چطور دورکار ها را مدیریت کنیم؟

به گزارش هدا بلاگ، مقاومت بعضی مدیران با دورکاری کارکنان، ناشی از ضعف آن ها در مطابقت دادن ضوابط و ساختار سازمان با شرایط جدید کار در عصر کرونا است. تجربه 20ساله یک مدیر پیروز در مدیریت دورکار ها نشان می دهد امکان تغییر شیوه فعالیت کارمندان به شکل کار از خانه و تبدیل آن به یک عادت وجود دارد. این مدیر پیروز دورکاری را فرصت سودآوری برای شرکت ها می داند.

چطور دورکار ها را مدیریت کنیم؟

به گزارش european business review، پس از نقش آفرینی برای آغاز انقلاب دیجیتال در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) شرکت سدار رز (CedarRose) تبدیل به شرکت بالغی شده است که برای بهره برداری از دنیا کسب وکار در دوران پس از کرونا آمادگی دارد. بنیان گذار این شرکت بین المللی (با مرکزیت قبرس)، کریستینا مصاد با فعالیت 20 ساله به عنوان مدیرعامل است. او تجربیات خود را با رهبران سازمانی آینده به اشتراک می گذارد و درس هایی کلیدی درباره مدیریت تیم های دورکار ارائه می دهد.

چه ویژگی های مهمی شرکت سداررز را از رقبایش متمایز ساخته و امکان فعالیت آن در آینده پرابهام را فراهم ساخته است؟

افتخار می کنم که شرکت ما یک کسب وکار کنشگر، پویا، نوآور و چابک است. تیم من در 20 سال گذشته به جمع آوری و تحلیل داده های قابل اتکا برای ارائه راه حل های باکیفیت به مشتریانمان پرداخته است. ما شیفته نوآوری، تغییر مدل های فعالیت بازار و ترکیب داده های کمیاب با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هستیم تا بازار ها و خدمات جدیدی ایجاد کنیم. ما به سرمایه گذاری در فناوری های تجربه و استانداردسازی داده ها ادامه خواهیم داد تا به پایگاه داده ای بین المللی و چندزبانه برای فعالیت در خاورمیانه، آفریقا و مناطق مختلف آسیا دست یابیم.

این ترکیب از نوآوری، آینده نگری و چابکی در انطباق با بحران های مختلف دنیای و منطقه ای باعث شده است تا در کنار تجربه سالیان فعالیت مان بتوانیم از بقا و رشد خود در شرایط غیرمنتظره اطمینان یابیم.

آیا همه گیری کرونا، جمع آوری داده ها و شناسایی فرایند های بازار را برای شما دشوارتر ساخت؟

ما هم مانند بیشتر شرکت ها، مجبور به انطباق خود با شرایط بوده ایم. شرکت ما دفاتر و کارکنانی در نقاط مختلف دنیا دارد. بخشی از آن ها در دفاتر مستقر بودند و بخشی از آن ها به صورت دورکاری فعالیت می کردند. درصد بالایی هم در دفتر لبنان مستقر هستند که مدت ها پیش از آغاز همه گیری کرونا درگیر اعتراض های خیابانی شده بود. با این شرایط، شاید بتوان ادعا کرد که آن ها به کار از خانه عادت داشتند. ما یک کمیته استمرار کسب وکار داریم که برنامه ریزی بحران ها و احیای کسب وکار پس از فجایع را بر عهده دارد. برنامه ریزی آینده نگر و آمادگی دائمی باعث شده است که بتوانیم از بحران های مختلفی عبور کنیم. جنگ 2006 لبنان، نبرد طولانی مدت قدرت در قبرس در سال 2011 و بحران اقتصادی 2013 تنها تعدادی از این بحران ها بوده است.

ما با همه گیری کرونا، برای بدترین سناریو های ممکن آماده شدیم و یک کمیته کاری بر تغییر شیوه فعالیت به دورکاری نظارت کرد. در ابتدا، کار از خانه باعث کند شدن تحقیقات و دسترسی ما به منابع اطلاعاتی شد. دلیلش آن بود که شرکت ها و ادارات دولتی هم در ماه های نخست بسته بودند. اما پس از چند هفته، بیشتر سازمان ها باید عقب افتادگی هایشان را جبران می کردند. مزیت دیگر آن است که بخش زیادی از درآمد های کنونی ما از راه حل های اتوماتیک آنلاین است و بحران کرونا بر آن اثری نداشته است.

از نظر شناسایی فرایند های بازار هم همیشه به اتفاقات غیرمنتظره خوش بین هستیم؛ چراکه به بهبود تجربیات و شالوده اطلاعاتی و تاریخی ما برای برنامه ریزی های آینده نگر یاری می نماید. به این صورت، هر بحران، ما را برای موفقیت آماده تر می نماید. متاسفانه، منابع مختلف اطلاعاتی حاکی از افزایش همه گیری های آینده به دلیل گرمایش دنیای هستند. با این حال، افزایش مراودات و همکاری های نزدیک با دولت ها، کسب وکار ها و افراد مختلف تصور بهتری در خصوص شیوه مواجهه لازم با این همه گیری های جدید به ما داده است.

به طور کلی، همه گیری کرونا چگونه بر فعالیت کسب وکار ها در منطقه منا اثر گذاشته است؟ چه درس هایی برای رهبران کسب وکار دارید؟

بستگی به کشور ها دارد. به عنوان مثال، کرونا وخامت بحران اقتصادی لبنان را افزایش داد. در طرف دیگر، امارات متحده عربی به خوبی آن را مدیریت کرد. ماه مارس 2020 که از دبی دیدن کردم، ضدعفونی نماینده دست را می شد در کنار هر آسانسور و میز پذیرش مشاهده کرد و مسافران کشور های پرریسک در همان فرودگاه تست کرونا می دادند.

بسیاری از کشور های منطقه در سال های گذشته پیشرفت زیادی در دیجیتال، تجارت الکترونیک و انطباق با تمهیدات بهداشتی داشته اند که مدیریت کرونا را تسهیل کرد. البته همین فشار های محیطی برای تغییر کسب وکارها، بعضی از آن ها را به سمت فریبکاری و کلاهبرداری برد. یکی از درس هایی که از این تجربه می توان گرفت، ایجاد مقررات سختگیرانه تر در کنار معرفی هر نوع تجارت الکترونیک، بانکداری نوین و پرداخت با موبایل است.

خوشبختانه بیشتر کشور های منطقه منا با جدیت بیشتری قوانین اقتصادی مبارزه با پولشویی و ضدتروریسم را اجرا می نمایند. این سخن به معنای آن است که کسب وکار ها مجبور می شوند مقصد پرداخت ها و دلایل آن را با شفافیت بیشتری شرح دهند. همچنین می توان آنالیز کرد که شرکای تجاری کسب وکار ها از نظر سیاسی یا اجتماعی تحریم هستند یا خیر.

همه گیری کووید-19 منجر به افزایش یا کاهش جذابیت منطقه منا برای فعالیت اقتصادی شد؟ کدام بخش ها بیشترین آسیب را دیدند؟

آسیب دیده ترین بخش های اقتصادی از کرونا در منطقه همان بخش هایی بودند که در همه جای دنیا آسیب دیدند: سفر و گردشگری، هتلداری، مراکز تفریحی، سلامت، مد، زیبایی، صنعت، املاک، ساختمان سازی، نفت و گاز، ورزش، خودروسازی، حمل ونقل و خرده فروشی. در طرف دیگر، بعضی از بخش های اقتصادی با سرعتی غیرطبیعی رشد کردند که از آن ها می توان به بیمه، تجارت الکترونیک، تبلیغات و داده های دیجیتال اشاره نمود.

شاید برای اروپایی ها قابل باور نباشد، اما خرید آنلاین از سوپرمارکت ها تنها حدود یک سال در منطقه منا عمر دارد. خدمات آنلاین به سرعت تبدیل به یک لازمه فعالیت شدند و رستوران ها از جمله کسب وکار هایی بودند که مجبور به ارسال سفارش ها به درب خانه یا فعالیت به شیوه بیرون بر شدند. اپلیکیشن های تحویل و حمل ونقل موبایلی نقش بزرگی در این ترقی داشتند.

کرونا چه چیزی درباره آینده کسب وکار به شما آموخت؟

درس های بسیاری به ما آموخت! هر صاحب کسب وکار یا مدیری که از این دوران عبور کند، درس های بسیاری خواهد آموخت که در موفقیت های آینده اش اثر خواهد گذاشت. هیچ گاه نمی توان گفت بیش از اندازه آماده آینده هستیم. ما همیشه باید برای بدترین سناریو ها آماده شویم و برای بهترین ها بکوشیم. این سخن به معنای آن است که دست کم باید برای دو تا سه سال پیش رو، برنامه ریزی اقتصادی، استراتژی رشد و تدوین پروژه داشت. از نظر من، پیش بینی درآمد ها و مخارج، مهم ترین اقدامی است که کسب وکار ها باید انجام دهند و خوشبختانه با یک اکسل ساده هم امکان پذیر است.

این برنامه ریزی اقتصادی باید همیشه براساس بدترین سناریوی احتاقتصادی آینده انجام گردد. شما باید دست کم هزینه چند ماه اداره کسب وکارتان را داشته باشید و از هزینه های غیرضروری هم اجتناب کنید. از طرف دیگر، زمانی که به پیش بینی آینده پرداخته اید، در صورت بهتر بودن اوضاع می دانید چه زمانی توانایی رشد و توسعه کسب وکارتان را دارید.

درس دیگر، منطقی بودن میزان وام ها و اعتبارات دریافتی است. کسب وکاری که تعهدات زیادی ندارد، بهتر می تواند از بحران ها عبور کند. روابط سازنده با تامین نمایندگان و مشتریان نیز درس دیگری است که می توان از بحران کرونا آموخت. مشتریانی که بهای خدمات و محصولات شما را پرداخت نمایند، بسیار ارزشمندند. به آن ها بها دهید و از همان ابتدا شفافیت را سرلوحه کارتان کنید. اولویت بندی مشتریان، معین مشتریان و شرکای تجاری پرریسک یا پرپتانسیل، دیگر اقدامی است که می توان برای اطمینان از سلامت اقتصادی کسب وکار انجام داد. در این میان، پیگیری مطالبات و معین حد اعتبار هر شریک تجاری، اقدام دیگری برای اطمینان از سلامت اقتصادی کسب وکار است.

آیا نگران این نیستید که کسب وکار ها بیش از اندازه درگیر کرونا شوند و عوامل مهم دیگر را نادیده بگیرند؟

بله. کرونا دست کم تا یک سال آینده پیامد های اقتصادی فراوانی خواهد داشت. ممکن است مواد اولیه کسب وکار ها به موقع دریافت نگردد، بعضی مشتریان توان پرداخت محصولات و خدمات دریافتی شان را نداشته باشند و حتی خطر انحلال و ورشکستگی افزایش یابد. تمام این اتفاقات، می توانند پیامد هایی دومینووار داشته باشند. رهبران کسب وکار باید برنامه های محتاطانه ای داشته باشند و به عنوان مثال، جریان وجوه مشتریان و تامین نمایندگانشان را رصد نمایند. اجازه ندهید که توجه به کووید-19، شما را از آمادگی برای بقیه چالش ها بازدارد.

بیشتر مردم کووید-19 را به چشم یک تهدید می بینند. آیا شما هیچ فرصتی که از این همه گیری برآمده باشد، مشاهده نموده اید؟

بله، بدون شک. نکات مثبت را می توان در هر گوشه وکناری مشاهده کرد. کافی است شیوه درست نگاه کردن به آن ها را بدانید. به عنوان مثال، پیش از کرونا در قبرس، تقریبا کسی خرید آنلاین از فروشگاه ها برایش آشنا نبود و رستوران ها هم تحویل درب منزل نداشتند. از آن موقع، شرکت های بسیاری به احراز هویت الکترونیکی مشتریان، توسعه وب سایت و مهارت های بازاریابی خود اقدام نموده اند. آن ها همچنین به توسعه ناوگان حمل ونقل، خدمات تحویل، انبارداری و لجستیک خود پرداخته اند. کسب وکار هایی مانند ما، 100 درصد دورکار شده اند و فرصت هایی برای سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات، آموزش آنلاین، مدیریت پروژه، ادارات مجازی و سرور های ابری به دست آورده اند.

بسیاری از خرید ها حتی از گلفروشی ها، دفاتر پستی و شرکت های کادویی به صورت آنلاین و تحویل درب منزل انجام می گردد. من اعتقاد دارم که دورکاری بسیاری از مردم ادامه خواهد یافت و این شرایط فرصت هایی سودآور در شیوه های جدید تعامل کسب وکار ها با یکدیگر و مشتریانشان پدید خواهد آورد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2717

به "چطور دورکار ها را مدیریت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور دورکار ها را مدیریت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید