خبرنگاران نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز باید شدت پیدا کند

به گزارش هدا بلاگ، قزوین - خبرنگاران - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین خواستار شدت بخشیدن برروی ساخت و سازهای غیرمجاز، به خصوص در شهرستان ها از سوی فرمانداران شد.

خبرنگاران نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز باید شدت پیدا کند

علی فرخزاد روز شنبه در نخستین جلسه شورای فنی گفت: با توجه به اینکه قزوین، یکی از هفت استان پرخطر در حوزه زلزله شناخته شده، موضوع ساخت و سازها نیز در آن باید به طور جدی پرداخته شود و برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجازی که در اطراف شهرهای استان صورت می پذیرد باید بیش از گذشته فعال باشیم و از کارشناسان و فرمانداران نیز درخواست داریم تا در این موضوع ورود جدی داشته باشند.

وی با بیان اینکه قزوین بعد از تهران دارای مقاومترین ساختمان ها بوده و بیشترین نوسازی ها را نیز در بخش شهری داشته، تاکید کرد: آن چیزی که بدیهی است اینکه ما باید در ساخت و سازها، چه در بخش شهری و چه روستایی توجه به کیفیت ساختمان از جمله استفاده از بتن، دقت بیشتری داشته باشیم.

این مسوول عمرانی گفت: موضوع توجه به ساختمان های با اهمیت بالا است که ممنوعیت ساخت و ساز آنها برروی گسل ها مورد تاکید قرار گرفته نیز در آیین نامه ها تعیین هستند اما این مساله برای ساختمان هایی که با اهمیت کم و متوسط هستند باید رعایت ضوابط استقرار در آنها بیش از گذشته لحاظ شود.

فرخزاد با اشاره به اینکه توسعه قزوین در طرح جامع، بالای گذرگاه شمالی این شهر در نظر گرفته شده، اضافه نمود: این موضوع بیانگر آن است که به هر حال هر نوع ساخت و ساز در این محدوده باید متفاوت تر از سایر جاها دیده شود، هرچند که در قزوین ساخت و سازی برروی گسل نداشته ایم اما این مساله حقوق مکتسبه ای را ایجاد کرده و برابر طرح جامع آن نیز که در سال 94 تصویب و ابلاغ شده، انتظارات زیادی برای مردم ایجاد کرده و برهمین اساس تمهیدات ویژه و ضوابط استقرار برای ساخت و سازها، حتی برای ساختمان های با اهمیت کم و مسکونی نیز باید اعمال شود.

این مسوول اضافه نمود: در عین حال نیز باید سایر گسل های موجود در استان از جمله بویین زهرا و آوج مورد توجه جدی قرار گیرد و در حوزه تخصیص اعتبارات لازم در خصوص مطالعات و تهیه نقشه تعیین حریم گسل های قزوین و اطراف آن نیز علاوه بر تامین آن از طریق مواد 10 و 12، سازمان مدیریت و برنامه ریزی از اعتبارات استانی و راه و شهرسازی نیز در بخش اعتبارات ملی کمک کنند.

قزوین نیازمند استقرار شتاب نگارهای جدید است

فرخزاد با اشاره به ورود 300 شتاب نگار جدید به کشور، گفت: با توجه به شرایط خطر استان در حوزه زلزله و اتفاقات ایجاد شده در آن طی دهه های گذشته، ما نیازمند استقرار شتاب نگارهای جدید هستیم و اداره مرکز تحقیقات و راه و شهرسازی استان در این خصوص اقدام جدی را به عمل آورند.

به گفته وی، در بخش رانش زمین و اتفاقاتی که طی ماه های اخیر شاهد آن در مناطق مختلف استان نیز بودیم، جلسه ای از سوی مدیریت بحران استان در خصوص تصمیم گری راجب روستاهای پرخطر در این زمینه، برگزار شود.

وی شرح داد: مطالعات انجام شده توسط سایر دستگاه ها از جمله شهرداری قزوین، هلال احمر و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در حوزه گسل ها و زلزله نیز در اختیار مشاوران تهیه نقشه تعیین حریم گسل های قزوین، گذاشته شود و از طرف دیگر موضوع اجرا و تهیه طرح جامع شهرها نیز با توجه به شرایط موجود، متوقف شود تا نتیجه مطالعات تعیین حریم گسل ها بیاید و براساس آن، موضوع حریم ها نیز در آن نیز لحاظ شود.

فرخزاد یادآور شد: با توجه به محدودیت های اعتباری به وجود آمده به خاطر تحریم و تحمیل 20 درصدی اعتبارات کشور به حوزه مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا، کمیته برنامه ریزی شهرستان های استان اولویت بندی پروژه های نیمه تمام را مورد بررسی قرار داده و آنهایی را که قرارداد دارند و نمی توان برای آنها تامین اعتبار کرد، سرانجام داده شوند و پروژه هایی که پیشرفت فیزیکی آنها نیز کمتر 70 درصد هستند، تعطیل شوند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 522

به "خبرنگاران نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز باید شدت پیدا کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز باید شدت پیدا کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید