الفبای مدیریت خشم

به گزارش هدا بلاگ، برای مدیریت خشم نکته مهم شناخت این مساله است که چه وقت خشم برای شما مشکل ایجاد می نماید و زندگی شما را به طور جدی به خطر می اندازد و در مواقع روبه رو شدن با آن، چگونه می توان با آن مقابله کرد. برای این کار به راه چاره دو مرحله ای ما توجه کنید:

الفبای مدیریت خشم

الفبای مدیریت خشم

روزنامه ها گاهی به اتفاقات مرگباری اشاره می نمایند که بر اثر خشمی آنی ایجاد شده اند. تا به حال چند بار در حالی که رگ های گردنتان از شدت عصبانیت بیرون زده بوده کاری انجام داده اید و بعدا از انجامش به شدت پشیمان شده اید؟ چرا عصبانی می شویم؟ و چقدر می توانیم خشم خود را کنترل کنیم؟ اینها سوال هایی است که ممکن است گاهی از خود پرسیده باشید. بهتر است کمی هم بدون هیچ عصبانیتی به خشم فکر کنیم و آن را بشناسیم.

خشم یکی از هیجان های پیچیده انسان است. خشم واکنشی متداول نسبت به ناکامی و بدرفتاری است. همه ما در طول زندگی با موقعیت های خشم برانگیز روبه رو شده ایم. اشکال خشم این است که اگر چه بخشی از زندگی است ولی ما را از رسیدن به اهداف مان باز می دارد.

ارایه تعریفی واضح و مشخص از خشم بسیار سخت است، زیرا افراد از نظر زمان و علت خشم و شیوه واکنش به آن کاملا متفاوت هستند. هیجان هایی که اغلب با خشم همراه هستند، عبارتند از: عصبانیت، خشونت، خصومت، کینه توزی، غضب، تنفر، تحریک، حساسیت، تحقیر و رنجش. چون تعاریف و تجربیات ما از این احساسات فرق دارد، توصیف دقیق آنها غیرممکن است.

چرا افراد خشمگین می شوند؟

تصور اینکه فرد در معرض تهدید، خسارت، آسیب، از دست رفتن شخصیت، عزت نفس، سلامتی و غرور است می تواند فرد را خشمگین کند. بعلاوه انتظارات نا به جا از دیگران، ناکامی ها و پایمال شدن حقوق علتی برای خشمگین شدن است.

همه افراد به یک میزان در معرض خشم نیستند. در هنگام خستگی، بیماری و درد، آستانه ظهور خشم کاهش می یابد. بعلاوه، افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند؛ تحملشان نسبت به ناکامی ها اندک است؛ از مورد انتقاد واقع شدن هراس دارند و بعلاوه کسانی که تصور می نمایند باید همواره با صلابت، شجاع، قدرتمند وقوی به نظر برسند بیش از سایرین خشم را تجربه می نمایند.

عوارض جسمی خشم

اتفاقاتی که متعاقب خشمگین شدن در بدن ایجاد می شوند عبارتند از : تنفس سریع، متوقف شدن سیستم گوارش که یکی از بدترین پیامدهای خشم است، آزاد شدن ذخایر گلوکز از کبد، ترشح کورتیزول و سرکوب سیستم ایمنی، افزایش هورمون تستوسترون در مردان، تسریع و تشدید حرکات و گفتار، سفت شدن عضلات، گشاد شدن چشم ها، سرخ شدن چهره و انتقال جریان خون از پوست، کبد، معده و روده به سمت قلب، سیستم عصبی مرکزی و عضلات. افرادی که سریع کنترل خود را از دست داده و خشمگین می شوند در درازمدت دچار مشکلاتی از قبیل اختلالات پوستی، قلبی عروقی، گوارشی، نارسایی سیستم عصبی، تشدید علایم بیماری موجود در بدن، آرتروز و سکته قلبی می شوند. پس باید بتوانند خشم خود را کنترل و مدیریت نمایند.

راه های کنترل خشم

برای مدیریت خشم نکته مهم شناخت این مساله است که چه وقت خشم برای شما مشکل ایجاد می نماید و زندگی شما را به طور جدی به خطر می اندازد و در مواقع روبه رو شدن با آن، چگونه می توان با آن مقابله کرد. برای این کار به راه چاره دو مرحله ای ما توجه کنید:

اول: آنالیز منطقی بودن علل خشم: یک نقطه خوب برای آموختن شیوه مقابله با خشم تجزیه و تحلیل ارزیابی های اولیه است. وقتی ارزیابی اولیه از رویدادی ناخوشایند و مشکل ساز به عمل می آورید، باید مشخص کنید آیا مساله ارزش ناراحت شدن را دارد یا نه؟ اینجاست که می توانید از مهارت های تفکر منطقی خود، بهره مند شوید. همه ما خواسته ها و تقاضاهای غیرمنطقی از زندگی داریم و انتظار داریم که دیگران همواره با ما خوب رفتار نمایند، چون در غیر این صورت خشمگین می شویم.

پس، شما باید خواسته های غیرمنطقی خود را بشناسید و آنها را به خواسته های واقع بینانه تر تبدیل کنید تا با دلایل غیرمنطقی خشمگین نشوید.

دوم: استفاده از روش خود آرام سازی برای حفظ کنترل خود در مواردی که مورد بی حرمتی قرار گرفته اید: وقتی عصبانی هستید استفاده از مهارت خود آرام سازی بسیار مفید و اثربخش است.

برای این کار در حالت راحتی دراز بکشید یا بنشینید. چند نفس عمیق و آرام بکشید. طوری که پر شدن ریه هایتان از اکسیژن را احساس کنید. آرام و آهسته نفس بکشید (نفس های عمیق و آرام). به خودتان بگویید: نفس عمیق بکش... نگه دار... بیرون بده

تمام افکار و نگرانی های خود را از ذهنتان خارج کنید. فقط نفس آرام بکشید و همان طور که به نفس های عمیق و آرام خود ادامه می دهید، به پاهایتان توجه کنید. عضلات پاهایتان را یا با هم یا یکی یکی سفت کنید. آنها را چند ثانیه به این حالت نگه دارید و سپس رها کنید. وقتی عضلات پاها شل می شوند، خون به راحتی در آنها جریان می یابد، به همین علت در پاهایتان احساس گرمی می کنید. سپس روی بازوها و دست هایتان تمرکز کنید. دست هایتان را با هم یا یکی یکی سفت کنید. همین کار را با بازوهای خود انجام دهید. بعد از اینکه چند بار بازوها و دست های خود را سفت و شل کردید، همه تنیدگی آنها را خارج کنید. یعنی آنها را به حالت شل رها کنید.

حال برگردن و شانه هایتان تمرکز کنید. شانه های خود را بالا بکشید و عضلات گردن و شانه را سفت کنید. اگر برای مدتی در این حالت بمانید، عضلات گردنتان سفت می گردد و پشتتان درد می گیرد. این کار را چند بار تکرار کنید. با شل کردن عضلات شانه و گردن متوجه تفاوت بین عضلات شل و تنیده می شوید. یادگیری طرز تشخیص تنیدگی، مهارت باارزشی است زیرا با این عمل می توانید متوجه شوید که چه وقت تمرین آرام سازی روی شما اثر می گذارد. به نفس عمیق و آرام ادامه دهید. حال به عضلات چهره تان تمرکز کنید. عضلات چانه تان را سفت کنید. احتمالا از اینکه می بینید چقدر این عضلات سفت هستند، تعجب خواهید کرد. چشم هایتان را محکم ببندید و به شدت اخم کنید. حال عضلات چهره تان را کاملا شل کنید. جریان خون را وقتی چهره تان آغاز به گرم شدن و راحت شدن می نماید، احساس می نماید. به نفس کشیدن آرام و عمیق ادامه دهید، در این حالت همه قسمت های بدنتان در حالت آرامش و راحتی قرار می گیرند.

بنابراین، خود آرام سازی مهارتی است که می توانید با استفاده از آن، کارهای خوبی برای خودتان انجام دهید. این فرصتی است تا شما از ناملایمات زندگی روزمره فرار کنید؛ زمانی است تا در درونتان، آرامش را بیابید و به بدنتان اجازه دهید تا کار خارق العاده خود را انجام دهد.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3223

به "الفبای مدیریت خشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الفبای مدیریت خشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید