تست غربالگری اومیکرون رایگان است

به گزارش هدا بلاگ، رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کووید 19 انستیتو پاستور گفت: کیت های تشخیص ویروس اومیکرون به صورت رایگان توزیع، ولی ممکن است هزینه هر تست به 50 هزار تومان برسد.

تست غربالگری اومیکرون رایگان است

به گزارش خبرنگاران، مصطفی صالحی وزیری، رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کووید 19 انستیتو پاستور ایران، گفت: کیت های تشخیص سویه اومیکرون ویروس کرونا، به مقدار کافی در کشور تامین شده و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته است.

صالحی معتقد است که، مراکز تشخیصی و آزمایشگاه های خصوصی هم می توانند این کیت ها را تهیه نمایند.

اولین مورد ابتلا به اومیکرون در کشور 28 آذر ماه شناسایی و عبدلی دانشیار گروه ویروس شناسی پاستور از شناسایی اولین مورد ابتلا به اومیکرون در ایران خبر داده و تا امروز یک دی ماه موارد ابتلا به این ویروس به هشت مورد رسیده است.

روش استاندارد شناسایی جهش های ویروس معین توالی است، اما با توجه به ویژگی هایی که واریانت اومیکرون دارد می توان از کیت هایی براساس PCR آن ها را از سایر واریانت ها افتراق داد، این جمله را صالحی وزیری می گوید.

صالحی وزیری می گوید که کیت هایی که انستیتو پاستور ایران و شرکت های داخلی طراحی کردند می توانند از جهش های پیچیده این واریانت پیشگیری کند و فناوری این کیت ها را مهندسی معکوس و مشابه خارجی معرفی می نماید.

سازمان جهانی بهداشت در 26 نوامبر امیکرون را پنجمین نوع نگران نماینده خاطرنشان کرد. محققان با یاری آزمایش های مختلف در تلاشند تا دریابند این جهش نو چقدر مسری است، افراد چقدر به آن مبتلا می شوند و اثربخشی واکسن ها در برابر این نوع ویروس چقدر است. شواهدی وجود دارد که اومیکرون می تواند بسیار مسری باشد و بعلاوه تا حدی آنتی بادی های فراوری شده به وسیله عفونت یا واکسیناسیون را فریب دهد.

تفاوت عمده این کیت ها نسبت به مشابه خارجی تشخیص 2 جهش ژنی است و نمونه خارجی 1 نوع جهش ژنی را تشخیص می دهد این دو مورد را صالحی وزیری دو ویژگی متفاوت کیت های تشخیص کرونا می داند.

به گفته این مقام مسئول، این کیت ها به صورت رایگان در شبکه های آزمایشگاهی توزیع می گردد و اگر مبلغی از افراد دریافت گردد هر تست غربالگری اومیکرون نهایتا 50 هزار تومان می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3425

به "تست غربالگری اومیکرون رایگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست غربالگری اومیکرون رایگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید