خطر ضدعفونی کردن بی رویه دست ها

به گزارش هدا بلاگ، همانطور که با سوءمصرف آنتی بیوتیک ها، سبب ایجاد مشکلاتی در سلامت انسان ها می شود، استفاده بیش از حد از مواد تمیز کننده و ضد عفونی کننده دست هم می تواند منجر به مقاوم شدن باکتری ها شود.

خطر ضدعفونی کردن بی رویه دست ها

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

در چند دهه گذشته، استفاده بی رویه و نادرست از ضد میکروب ها سبب رسد تعداد سویه های مقاوم باکتری شده است

از زمان شیوع ویروس جدید کرونا، دانشمندان درمورد بهینه ترین روش های بهداشتی برای محافظت از خود، از جمله اطمینان از پاکیزه شدن دست ها را توصیه کرده اند.

این توصیه ها سبب افزایشی قابل توجه در فروش و استفاده از محصولات تمیز کننده و ضد عفونی کننده دست شده است. اکنون مشخص شده است که زیاده روی در مصرف این مواد می تواند عواقب ناگواری داشته باشد.

همانطور که با سوءمصرف آنتی بیوتیک ها، سبب ایجاد مشکلاتی در سلامت انسان ها می شود، استفاده بیش از حد از مواد تمیز کننده و ضد عفونی کننده دست هم می تواند منجر به مقاوم شدن باکتری ها شود.

دانشمندان می گویند در نتیجه مصرف بی رویه و گسترده از این مواد در حین همه گیری کرونا در جهان، پتانسیل بروز بیماری های جدید را در آینده افزایش خواهد یافت. این رخداد دز نتیجه افزایش شمار باکتری های مقاوم در برابر مواد آنتی باکتریال و مساعد شدن شرایط برای رشد آن ها می تواند به وقوع بپیوندند.

ضد میکروب های مختلف از جمله آنتی بیوتیک ها، دارو های ضد ویروسی و ضد قارچ و سایر موارد برای سلامتی ما مهم هستند، زیرا به بدن انسان برای مبارزه با عفونت کمک می کنند، با این حال برخی ارگانیسم ها مانند باکتری ها می توانند بعد از قرار دریافت در معرض آنتی بیوتیک ها دچار جهش و تغییر شوند.

این تغییرات می تواند سبب شود تا آن ها بتوانند در برابر دارو های طراحی شده برای از بین بردنشان مقاومت کنند. در چند دهه گذشته، استفاده بی رویه و نادرست از ضد میکروب ها سبب رسد تعداد سویه های مقاوم باکتری شده است. در نتیجه عفونت هایی که به راحتی درمان می شدند، اکنون به خطری برای زندگی انسان ها بدل شده اند.

به گفته متخصصان، فرایند هایی که منجر به مقاومت ضد میکروبی می شوند بسیار متنوع هستند از جمله جهش که در نتیجه تغییرات در DNA باکتری ها اتفاق می افتد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 539

به "خطر ضدعفونی کردن بی رویه دست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر ضدعفونی کردن بی رویه دست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید