انواع مسمومیت و روشهای درمان آن

به گزارش هدا بلاگ، مسمومیت ها از علل شایع مراجعه افراد و به ویژه بچه ها به اورژانس است. علائم مسمومیت و درمان آن بسته به نوع سم و راه ورود آن به بدن متفاوت است.

انواع مسمومیت و روشهای درمان آن

مسمومیتها یکی ازعلل شایع مراجعه افراد و به ویژه بچه ها به اورژانس است. هر سال افراد زیادی در اثر مسمومیت میمیرند یا به شدت آسیب میبینند. اغلب مسمومیتها اتفاقی است و اغلب بچه ها به آن مبتلا میشوند. از جمله بچه ها نوپایی که هنگام بازی در محیط اطرافشان به علت تشنگی و کنجکاوی موادی چون نفت، داروها (قرصهای رنگی)، مواد پاک کننده و آرایشی را میخورند. بنابراین، رعایت نکات ایمنی جهت پیشگیری از بروز مسمومیت و تشخیص میزان و درجه مسموم شدن، میتوان احتمال نجات وی را افزایش داد .

سم چیست و چگونه بدن را مسموم میکند؟

به هرماده ای که مصرف آن برای بدن آسیب رسان باشد سم اطلاق میگرددد. ورود سم به بدن سلامتی را مختل میکند و به ایجاد آسیبهای موقتی یا دائمی منجر میگردد. ترکیب سم ممکن است جامد، مایع یا گاز باشد. علائم و نشانه های مسمومیت بسته به نوع سم و راه ورود آن متفاوت اند و به سرعت یا طی چند روز، بروز میکنند. سم پس از ورود به بدن توسط جریان خون به تمامی بافتها و اعضا انتقال پیدا میکند .

شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از مسموم شدن در بیمارستانهای کشور ما، مربوط به مسمومیت با مواد مخدر است.

راههای ورود سم به بدن کدامند؟

خوراکی: بسیاری از مواد شیمیایی خانگی و صنعتی ،داروها، سموم کشاورزی به وسیله خوردن وارد بدن فرد میگردند.

تزریقی: این سموم به وسیله خون و از راه تزریق وارد بدن میشوند. داروهای مخدر و غیر مجاز و زیادهروی و سو ء مصرف داروهای آرامبخش باعث ایجاد این نوع مسموم شدن در بدن میگردد.

پوستی: یکی از راههای ورود سم به بدن به وسیله جذب از راه پوست است.

استنشاقی: جذب سم به صورت گاز، اسپری و بخارات از راه تنفس صورت میگیرد.

انواع مسمومیت های شایع

مسموم شدن با موادی که در ادامه آورده میگردد، از شایعترین انواع مسموم شدن در بین افراد مختلف است:

  • داروها
  • مونو اکسید کربن
  • سموم کشاورزی
  • مواد مخدر
  • الکل
  • موادشوینده اسیدی یا قلیایی
  • نفت و بنزین
  • غذای مانده و فاسد

درمان مسمومیت با مواد هیدروکربنی مانند نفت سفید و بنزین

این نوع مسمومیت عموما در بین بچه ها رایج بوده و معمولا در اثر سهل انگاری والدین زخ میدهد. علایم این مسمومیت عبارتند از سرفه شدید، تنگی نفس، استفراغ، احساس خفقان. خوردن مواد هیدروکربنی نفتی اثر تحریک کننده بر مجرای تنفسی داشته و اثر وقفه دهنده بر دستگاه عصبی، معده و روده دارد.

به منظور درمان، فورا باید معده را تخلیه کرد و این عمل را باید در شرایط خاص انجام داد، زیرا ممکن است که هنگام استفراغ مواد نفتی وارد دستگاه تنفس و ریه گردد و به همین دلیل بهترین کار این است که فرد مسموم بالافاصله به بیمارستان منتقل گردد.

اگر پزشک در دسترس نبود، کودک را وادار به استفراغ نموده و سپس تخم مرغ زده در آب را به وی بخورانید و اجازه دهید چند دقیقه در معده او بماند و سپس مجددا او را وادار به استفراغ نموده و انتها مخلوطی از پوره یا حبوبات بدهید و بگذارید در معده او باشد تا به نزدیکترین بیمارستان برسید.

مسمومیت با مرگ موش

علایم این نوع از مسموم شدن عبارت است از شوک عمیق، کم شدن درجه حرارت بدن، احتقان و پرخونی در سینه و ایجاد حالت تشنج و در موارد شدید رفتن به حالت اغما است. به منظور درمان ضروری است ابتدا معده تخلیه و بلافاصه به فرد مسموم تنفس مصنوعی داده گردد و در کوتاهترین زمان فردی که سم خورده است به بیمارستان منتقل گردد.

درمان خانگی مسمومیت غذایی

مزمن در بدن

شاید جالب باشد که بدانید یکی از فواید روزه برای بدن دفع سموم مزمن باقی مانده و تجمع یافته در بدن است. متخصصان طب سنتی معتقدند بهتر است افراد هر ماه یک معالجه ضد سم برای خود در نظر بگیرند و برای این کار بهتر است در هر ماه یک تا دو روز را روزه بگیرید و همزمان در این دو روز گوشت، تخم مرغ و سبزی نخورید. فقط آب جوشانده سبزیجات به مقدار کم و عصاره میوه ها مخصوصا آب لیمو، آب پرتقال و یا آب نارنج بنوشید.

بدین طریق اعضای بدن خود را شستشو داده و سموم تجمع یافته در بدن خود را دفع میکنید. با این کار هر ماه قدمی بیشتر رو به استحکام مزاج و جوانی گزاشته و نشانه های پیری زودرس را محو می کنید.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: setare.com
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1864

به "انواع مسمومیت و روشهای درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع مسمومیت و روشهای درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید