عظیم ترین سرمایه ایران دانش و مغز جوانان است

به گزارش هدا بلاگ، تهران (پانا) - جلسه هیئت امنای مشترک پارک فناوری پردیس و پارک فناوری سلامت پردیس عصر امروز به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار گردید.

عظیم ترین سرمایه ایران دانش و مغز جوانان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر ضرورت شناسایی و رفع موانع پیش روی پارک های علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در کشور گفت: بعضی از این موانع، موانع مادی نیست بلکه سوء تفاهم هایی است که تبدیل به مسأله شده و ضروری است با دستگاه های مسئول مذاکره و این مسایل حل و فصل گردد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به بازدید خود از کارخانه نوآوری های وی از شعبه های پارک فناوری پردیس گفت: این کارخانه مجموعه ای از جوانان خلاق و نوآور را دور هم جمع نموده و مشغول فعالیت های خلاقانه و جدید هستند.

جهانگیری گفت: مجموعه فعالیت های دانش بنیان و حضور جوانان خلاق در کارخانه فناوری های وی این پیغام را به جامعه می دهد که اگر زمانی تصور می شد که ثروت اصلی ایران نفت، گاز، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی است، امروز بزرگترین سرمایه مغز و دانش جوانان است که برای کشور ارزش اضافه کرده ایجاد می نماید.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: به همین دلیل است که جهت گیری اصلی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و دیگر دستگاه های متولی این است که شرایطی فراهم نمایند تا تحولات علمی کشور با تحولات علمی جهان سازگاری داشته باشد و دانش در کشور به ارزش اضافه کرده تبدیل گردد تا جامعه آن را لمس کند.

جهانگیری گفت: پارک های علم و فناوری، نهادهای واسط مناسبی هستند که از یک سو به فراوری علم و فناوری اهتمام دارند و از طرف دیگر به بازار و جامعه متصل هستند و خوشبختانه تعداد این پارک ها و شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده اند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: در همین چند سال اخیر که جهت گیری دولت حمایت از شرکت های دانش بنیان بوده و یکی از روینمودهای اصلی اقتصاد مقاومتی دانش بنیان کردن اقتصاد است، تعداد شرکت های دانش بنیان و میزان فروش محصولات آنها از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

جهانگیری با اشاره به دغدغه های مطرح شده از سوی جوانان در حین بازدید از کارخانه فناوری های وی اضافه کرد: یکی از مهمترین موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان بروکراسی اداری است که متأسفانه همیشه در کشور به عنوان معضلی پیش روی سرمایه گذاران بوده است و این مشکل برای شرکت های دانش بنیان به مراتب پیچیده تر است که ضروری است مقررات و آیین نامه های اداری متناسب با شرایط امروز کشور اصلاح و موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان رفع گردد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور مبنی بر فرایند معکوس مهاجرت نخبگان توضیح داد: جهت گیری سال های اخیر مبنی بر تقویت اقتصاد دیجیتال و اقتصاد دانش بنیان باعث شده که مهاجرت نخبگان فرایندی معکوس داشته باشد و خوشبختانه بر اساس گزارش های اعلام شده تعداد قابل توجهی از نخبگان به کشور بازگشته و مشغول کار علمی و فراوری محصولات دانش بنیان هستند و 200 نفر از آنها نیز شرکت دانش بنیان راه اندازی نموده اند.

جهانگیری با اشاره به مزیت های متعدد شرکت های دانش بنیان و فعالیت استارت آپ ها اضافه کرد: آنچه مهم است این است که راه اندازی و فعالیت در شرکت های دانش بنیان احتیاج چندانی به اعتبارات اقتصادی ندارد چرا که فعالیت این شرکت ها متکی به دانش و خلاقیت جوانان و نخبگان کشور است.

در این جلسه که معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی کشور و معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز حضور داشتند، رییس پارک فناوری پردیس گزارشی از توسعه اراضی و فعالیت های پارک و نیز کارخانه نوآوری های وی ارائه کرد و گفت: در حال حاضر سه هزار و 562 عضو به عنوان شرکت های دانش بنیان تحت پوشش خانواده پارک فناوری پردیس فعال هستند.

وی همچنین گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای هم افزایی پارک فناوری پردیس با دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها ارائه کرد و به تشریح خدمات پارک فناوری پردیس برای تسهیل اشتغال و کسب و کار و حمایت از شرکت های دانش بنیان جهت حضور در مناقصات پرداخت.

وی به نقش آفرینی ملی پارک فناوری پردیس در اقتصاد دانش بنیان اشاره و گفت: پارک فناوری پردیس در سال گذشته 30 درصد از صادرات کل پارک ها، 85 درصد از فروش پارک ها و 10 درصد از کل شاغلین در پارک های علم و فناوری کشور را به خود اختصاص داده است.

در ادامه این جلسه بعضی موضوعات که در کمیسیون دائمی هیئت امنای پارک فناوری پردیس تصویب شده بود مورد بحث و آنالیز نهاده شد و اعضای جلسه با آن موافقت کردند که گزارش عملکرد فعالیت های پارک فناوری پردیس، عملیاتی نمودن فاز اول توسعه هزار هکتاری، توسعه فعالیت های پارک در حوزه اقتصاد دیجیتال، مشارکت پارک فناوری پردیس با صندوق توسعه فناوری های نوین در توسعه پارک و افزایش سرمایه این صندوق، آنالیز و تصویب گزارش حسابرسی پارک فناوری پردیس منتهی به سال 97 و 98، آنالیز و تصویب بودجه تفصیلی سال 98 و 99 پارک فناوری پردیس، معین نصاب معاملات سال 98 و 99 پارک فناوری پردیس و آنالیز و اصلاح دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت کمیسیون دائمی پارک فناوری پردیس از جمله موضوعاتی بود که دراین جلسه مورد بحث و تصمیم گیری نهاده شد.

لازم به ذکر است معاون اول رئیس جمهوری پیش از شرکت در این جلسه از کارخانه نوآوری های های وی و از شعب و زیرمجموعه های پارک فناوری پردیس بازدید کرد و در جریان جدیدترین دستاوردهای فناورانه نهاده شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2308

به "عظیم ترین سرمایه ایران دانش و مغز جوانان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عظیم ترین سرمایه ایران دانش و مغز جوانان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید