ایران؛ دهمین تولید کننده آلومینیوم در جهان

به گزارش هدا بلاگ، معاون وزیر صمت گفت: خام فروشی مواد معدنی در کشور و در استان فارس در حال کنترل است و بر اساس قوانین توانسته ایم با استفاده از ظرفیت های استان و کشور به دهمین تولیدکننده آلومینیوم در جهان تبدیل شویم.

ایران؛ دهمین تولید کننده آلومینیوم در جهان

به گزارش از ، داریوش اسماعیلی در جمع فعالان معادن فارس، در خصوص خام فروشی تاکید کرد: خام فروشی مواد معدنی در کشور و در استان فارس در حال کنترل بوده است و بر اساس قوانین توانسته ایم با استفاده از ظرفیت های استان و کشور به دهمین تولید کننده آلومینیوم در جهان تبدیل شویم.

او ادامه داد: تبدیل ارزش اضافه کرده مواد معدنی در کشور و برطرف کردن نیاز صنایع داخلی از جمله سیاست گذاری های داخلی وزارتخانه صمت است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اختصاص سه هزار میلیارد تسهیلات به بخش معدن در راستای حمایت از این بخش خبر داد.

او در ادامه، گفت: استان کرمان دارای ظرفیت های مختلفی در زمینه تولید سنگ های تزئینی دارد و اگر سرمایه گذاران به دنبال ایجاد ارزش اضافه کرده در این بخش هستند باید با برنامه ریزی نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی در فارس اقدام کنند.

اسماعیلی اضافه کرد: یکی از سیاست های وزارت خانه این است که نسبت به ایجاد ارزش اضافه کرده در بخش های مختلف بخصوص سنگ های تزئینی اقدام کند از این رو در تلاش است تا نسبت به جذب سرمایه گذار در این بخش اقدام کند.

او در خصوص سیاست های کلان وزارت صمت نیز اظهار کرد: اولین سیاست گذاری ارائه اختیارات به مراکز استان ها است که این مهم در حال برنامه ریزی است و در تلاش هستیم تا با توجه به اجرای مقررات نسبت به تخصیص این اختیارات به مراکز استان ها اقدام کنیم.

اسماعیلی اضافه کرد: اختیاراتی که قرار است به مراکز استان ها اختصاص داده شود در حال احیا شدن بوده و قرار است این اختیارات به زودی ابلاغ شود.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: طرح کاداستر یا هوشمند سازی اراضی مورد بهره برداری قرار گرفته پیشتر در کشور اجرا شد که این طرح تنها 15 درصد از ظرفیت آن در کشور مورد استفاده قرار گرفت و مقرر شده تا به زودی نسبت به افزایش سهم این طرح در کشور اقدامات بنیادینی انجام شود.

اسماعیلی اضافه کرد: بخشنامه های مختلف نه تنها برای بهره برداران بلکه برای وزارت خانه نیز مشکل ایجاد کرده است و از ابتدای امسال کارگروه مجزایی نسبت به بررسی بخش نامه های مختلف اقدام کرده است تا بتوان نسبت به کوچک کردن بخش نامه ها اقدامات لازم انجام شود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت فارس هم در این جلسه، شرح داد: 26 معدن در منطقه دوکوهک فارس سالانه 5 میلیون تن مواد معدنی استخراج می کنند.

حمیدرضا ایزدی اعلام نمود: در منطقه دو کوهک فارس 25 معدن فعالیت می کنند که از این تعداد 21 معدن دارای سنگ شکن بوده و مابقی نتوانسته اند مجوزهای لازم را برای خرید سنگ شکن جذب کنند.

او اضافه کرد: حقوق دولتی این معادن سالانه بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان ارزیابی شده است و بر اساس آمارها این معادن بیش از یک هزار و 50 نفر اشتغال زایی مستقیم کرده اند و بالغ بر هزار نفر نیز اشتغال غیر مستقیم از این معادن دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مرداد 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 711

به "ایران؛ دهمین تولید کننده آلومینیوم در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران؛ دهمین تولید کننده آلومینیوم در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید