این پایگاه ها مطابق با اطلاعات و مختصاتی که طرف اماراتی ارائه نموده، معین می گردد که پایگاه ها متعلق به نیروهای دولت مستعفی یمن است.

طبق گزارش های سرویس اطلاعات عربستان، اطلاعاتی به دست آمده است که نشان می دهد که سرویس اطلاعات امارات عامدانه دنبال گمراه کردن نیروهای نظامی به ویژه نیروهای هوایی است تا تشکیلات و گروه هایی که به نیروهای دولت مستعفی یمن پیوسته اند را نابود کند.

مسعودی در گزارشی ذکر نموده که گروه هایی که توسط نیروی هوایی ائتلاف هدف دریافتد یگان های نظامی قبیله ای بودند و به وسیله اقدامات اطلاعاتی معین شد که آنها از جمله نیروهای نظامی ضد امارات در یمن بودند.

همچنین گزارش ها نشان می دهند که فرماندهان یگان های نظامی و اطلاعاتی عربستان در یمن به دلیل عدم پاسخگویی رهبری عربستان بخصوص بن سلمان به مطالبات فرماندهان میدانی درباره سرانجام دادن به نقش امارات به ویژه نقش اطلاعاتی این کشور و نیز اتکا به سرویس اطلاعات عربستان در مدیریت عملیات در یمن ناراضی هستند.

نفوذ امارات در ائتلاف عربی موجب متوقف شدن پروژه حمایت و توسعه سرویس اطلاعات یمن قادر به حمایت از یگان های زمینی و هوایی نیروهای مستعفی و ائتلاف عربی شده است.

ائتلاف عربی از همان شروع مداخله در جنگ یمن و بعضا حمله به پایگاه ها و اماکن دور از محل درگیری با انصارالله همیشه به هدف دریافت پایگاه های ارتش دولت مستعفی یمن متهم شده است از جمله این حملات، حمله عامدانه نیروی هوایی امارات در ماه اوت 2019 به نیروهای دولت مستعفی بود که در اثر آن حدود 400 نیروی این دولت در ارتفاعات استان عدن کشته و زخمی شدند.

عربستان از سال 2015 به بهانه حمایت از نیروهای دولت مستعفی در درگیری با جنبش انصارالله یمن راهنمایی ائتلاف عربی را با مشارکت کشورهای عربی از جمله امارات برعهده دارد.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2033

به "اختلافات عربستان و امارات بر سر مدیریت پرونده اطلاعاتی یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلافات عربستان و امارات بر سر مدیریت پرونده اطلاعاتی یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید