بانک ها نباید باعث تعطیلی واحدهای تولیدی شوند

به گزارش هدا بلاگ، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی درباره مساعدت در امهال بدهی واحدهای تولیدی تاکید کرد: نظر قوه قضاییه درباره وصول مطالبات بانک ها مورد حمایت بانک مرکزی است اما این مسئله نباید منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی شود.

بانک ها نباید باعث تعطیلی واحدهای تولیدی شوند

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی امروز(جمعه) در یادداشتی اینستاگرامی درباره وصول مطالبات بانک ها تاکید کرد: آخرین تصمیم ما مساعدت در امهال بدهی واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً 7.5 درصد طلب و امهال 5 ساله آن بود که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و از بانک ها می خواهم دستورالعمل ها را به جد اجرا کنند.

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: نظر ریاست محترم قوه قضاییه درباره نحوه وصول مطالبات بانک ها مورد تاکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک ها امر ضروری است اما این امر به هیچ وجه نبایستی منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی شود. محاسبه بدهی آنها نیز بایستی بر مبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

او ادامه داد: بانک ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران در جهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیر از اقدامات قانونی هستند ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هر گونه اقداماتی که منجر به تعطیلی واحد تولیدی می شود، جداً پرهیز کنند.

همتی تاکید کرد: بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه های تولیدی و درجهت تحقق شعار رونق و جهش تولید انجام داده و تلاش کرده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته اند، تدوین یا اصلاح کند.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه نمود: از جمله آنها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص)، و آخرین تصمیم که مساعدت در امهال بدهی واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً 7.5 درصد طلب و امهال 5 ساله آن بود که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و از بانک ها می خواهم دستورالعمل ها را به جد اجرا کنند.

همتی در انتها نوشت: حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک های سالم، باثبات، مستحکم است و تسهیلات اعطایی به بانک ها متعلق به سپرده گذاران است، بنابراین برگشت به موقع این منابع بانک ها را در تامین مالی تولید یاری می کند.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 859

به "بانک ها نباید باعث تعطیلی واحدهای تولیدی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها نباید باعث تعطیلی واحدهای تولیدی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید