اگر دیگر عرق نکنیم، چه اتفاقی برایمان می افتد؟

به گزارش هدا بلاگ، روزیاتو/ عرق کردن چیز خوشایندی برای ما نیست - باکتری ها به آن می چسبند و بدنمان را بدبو می نمایند و اگر بعد از عرق کردن صورت را نشویید، ممکن است جوش بزنید. اگر زیاد عرق می کنید باید زود به زود موهایتان را هم بشویید، با اینکه شستن زیاد موها لزوماً کار مفیدی نیست. بنابراین شاید فکر کنید اگر دیگر عرق نمی کردید هیچ کدام این مسائل هم وجود نداشت. اما عرق نکردن معایب و مزایایی دارد که در این مطلب درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

اگر دیگر عرق نکنیم، چه اتفاقی برایمان می افتد؟

1- روی پوست اثر می گذارد

عرق کردن باعث مرطوب شدن پوست می گردد، پس اگر عرق نمی کردیم پوست مان خشک می شد و به رسیدگی بیشتری برای حفظ رطوبتش احتیاج داشت. دانشمندان می گویند تعریق طبیعی اثر ضد باکتری دارد چون به باز شدن و تخلیه منافذ پوست از هر آنچه که در آن ها به جای مانده یاری می نماید. پس اگر دیگر عرق نکنیم، باکتری های روی پوست همانجا باقی می مانند چون عرق به از بین رفتن باکتری های مضر یاری می نماید.

2- ریسک ابتلا به سنگ کلیه بالاتر می رود

برخی تحقیقات نشان داده تعریق ناشی از ورزش منظم باعث دفع سدیمی می گردد که در غیر اینصورت وارد کلیه ها و ادرار و در آنجا باعث تشکیل سنگ کلیه می گردد. بنابراین این امر به افزایش حجم خون و در نتیجه کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی یاری می نماید. پس اگر دیگر عرق نکنیم ریسک ابتلایمان هم به سنگ کلیه و هم به بیماری های قلبی عروقی بیشتر می گردد. دفع سموم مانند فلزات سنگین هم برای بدن تان دشوارتر می گردد.

3- در هوای بسیار گرم سخت تر خنک می شوید

کاربرد اصلی عرق خنک کردن بدن است، پس اگر عرق نکنید، این امر می تواند منجر به سرگیجه، انقباضات عضلانی، حالت تهوع و گرمازدگی گردد. علائم انقباضات عضلانی ناشی از گرمازدگی عبارت است از دردها و گرفتگی های عضلانی. ممکن است دچار گرمازدگی هم شوید، مسئله ای که جان تان را به خطر می اندازد و زمانی رخ می دهد که دمای بدن به 39 درجه سانتیگراد می رسد. این مشکل در صورت عدم رسیدگی می تواند منجر به بیهوشی فرد گردد.

4- هورمون های جذب نماینده کمتری در بدنتان ترشح می گردد

در عرق مواد شیمیایی ای به نام فرومون وجود دارد که مانند هورمون ها اما در بیرون بدن عمل می نمایند و بر روی رفتار دیگران اثر می گذارند. تحقیقات نشان داده زنان بیشتر زمانی به مردان جذب می گردد که ترکیب خاصی در عرق آن ها وجود داشته باشد. تحقیقات بعلاوه نشان داده استشمام بوی پیراهن آغشته به عرق شریک عاطفی خود ممکن است باعث کاهش اضطراب گردد. پس اگر دیگر عرق نکنید، نه تنها شما بلکه دیگران هم از این مزایا محروم می شوند.

5- بدنتان نمی تواند به شما و دیگران بفهماند که چه حالی دارد

اگر احساس اضطراب یا ترس کنید، بدن با عرق کردن شما را برای واکنش جنگ یا گریز آماده می نماید (واکنش جنگ یا گریز به عکس العمل اولیه و غریزی بدن در برابر یک تهدید یا حمله برای نجات جان ما اطلاق می گردد)، اگر هم غذای داغ یا تندی خورده باشید، خنک تان می نماید. عرق کردن یکی از راه هایی است که بدن از آن برای فهماندن آنچه که در درون تان می گذرد به شما استفاده می نماید. البته با ساطع کردن بو دیگران را هم از احساسات شما باخبر می نماید. تحقیقی نشان داده زنانی که در معرض تعریق ناشی از ترس مردان قرار گرفته بودند، حالات صورت آن ها هم وحشت زده بود، اما آن هایی که در معرض تعریق ناشی از حس اشمئزاز قرار گرفته بود، حالات چهره های آن ها هم بیانگر اشمئزار بود.

6- احتمالاً وقت کمتری صرف تصمیم گیری می کنید

تحقیقات نشان داده آدم ها وقتی در معرض تعریق ناشی از اضطراب قرار می گیرند، زمان بیشتری صرف تصمیم گیری می نمایند و در نهایت تصمیمات ریسک دار تری می گیرند. این بدان معنی است که اگر دیگر عرق نکنید، حتی درصورتی که اضطراب داشته باشید هم احتمال اینکه وقت کمتری صرف تصمیم گیری و انتخاب های ریسک دارتری کنید را بیشتر می نماید. به عبارتی دیگر، اگر عرق نکنید ممکن است تصمیمات بی خطرتری بگیرید.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3185

به "اگر دیگر عرق نکنیم، چه اتفاقی برایمان می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر دیگر عرق نکنیم، چه اتفاقی برایمان می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید