ادامه گرمایش اعماق اقیانوس ها تا سال 2050

به گزارش هدا بلاگ، آنتونی ریچاردسون استاد ارشد دانشگاه کویینزلند و محقق ارشد این بررسی می گوید: به دلیل اندازه عظیم و ژرفایی که اقیانوس ها دارند گرمایی که تا به امروز جذب سطح اقیانوس شده است به آب های عمیق تر راه می یابد.

ادامه گرمایش اعماق اقیانوس ها تا سال 2050

نوعی عروس دریایی که در آب های گرم زندگی می کند

یک پژوهشگر می گوید: هرکاری هم که در حال حاضر بکنیم حیات جانوران دریایی اعماق اقیانوس ها تا سرانجام قرن جاری براثر گرمایش اقیانوس ها با تهدید فزاینده ای روبرو خواهد بود.

حتی اگر همین امروز هم انتشار گاز های گل خانه ای در جهان دستخوش کاهش چشم گیری شود، گرمایش سریع در اعماق اقیانوس ها تا سال 2050 ادامه خواهد داشت.

در تحقیق بین المللی جدیدی با استفاده از شاخص سرعت اقلیمی چگونگی اثرگذاری تغییراقلیم بر گونه های اقیانوس زی را تحلیل کرده اند. وقتی گرمای اقیانوس افزایش می یابد، سرعت کوچ جانوران دریایی به مناطق دارای دمای مطلوب را سرعت اقلیمی می گویند.

محققان، سرعت اقلیمی اقیانوس ها در 50 سال گذشته را محاسبه کرده و سپس با استفاده از شماری از مدل های اقلیم، چگونگی تغییرات آن تا سال 2100 را پیش بینی کرده اند. در این بررسی سرعت اقلیمی در چهار عمق اقیانوس را همسنجی کردند تا تعیین شود بر اثر تغییرات اقلیمی کدام تنوع های زیستی دستخوش بیش ترین تغییر شده است.

در حال حاضر افزایش سرعت گرمایش سبب شده که سرعت اقلیمی در سطح اقیانوس دو برابر عمق آن باشد. ولی تا سال 2100 اگر برای مهار چشم گیر انتشار گاز های گل خانه ای کاری انجام نگیرد گرما به عمق های بیش تر هم نفوذ خواهد کرد.

طبق یافته های این محققان کاهش انتشار گاز های گل خانه ای می تواند تهدیدات تغییر اقلیم برای تنوع زیستی در سطح اقیانوس ها را محدود کند، اما جهش سرعت اقلیمی برای تنوع زیستی در اعماق اقیانوس ها گریزناپذیر است و از همه بیش تر در منطقه مزوپلاژیک (عمق 200 تا1000 متر) رخ می دهد.

به گفته آیزاک بریتو-مورالس، دانشجوی دکترای تخصصی دانشگاه کویینزلند و سرپرست این پژوهش، محققان متوجه شدند که سرعت اقلیمی در عمق 200 تا 1000 متر 11 برابر شده است.

او گفت: در چرخش جالبی که رخ داده است نه تنها سرعت اقلیمی در عمق های مختلف اقیانوس تغییرات مختلفی یافته بلکه سویه های مختلفی هم یافته است که چالش های عظیمی برای روش های تعیین نواحی حفاظت شده پدید می آورد. این بررسی روز دوشنبه در مجله تغییرات اقلیم نیچر چاپ شد.

البته این محققان می گویند برای مهار انتشار گاز های گل خانه ای باید گام های بلندی برداشت هر چند که وقوع برخی اثرات منفی در عمق اقیانوس ها نیز گریزناپذیر است.

آنتونی ریچاردسون استاد ارشد دانشگاه کویینزلند و محقق ارشد این بررسی می گوید: به دلیل اندازه عظیم و ژرفایی که اقیانوس ها دارند گرمایی که تا به امروز جذب سطح اقیانوس شده است به آب های عمیق تر راه می یابد.

یعنی هرکاری هم که در حال حاضر بکنیم حیات جانوران دریایی اعماق اقیانوس ها تا سرانجام قرن جاری براثر گرمایش اقیانوس ها با تهدید فزاینده ای روبرو است.

به گفته او افزون بر مقابله هایی که با تغییر اقلیم اجرا شده است باید با ایجاد نواحی جدید حفاظت شده برای جانوران دریایی نواحی عمیق تر، به شدت بر استخراج در بستر دریا و ماهیگیری در اعماق دریا نظارت کرد.

منبع: ایندیپندنت

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: فرادید
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 752

به "ادامه گرمایش اعماق اقیانوس ها تا سال 2050" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه گرمایش اعماق اقیانوس ها تا سال 2050"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید