خبرنگاران ضرورت تدوین به موقع ضوابط مدیریت پسماندها

به گزارش هدا بلاگ، تهران - خبرنگاران - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر تدوین به موقع و اجرای ضوابط و دستورالعمل های مدیریت پسماندها از مرحله تولید تا دفع نهایی مطابق قانون مدیریت پسماندها تاکید کرد.

خبرنگاران ضرورت تدوین به موقع ضوابط مدیریت پسماندها

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران از سازمان حفاظت محیط زیست، مسعود تجریشی در بیست و سومین جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماندها گفت: تشکیل دفتر مدیریت پسماندها در سازمان محیط زیست گامی مهم و ارزشمند برای تحقق اهداف قانون مدیریت پسماندها و نظارت بر حسن اجرای قانون است.

وی افزود: به موجب قانون و آئین نامه اجرایی مدیریت پسماندها، سازمان حفاظت محیط زیست و تعدادی از دستگاه های اجرایی ملزم به تهیه و تدوین ضوابط و دستورالعمل و یا اقدامات ویژه ای برای ساماندهی مدیریت پسماندها شده اند که بخش های مهمی از آن با گذشت بیش از یک دهه مغفول مانده بود که با مشارکت دستگاه های مسئول بخش های بسیاری از آن در دولت دوازدهم به سرعت پیگیری و به خاتمه رسید و سازمان محیط زیست بر قابل اجرا بودن و کارآمد بودن این ضوابط توجه و تاکید ویژه ای دارد.

تجریشی ادامه داد: راه اندازی سامانه جامع و بانک اطلاعاتی پسماندها از دستاوردهای مهم سازمان حفاظت محیط زیست است که اکنون در حال بهره برداری است و سرنوشت تمام پسماندهای تولیدی، صنعتی و ویژه از مرحله تولید، نگهداری، مدیریت در محل، نقل و انتقال، بازیافت، تثبیت، بی خطرسازی و دفع در آن قابل رصد است.

وی درباره ظرفیت قانونی بند و تبصره 6 قانون بودجه سال1399 گفت: این ظرفیت قانونی مناسبی برای تامین منابع مالی مورد نیاز به منظور ایجاد زیر ساخت های مناسب عملیاتی مدیریت پسماندها در کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و بسیار اهمیت دارد به طوری که در این قانون خصوصا به حمایت و توسعه صنایع بازیافت و تبدیل مواد به انرژی توجه ویژه ای شده است و با اجرای درست آن بخش های بسیار مهمی از مسائل و معضلات محیط زیستی پسماندها حل شده و باعث کاهش آلودگی های محیط زیست ناشی از پسماندها خواهد شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سازمان مسوول جلوگیری از آلودگی و مقابله با تخریب محیط زیست است و موضوع باید در سطح کلان مورد توجه قرار گیرد و همه دستگاه های مسوول در حوزه اجرا باید در این زمینه به تکالیف خود عمل کنند و نباید هیچ پسماند خطرناک و صنعتی بلاتکلیف باشد و در محیط زیست رها سازی شود.

تجریشی اظهارداشت: تدوین ضوابط و دستورالعمل های اجرایی هنر مسوولان است و اداره کشور بدون ضوابط مربوط به هر بخش به درستی امکانپذیر نیست به طوری که ضوابط مدیریت پسماندها از مرحله تولید تا دفع نهایی باید مورد توجه قرار گیرد و این فرایند تکمیل شود.

وی متذکر شد که ترک فعل وظایف مدیریتی قابل تعقیب قانونی خواهد بود بنابراین مسائل اجرا در تهیه دستورالعمل ها باید مورد توجه قرار گیرد و از کنندگان تمام وزارتخانه ها و دستگاه های مسئول خواست تا در جلسات کمیته تخصصی کارگروه مدیریت پسماندها برناهه ها و اقدامات خود را ارائه کنند.

در پایان بیست و سومین جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماندها سه دستورالعمل و ضابطه شامل دستورالعمل مدیریت زیست محیطی و بهداشتی فضولات دامی مایع و جامد در دامداری های صنعتی و مجتمع های دامپروری، ضوابط اجرائی مدیریت کاتالیست های مستعمل صنایع و ضوابط استفاده از سوخت های مشتق شده از پسماندها (RDF) که در کمیته های تخصصی کارگروه ملی مدیریت پسماندها قبلا بررسی شده بود تصویب و مقرر شد پس از کسب نظرات تکمیلی دستگاه ها، برای تصویب به شورای عالی حفاظت محیط زیست منعکس شود.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2299

به "خبرنگاران ضرورت تدوین به موقع ضوابط مدیریت پسماندها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ضرورت تدوین به موقع ضوابط مدیریت پسماندها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید