جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه ، بهبود سرمایه گذاری در سال 99

به گزارش هدا بلاگ، جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از فرایند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه ، بهبود سرمایه گذاری در سال 99

به گزارش خبرنگاران، بر اساس آخرین نتایج حسابهای ملی فصلی مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلیGDP به قیمت ثابت سال 1390 در 9 ماهه نخست سال 1399 به رقم 5231 هزار میلیارد ریال با نفت و 4546 هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است.

در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت 5295 هزار میلیارد ریال و بدون نفت 4593 هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد 2,1- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و 1- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در 9 ماهه نخست سال 1399 دارد.

چند سالی است که به واسطه تشدید تحریم ها و تلاطم ارزی تولید ناخالص داخلی نتوانسته رشد داشته باشد و ارزش افزوده سال های قبل خود را حفظ کند. آمارهای فصل پاییز فرایند بهبودی برای بخش های مختلف مالی را مخابره کرده است.که در مقایسه با فصل های قبل شرایط بهتری دارند.

گروه کشاورزی که در فصل بهار تقریبا رشد صفر را تجربه کرده بود در فصل پاییز 5.5 درصد مثبت شد. گروه صنایع و معادن نیز از منفی 5.3 درصد خود را به مثبت 3.7 درصد رساند. در زیر گروه این بخش استخراج نفت و گاز طبیعی که منفی 14.5 درصد بود حکایت از بهتر شدن شرایط در تولید و صادرات دارد به طوری که در پاییز 4.9 درصد مثبت شده است.

بیشترین تاثیر کرونا طی یک سال گذشته در بخش خدمات بوده و همچنان نتوانسته به جایگاه اصلی خود بازشود البته آمارها اندکی رو به بهبود است و از منفی 4.2 درصد به منفی 1.8 درصد رسید.

براساس اطلاعات مرکز آمار، یکی از شاخص هایی که می تواند مطلوب بودن شرایط را ملموس کند هزینه مصرف نهایی خصوصی است که همچنان منفی گزارش شد. دولت نیز با توجه به تحریم ها و افت صادرات نفت و کمبود منابعی که وجود دارد هزینه مصرف نهایی خود را ثابت نگه داشته که البته اگر این توان وجود داشته باشد باید در چارچوب سیاست های پولی و مالی افزایش یابد.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص یکی از مولفه های رشد مالی و حرکت به سمت تولید و ارزش افزوده بیشتر است که توانسته بعد از چند فصل که رشد منفی را تجربه کرده در فصل پاییز 4.6 درصد مثبت شد.

بیشترین تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده که از منفی 2.3 درصد به 8.6 درصد افزایش یافته البته بخش ماشین الات نیز فرایند رو به رشد را شروع کرده هرچند حرکت آن کند است اما می تواند در فصول آینده و به واسطه کاهش تحریم ها نیز در شرایط مطلوب قرار گیرد.

همانطور که در نمودار مشاهده می شود فرایند فراز و فرود رشد مالی به هیچ وجه ثبات ندارد که همین عامل نااطمینانی از آینده و سرمایه گذاری را تحت الشعاع قرار می دهد.

رشد ناخالص داخلی فصلی کشور نیز به تفکیک بخش های حکایت از فرایند کند اما مثبت را دارد. با این وجود سهم هر بخش از تولید ناخالص داخلی در برخی بخش های از جمله تشکیل سرمایه در ماشین الات و صادرات کالا و خدمات و واردات کالا و خدمات افت مشاهده می شود.

مقایسه رشد مالی در نه اول سال 99 با مدت مشابه در سال 98 نشان می دهد که تشکیل سرمایه در بخش ساختمان با کاهش روبرو شده و از 9.3 درصد به 3.8 درصد رسیده است.صادرات و واردات نیز با توجه به تحریم ها و شرایط ناشی از کرونا همچنان با افت روبرو است.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2571

به "جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه ، بهبود سرمایه گذاری در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه ، بهبود سرمایه گذاری در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید