خبرنگاران قرارداد 30 میلیون دلاری ماشین سازی تبریز با سوریه منتظر گشایش خط اعتباری است

به گزارش هدا بلاگ، تبریز - خبرنگاران - مدیرعامل ماشین سازی تبریز بیان نمود قرارداد منعقده میان این گروه صنعتی با سوریه برای صادرات 30 میلیون دلار ماشین آلات، توسط طرف سوری تایید شده و عملیاتی شدن آن در انتظار گشایش خط اعتباری یک میلیارد دلاری میان تهران و دمشق است.

خبرنگاران قرارداد 30 میلیون دلاری ماشین سازی تبریز با سوریه منتظر گشایش خط اعتباری است

ناصر فرج زاده روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه ها با بیان این که میزان تولیدات گروه ماشین سازی در هشت ماه اخیر نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، 60 درصد افزایش یافته است، گفت: در این مدت میزان فروش در این مجموعه 280 درصد افزایش یافته است.

وی به اقدامات اجرا شده در زمینه بازسازی ماشین آلات فرسوده گروه صنعتی ماشین سازی تبریز اشاره کرد و اضافه کرد: برخی از ماشین آلات به دلیل استهلاک از خط تولید کنار گذاشته شده بودند و نیاز به بازسازی با صرف هزینه بالا داشتند که این کار با صرف حدود 200 میلیون تومان هزینه به همت مدیران و متخصصان داخل کارخانه انجام شد.

مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز با اشاره به بدهی های مجموعه ماشین سازی در سال های گذشته، اظهار کرد: به رغم مصرف ها و هزینه های جاری، بخش اعظمی از بدهی های سنوات اخیر را به برخی ادارات از جمله آب، برق و گاز و غیره به طور قسطی پرداخت کرده ایم.

فرج زاده با بیان این که 750 نفر در مجموعه ماشین سازی تبریز مشغول به کار هستند، گفت: معتقدم اگر مجموعه ماشین سازی حمایت شود، علاوه بر اشتغال زایی برای نیروهای فعلی، دارای ظرفیت زیاد برای جذب نیروهای جدید نیز است.

وی ادامه داد: کارخانه ماشین سازی دارای 460 هزار متر مربع فضای فیزیکی و در دو حوزه تولید قطعات خودرو و قطعات موتورهای هیبریدی با دانش، توان و تخصص کافی فعال است.

وی با اشاره به لزوم بهره مندی از تخصص بازنشستگان ماشین سازی در راستای تولید مطلوب، گفت: اگر برخی مباحث در خصوص مجموعه ماشین سازی معین تکلیف شود قطعا روزهای خوبی در انتظار مجموعه ماشین سازی خواهد بود.

مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز اضافه کرد: اگر مجموعه ماشین سازی از سوی مسئولان و مجمع کنندگان مورد حمایت کافی قرار گیرد، به طور قطع دوباره به روزهای اوج و طلایی گذشته باز خواهد گشت.

وی یادآوری کرد: گروه ماشین سازی تبریز از حدود 14 سال قبل مانند توپ فوتبال در میدان پاس کاری می شود و معتقدم مجموعه حاکمیت باید از ماشین سازی دفاع و حمایت کند.

فرج زاده در خصوص آخرین شرایط واگذاری ماشین سازی نیز اظهار کرد: بنده به عنوان مسوول تولید در این مجموعهدر جایگاهی نیستم که در این مورد اظهار نظر کنم ولی تا آنجایی که اطلاع دارم تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده است، اگر تصمیمات اتخاذ ششده اخیر نیز اجرایی شود، اتفاق خاصی نیز رخ نخواهد داد، بلکه مجموعه ماشین سازی از وزارت کار، رفاه و تعاون به وزارت صمت منتقل خواهد شد و مانند گذشته به همان اهداف معین خود ادامه می دهد.

وی با اشاره به املاک ماشین سازی، گفت: املاک این مجموعه از مزیت های شرکت محسوب می شود، ولی سهامداران باید در خصوص آن تصمیم گیری کنند و ما نیز به عنوان مدیرعامل، پیشنهادات و طرح هایی به غیر از فروش ارائه کرده ایم.

گروه ماشین سازی تبریز با بیش از 50 سال قدمت یکی از بزرگترین کارخانه های شهر تبریز واقع در قراملک و تولیدکننده انواع ماشین های صنعتی همانند انواع ماشین ابزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ های آب، الکترو موتور، لیفت تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشین های تراش، ماشین های فرز، ماشین های مته، قطعات ریخته و دستگاه های سی ان سی است.

این گروه صنعتی مادر که از نخستین واحدهای صنعتی مادر ایران محسوب می شود، در یک دهه اخیر به دلیل واگذاری های غیراصولی به افراد غیراهل با مسائل اساسی در مدیریت و تولید روبرو شده و بخش بزرگی از نیروی انسانی آن بیکار شده بود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چند ماه قبل مالکیت گروه صنعتی ماشین سازی را از فرخزاد پس گرفت و آن را به صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد، به عنوان مالک قبلی آن، پس داد.

قرارداد ساخت این کارخانه بین ایران و چکسلواکی سابق برای تولید انواع ماشین آلات صنعتی منعقد شد و از سال 1351 مورد بهره برداری قرار گرفت.

البته از سال 1349 و قبل از بهره برداری عملی ماشین سازی تبریز، سازمان گسترش وقت بر تولید ماشین افزار با لیسانس کشور چکسلواکی در گروه ماشین سازی تبریز تاکید کرد و پیش بینی شد و بقیه محصولات در طرح اولیه با همکاری و مشارکت کشورهای غربی و آمریکایی و تحت عنوان طرح های توسعه ماشین سازی تبریز با فناوری کشورهای فوق به مرحله اجرا درآید.

در پی این برنامه ریزی، برای تولید پمپ های آب با شرکت کی.اس.بی کشور آلمان، برای تولید کمپرسورهای صنعتی با یک شرکت انگلیسی، برای تولید الکتروموتور با شرکت گلد آمریکا و لیفتراک و موتورهای دیزلی با یک شرکت دیگر انگلیسی قرارداد انعقاد تکنولوژی منعقد شد.

ظرفیت های باقی مانده از اجرای طرح اولیه برای شرکت ماشین سازی تبریز شامل ماشین افزارهای تراش، فرز، مته و قطعات ریخته به اجرا گذاشته شد که بعدها برای همگامی با پیشرفت تکنولوژی و پاسخگویی به نیازهای مجموعه صنایع و نیز با توجه به توسعه فزاینده صنعتی و اقتصادی کشور با هدف افزایش توان تولید ، نسبت به اجرای طرح بازسازی و نوسازی ماشین آلات خطوط تولید و تاسیسات زیربنایی شرکت ماشین سازی تبریز اقدام شد.

محصولات شرکت ماشین سازی تبریز از 17 سال پیش به کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 273

به "خبرنگاران قرارداد 30 میلیون دلاری ماشین سازی تبریز با سوریه منتظر گشایش خط اعتباری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قرارداد 30 میلیون دلاری ماشین سازی تبریز با سوریه منتظر گشایش خط اعتباری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید