بحران برق؛ وزیر نیرو عذرخواهی کرد

به گزارش هدا بلاگ، تهران (پانا) - تیتر از مردم عذرخواهی می کنم وزیر نیرو، به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد. رضا اردکانیان این جمله را به خاطر قطع برق طی روزهای اخیر گفت و تأکید کرد که کوشش می کنیم که قطع برق کم و کمتر گردد. او در مراسم افتتاح طرح های صنعت آب در سه استان کشور که به صورت ویدیوکنفرانس در وزارت نیرو انجام شد، گفت: به اسم وزیر نیرو وظیفه دارم از بابت همه مضیقه های پیش آمده برای مردم در بخش خانگی و تجاری عذرخواهی کنم.

بحران برق؛ وزیر نیرو عذرخواهی کرد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دریا بیشتر بدانید.

به گزارش ایران، آن طور که وزیر نیرو گفته است به علت کاهش بارش ها سال جاری فراوری برق نیروگاه های برق آبی به طور میانه 30 درصد کاهش داشته و نتوانسته اند 12 هزار مگاوات برق فراوری نمایند. وزیر نیرو ظرفیت نصب شده نیروگاهی در حال حاضر را 85 هزار و 313 مگاوات اعلام و گفت: حدود 12 هزار مگاوات از این اندازه ظرفیت مربوط به نیروگاه های برق آبی کشور است.73 هزار و 313 مگاوات ظرفیت بقیه نیروگاه ها شامل حرارتی، تتازهپذیر، اتمی، فراوری پراکنده و سایر نیروگاه است و با توجه به عمری که نیروگاه های حرارتی دارند فراوری برق در آنها تابع افزایش دما و منطقه جغرافیایی و ارتفاع است.

کاهش بارش پیش بینی ها را برهم زد

او اضافه نمود: نیروگاه های حرارتی به ازای هر یک هزار متر ارتفاع یک درجه از توان خود را از دست می دهند و در هر درجه افزایش دمای بالای 15 درجه، هفت دهم درصد از توان خروجی خود را از دست می دهند که سبب کاهش فراوری آنها می گردد. وزیر نیرو گفت: در تابستان حدود 50 هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه ها به غیر از برق آبی ها را در دسترس داریم که در برترین شرایط، مجموع فراوری برق کشور حدود 60 هزار مگاوات خواهد بود. برای تابستان سال جاری با توجه به واحدهای تازهی که به بهره برداری رسیده بود و هم آمادگی نیروگاه های موجود در شرایط طبیعی می توانستیم روی این اندازه حساب نموده و برق فراوری و استفاده گردد. او اضافه نمود: اما کاهش بارش ها به اندازه حدود 55 درصد سبب شد سه هزار و 500 مگاوات کاهش عملی فراوری رخ دهد که این امر مشکلاتی را ایجاد کرد. اردکانیان ادامه داد: از طرف دیگر کشورمان کشوری درحال توسعه است و احتیاج روز افزون به تأمین برق برای رونق فراوری دارد. وزیر نیرو گفت: سال گذشته حدود یک میلیون مشترک تازه چه در بخش خانگی و چه در بخش تجاری به مشترکان صنعت برق کشور اضافه نموده شد که بر همین اساس باید افزایش فراوریی به اندازه حدود 2 هزار مگاوات به وسیله نیروگاه تازه اتفاق می افتاد که پارسال در مجموع 2 هزار و 500 واحد تازه وارد مدار شد که همان 2 هزار مگاوات مورد احتیاج را تأمین خواهد نمود.

گرمای زودرس بی برقی را آورد

او گفت: برنامه ریزی ها بر اساس این پیش بینی ها اجرا شده بود اما کمبودی که در روزهای اخیر رخ داد دلایلی دارد که یکی از آنها گرمای زودرس است، به گونه ای که در فروردین ماه افزایش دمای 5 درجه ای و در اردیبهشت رشد 3 درجه ای سبب اثرگذاری روی دو موضوع توان خروجی نیروگاه های حرارتی و زودتر روشن شدن سیستم های گرمایشی شد.

رشد استخراج رمز ارز

اردکانیان علت دیگر افزایش مصرف برق را رشد فزاینده فعالیت استخراج نمایندگان رمزارزها دانست و ادامه داد: دولت مصوبه ای را درباره سامان دهی رمزارزها داشته و ترتیباتی را برای سامان دادن آنها و اخذ مجوز دیده شده است. وزیر نیرواز همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شناسایی استخراج نمایندگان ارزهای مجازی اطلاع داد و در عین حال به گزارش های جهانی که از مصرف برق به وسیله ماینرها ارائه شده اشاره نمود و گفت: براساس این گزارش ها حدود 2 هزار مگاوات مصرف برق سهم کشورمان است.

ماینرها در پیک مصرف خاموش می شوند

او ادامه داد: حدود 321 مگاوات از این اندازه دارای مجوز هستند که در زمان پیک با هماهنگی نسبت به خاموش کردن دستگاه های خود اقدام کردند. اردکانیان گفت: براساس گزارش های رسیده اکنون در اماکن مختلفی اقدام به استخراج غیرمجاز رمز ارز می نماید که البته وزارت نیرو دنبال آن است که این فعالیت به صورت قانونی انجام و قاعده مند گردد. وزیر نیرو درباره مقابله با استخراج نمایندگان غیرمجاز رمزارز گفت: پذیرفته نیست که فعالیت غیرمجازعده ای سبب آسیب تماشا دیگران گردد و بر این اساس با این فعالان غیرمجاز برخورد می گردد. او اضافه نمود: تصمیم های خوبی در مراجع مسئول در این باره گرفته شده و امید است مجموع فعالیت ها سبب گردد این مشکل هرچه زودتر برطرف گردد.

همه دستگاه های مسئول پای کار هستند

او فعالیت تعداد زیادی از استخراج نمایندگان غیرمجاز رمزارزها را تعجب آور دانست و گفت: اطلاعات دریافتی نشان می دهد این مقداری که تا به امروز کشف شده درصد کمی از آن چیزی است که احتمال داده می گردد فعال باشد. اردکانیان گفت: این اطمینان را می دهم که همه دستگاه های مسئول پای کار هستند و اکنون همکاری خوبی با وزارت ارتباطات و سایر دستگاه های مسئول برقرار است و در زمان کوتاهی محل های استخراج، شناسایی خواهند شد. مجوزهای لازم داده شده تا فقط به موضوع جریمه و برخورد اکتفا نگردد و در هر کجا که انشعاب غیرمجازی استفاده می گردد مراجع قانونی اجازه می یابند که انشعاب را قطع نمایند.

جریمه خاموشی را همسایه می دهد

او گفت: واقعاً قابل پذیرش نیست که فردی در واحد مسکونی استفاده غیرمجاز از برق کند و موجب کاهش فراوری گردد و همسایه این فرد جریمه این کار خلاف را با تحمل خاموشی پس دهد.

وزیر نیرو درباره اندازه استفاده غیرمجاز استخراج نمایندگان رمرزارز از برق گفت: اندازه مصرف استخراج رمزارز در ایران دو هزار مگاوات است و هر بیت کوین 300 مگاوات ساعت انرژی مصرف می نماید که بیش از الگوی مصرف خانوار است و به عبارتی دیگر معادل یک هزار و 200 ماه برق مصرفی خانوار می گردد. اردکانیان گفت: اگر برآورد هزینه و فایده انجام گردد، با این اندازه مصرف برق به وسیله رمزارزها متوجه خواهیم شد که چقدر برنده و یا بازنده هستیم. او با بیان اینکه در حال حاضر 321 مگاوات به صورت مجاز از برق استفاده می نمایند، گفت: طبق اطلاع قبلی، انشعاب های مجاز هم قطع شده تا بتوان این ایام را پشت سرگذاشت.

شناسایی مزارع رو به افزایش است

وزیر نیرو اضافه نمود: شناسایی مزارع استخراج رمزارزهای غیرمجاز رو به افزایش است و باید این موضوع هرچه سریعتر سامان داده گردد.

کاهش زمان خاموشی ها

وزیر نیرو با اشاره به قطعی های پیش آمده برق گفت: جلسه های متعددی برای برطرف این مشکل برگزار و قرار شد واحدهای نیروگاهی زودتر از برنامه زمان بندی وارد مدار گردد و بدین ترتیب، اندازه خاموشی های موردی کاهش یابد. او اضافه نمود: اما اگر قطع برق در منطقه ای ضرورت داشت، با رعایت همه ملاحظات و اولویت ها حتماً با اعلام قبلی خواهد بود.

حمله سایبری در کار نیست

اردکانیان درباره شایعه حملات سایبری گفت: ادعای حملات سایبری به هیچ اسم درست نیست. در دوران جنگ اقتصادی و فشارها و سختی ها همه دستگاه های مسئول از جمله وزارت نیرو تدارک لازم را برای این موضوع دیده اند و آموزش های لازم داده شده و تجهیزات لازم تدارک دیده شده و دستورکارها فراهم است و من اطمینان می دهم که در این اختلال های موردی، چنین چیزی نبوده و در آینده هم نخواهد بود.

وزیر نیرو درباره امکان استفاده از انرژی های تتازهپذیر گفت: واقعیت این است که همه کوشش کردند که به واسطه روزهای آفتابی زیادی که کشورمان از آن برخودار است، یکی از کشورهای پیشتاز در امر توسعه نیروگاه تتازهپذیر باشیم.

او ادامه داد: البته شدت تابش خورشید در کشورمان از کیفیت بالاتری نسبت به کشورهای همسایه برخوردار است، به طوری که به گفته متخصصان از یک متر مربع پنل خورشیدی، انرژی بیشتری دریافت می گردد.

تعمیرات اساسی نیروگاه ها هم زودتر انجام شد

وزیر نیرو با بیان اینکه در راستای مدیریت مصرف بار 300 هزار موافقت نامه با مصرف نمایندگان برق امضا نموده ایم، گفت: سال جاری علاوه بر هزار مگاوات از نیروگاه هسته ای بوشهر تعمیرات اساسی نیروگاه ها هم زودتر انجام شد که البته برخلاف روال هر سال تا خاتمه خردادماه ادامه داشت و به این ترتیب سال جاری تا خاتمه خردادماه اکثریت واحدهای نیروگاهی ما به مدار فراوری باز می گردند.

مردم در مصرف برق همکاری نمایند

اردکانیان با اشاره به پیش بینی فراوری ظرفیت پنج هزار مگاواتی سالانه بر اساس برنامه ششم توسعه، توضیح داد: این موضوعی است که در برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده است و به این ترتیب در 5 سال باید 25 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه می شد این در حالی است که با توجه به اینکه سال جاری آخرین سال برنامه ششم توسعه است، تنها 57 درصد از برنامه برای بخش نیروگاهی اجرایی شده است. این در حالی است که از مجموع منابعی که باید برای اجرایی شدن ظرفیت نیروگاهی بر اساس برنامه ششم توسعه در اختیار ما قرار می گرفت حدود 9 میلیارد یورو است که موجب ایجاد ظرفیت 15 هزار و 107 مگاوات شد که محل استفاده این منابع هم فاینانس و سرمایه گذاری خارجی بوده است. به این ترتیب باید گفت در مجموع 17 درصد منابع برای اجرایی شدن برنامه توسعه ششم محقق شد. البته طبیعی است که به علت شرایط اقتصاد کل کشور این تخصیص منابع از محل فاینانس متوقف شد. ما نیروگاه های آبی متفاوتی داشتیم که تا مراحل نهایی هم پیش رفته بود اما به علت توقف فاینانس اقتصادی پروژه متوقف شد.

او اضافه نمود: از دیروز واحدهایی که درگیر تعمیرات اساسی بودند، زودتر از برنامه تعیین وارد مدار فراوری می گردد. البته در هفته آینده شاهد افزایش دما هستیم. بنابراین از مردم تقاضا داریم در راستای مدیریت بار همراهی نمایند. البته در مواقعی که احتمال کمبود عرضه وجود داشته باشد، اطلاع رسانی های لازم انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3051

به "بحران برق؛ وزیر نیرو عذرخواهی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران برق؛ وزیر نیرو عذرخواهی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید