استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی راهکار کاهش مسائل پژوهش

به گزارش هدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، حسین میرزایی در پنجمین جلسه سال مجمع که با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم برگزار شد، گفت: مجمع پژوهشگاه های ملی کشور شامل 16 پژوهشگاه و موسسه پژوهشی ملی مستقل و غیردانشگاهی تابع وزارت علوم است که دارای 780 عضو هیات علمی و ظرفیت علمی وتجهیزاتی کم نظیر و غیر قابل تکراری است.

استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی راهکار کاهش مسائل پژوهش

وی با بیان اینکه این مراکز در تمام حوزه های تخصصی مشغول خدمت و گره گشایی از مسائل کشور هستند و بودجه اختصاص یافته به مجموعه های پژوهشی وزارت علوم به هیچ وجه با نیازها و ظرفیت های گسترده پژوهشی کشور هماهنگی ندارد، تاکید کرد: با توجه به چالش های بودجه ای دولت که ناشی از محدودیت منابع است استفاده از ظرفیت دستگاه ها اجرایی و بخش خصوصی راه اصلی پیش روی ماست.

میرزایی همچنین راه دیگر برای کاهش مسائل بخش پژوهش و فناوری کشور را استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی دانست که با مجوز رهبری نظام صورت می پذیرد و با توجه به حمایت ها و تاکیدات مداوم معظم له از امر پژوهش و فناوری و مطالبه تخصیص 3 تا 4 درصد از تولید ناخالص داخلی اعتبارات پژوهشی از این ظرفیت باید مورد درخواست وزارت علوم قرار گیرد.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی از معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درخواست کرد به این دغدغه مشترک پژوهشگاه ها و مجموعه همکاران پژوهشی وزارت علوم توجه کرده و با پیگیری آن اقدام ارزشمندی را در این حوزه به جای بگذارد.

میرزایی در سرانجام با اشاره به دیدار اعضای مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با معاون اول محترم رییس جمهور و رییس سابق مجلس بر مطالبه جدی مجمع برای مشارکت پژوهشگاه ها در کمیسیون های دولت و مجلس به منظور ارائه مشاوره و حضور در تصمیم سازی های تخصصی براساس رهیافتهای پژوهشی و علمی تاکید کرد.

لاریجانی، رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های پژوهشگاه دانش های بنیادی بر ضرورت اشتراک و هم افزایی امکانات و تجهیزات مراکز پژوهشی و شبکه علمی موسسات تاکید کرد.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1023

به "استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی راهکار کاهش مسائل پژوهش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی راهکار کاهش مسائل پژوهش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید