تاکید چین بر لزوم بی طرفی آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص ایران

به گزارش هدا بلاگ، سخنگوی وزارت خارجه چین از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد تا به همکاری با ایران برای حل مسائل مربوطه ادامه دهد.

تاکید چین بر لزوم بی طرفی آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص ایران

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش هدا بلاگ، به نقل از سایت وزارت خارجه چین، ژائو لیجیان، سخنگوی این وزارت خانه روز چهارشنبه در نشست خبری هفتگی خود درخصوص گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ما آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران را آنالیز کردیم. این گزارش تایید می نماید که فعالیت های راستی آزمایی آژانس در ایران در مورد اجرای برجام، عدم شروع مرحله پنجم کاهش تعهدات برجامی و استفاده از مواد هسته ای اعلام شده برای مقاصد دیگر همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه اضافه نمود: چین، از ایران می خواهد که به همکاری با آژانس ادامه دهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد: در عین حال امیدواریم که آژانس بین المللی انرژی اتمی با رعایت اصل عدم جانبداری، بی طرفی و اعمال پادمان های نظارتی مطابق اختیاراتش بر ایران نظارت و با ایران برای حل مسائل مربوطه همکاری کند.

لیجیان در ادامه گفت: تاکید میکنم که خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران ریشه اصلی بحران هسته ای ایران است. ایالات متحده باید باز رویکرد اشتباه خود دست بکشد و راه را برای گفت وگو و مذاکره باز کند. طرفین باید اجرای گام به گام، متقابل، کامل و موثر این توافق را ذیل چارچوب کمیسیون مشترک برجام دنبال نمایند. شورای آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز باید به درستی موضوع را آنالیز و از کوشش های دیپلماتیک برای حفظ برجام حمایت کند. چین به همکاری خود با طرفین ذیربط برای حمایت از این توافق و تحقق راه حلی دیپلماتیک و سیاسی برای این موضوع ادامه خواهد داد.

به گزارش هدا بلاگ، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در بیانیه ای که به طرفین یرجام ارسال نموده است مدعی شده که ایران اجازه دسترسی به دو سایت هسته ای را نداده و به سوالات پیشین آژانس در مورد فعالیت هایش پاسخ نداده است

در گزارش آژانس ذکر شده است که ایران اجازه دسترسی به دو مکان را به آژانس نداده و برای انجام گفت وگوهایی در مورد شفاف سازی احتمال وجود مواد یا فعالیت های هسته ای اعلام نشده، اقدام ننموده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران می خواهد که فورا به همکاری با آژانس بپردازد و اجازه دسترسی به اماکن مورد نظر را صادر کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 260

به "تاکید چین بر لزوم بی طرفی آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید چین بر لزوم بی طرفی آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید