امید از تنهایی عایدی، روی خوش درنای مازندران به نامزد بلژیکی

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران: مدیرکل محیط زیست مازندران از رهاسازی درنای ماده که از بلژیک به ایران فرستاده شد، خبرداد و گفت: درنای ماده بعد از پنج روز نگهداری، رهاسازی شد و بعد از پنج دقیقه این پرنده از سازه خارج و خود را به درنای امید نزدیک کرد؛ پس از 10 دقیقه در کنارهم با پایکوبی و آوازی که داشتند، نشان دادند که معارفه خوبی بین این دو پرنده صورت گرفته است.

امید از تنهایی عایدی، روی خوش درنای مازندران به نامزد بلژیکی

عطااله کاویان امروز در جمع خبرنگاران در مورد شرایط درنای سیبری، اظهار کرد: بعد از پنج روز نگهداری درنای ماده که از بلژیک به ایران منتقل شده است در این مدت در سازه ای که به همین منظور تا زمان رها سازی تهیه شده بود نگهداری می شد و به صورت لحظه ای نیز مورد پایش قرار داشت.

وی با بیان اینکه در این مدت به صورت همزمان رفتار درنای امید نیز در تالاب و در مجاورت این سازه مورد پایش نهاده شد، اضافه کرد: در این چند روز فاصله این دو پرنده بهم نزدیک تر شد و صبح روز گذشته به علت فراهم بودن شرایط مناسب و رعایت پروتکل های لازم رها سازی شد.

کاویان با اشاره به پیگیری های متعدد درحوزه اداره کل محیط زیست و سازمان متبوع با دفتر حیات وحش، توضیح داد: مکاتبه ای با آقای گیل در کشور بلژیک انجام شد و درنای امید مطابق با استاندارد به نزدیک سازه درنای ماده نهاده شد و این رها سازی به صورت تدریجی انجام شد.

مدیرکل محیط زیست مازندران اضافه کرد: بعد از پنج دقیقه درنای ماده از سازه خارج شد و خود را به درنای امید نزدیک کرد؛ پس از 10 دقیقه در کنار هم با پایکوبی و آوازی که انجام دادند نشان دادند که معارفه خوبی بین این دو پرنده صورت گرفته است.

این مسئول گفت: انتظاری که ما در حال حاضر داریم این است که از این لحظه به بعد هم ذات طبیعی این پرنده و محیط نقش خود را به خوبی انجام دهد و ما شاهد بروز رفتارهای طبیعی در هر دو پرنده باشیم.

به گفته کاویان، یک ماه به زمان مهاجرت بازگشت پرندگان به جای مانده است با تعذیه مناسب و تقویت ماهیچه های پروازی شاهد مهاجرت آنها به صورت همزمان باشیم که این برنامه نهایی سازمان محیط زیست است و همه کارشناسان و علاقمندان محیط زیست در انتظار آن روز هستیم.

این مسئول با اشاره به تغذیه و گشت این دو پرنده در فاصله 100 متری از هم، یادآور شد: تمام کوشش ما بر این است که پروژه با آرامش به موفقیت برسد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3634

به "امید از تنهایی عایدی، روی خوش درنای مازندران به نامزد بلژیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید از تنهایی عایدی، روی خوش درنای مازندران به نامزد بلژیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید