خانه ای که به دنبال خورشید می چرخد!

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران: در تپه های شمال ایتالیا در نزدیکی ورونا، یک خانه L شکل به نام ویلا جیراسول وجود دارد که در زبان ایتالیایی به معنای گل آفتابگردان است؛ و درست مثل آفتابگردان روی یک صفحه گردون بزرگ به دنبال خورشید می چرخد. مالک و معمار آن، آنجلو اینورنیزی، آن را طراحی نموده تا خانه اش تا حد ممکن همواره پر از نور باشد و از خواص خورشید حداکثر استفاده را ببرد.

خانه ای که به دنبال خورشید می چرخد!

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن رستوران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

این زمانی بود که اطلاعات جدیدی در خصوص فواید نور خورشید و تاثیر مثبت آن بر سلامتی به دست آمده بود. در سال 1930 در فرانسه، دکتر ژان سیدمن یک سولاریوم گردان ساخت تا بیمارانی که از سرطان، سل و سایر بیماری ها رنج می بردند را با نور آفتاب درمان کند. این سولاریوم شامل یک بازوی افقی بود که بالای یک ستون مرکزی می چرخید تا جهت خورشید را در طول روز دنبال کند.

ایده ویلا جیراسول در سال 1929 مطرح شد، همان سالی که دکتر سیدمن اختراع ساختمان سولاریوم خود را ثبت کرد. آنجلو اینورنیزی، مهندس راه آهن، دانش خود در سینی دَوّار راه آهن (Railway turntable) که برای تغییر سمت و سوی لوکوموتیو یا انتقال آن به خطوط گوناگون ریلی به کار می رود را در طراحی خانه اش به کار برد.

این خانه از دو بال دوطبقه تشکیل شده که از یک ستون فقرات مرکزی که یک راه پله و یک آسانسور دارد، بیرون آمده اند. بال ها اتاق های مختلفی دارند و روی یک پایه طبل مانند می نشینند. همه چیز با دو موتور دیزلی و با سرعت 23 سانتیمتر در دقیقه حرکت می نماید. چرخش خانه هم با سه کلید ساده توسط ساکنان خانه کنترل می گردد: جلو، عقب و توقف.

طبقه اول بخش متحرک منطقه روز نام دارد که شامل یک اتاق غذاخوری در انتهای بال و یک اتاق موسیقی در انتهای بال دیگر است. در کنار آن ها اتاق مطالعه و سیگارکشیدن آقا و خانم اینورنیزی، آشپزخانه، شربت خانه و توالت در نزدیکی برج مرکزی قرار دارند. طبقه دوم شامل اتاق خواب ها و سرویس های بهداشتی است که به صورت متقارن در امتداد هر بال قرار گرفته اند.

اینورنیزی برای طراحی خانه گردان خود با چالش های متعددی روبرو بود. او مصالح جدیدی مثل بتن و سیمان فایبر را امتحان کرد. وقتی دیوار های بیرونی به دلیل لرزش هنگام چرخش آغاز به ترک خوردن کردند، او از ورقه های آلومینیومی به جای سیمان استفاده کرد. ترک های کوچکی هم در دیوار های گچی داخلی قسمت متحرک به وجود آمدند که اینورنیزی این ترک ها را با پوشاندن دیوار ها با نوعی پارچه پنهان کرد.

این پروژه بعد از چهار سال در سال 1935 تکمیل شد و افراد زیادی برای دیدن آن آمدند. همچنین قسمت تابستانی این ویلا شام یک استخر شنا، زمین تنیس، باغ میوه و سبزیجات می شد.

منبع: amusingplanet

منبع: برترین ها
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 144

به "خانه ای که به دنبال خورشید می چرخد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه ای که به دنبال خورشید می چرخد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید