دانش آموزان؛ شیفته تنها مدرسه روستای هیوند ایلام

به گزارش هدا بلاگ، تنها مدرسه روستای هیوند استان ایلام، کلاسی دارد که با پیاده کردن روش تدریس متفاوت دانش آموزان را به خود جذب نموده است، به نحوی که دانش آموزان مدرسه آرزو می نمایند آدینه ها هم سر کلاس درس حضور پیدا نمایند.

دانش آموزان؛ شیفته تنها مدرسه روستای هیوند ایلام

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، هیوند روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سیروان در استان ایلام است. این روستا در دهستان لومار واقع شده است و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 95، جمعیت آن 172 نفر (33خانوار) بوده است.

شغل بیشتر مردم این روستا، دامداری و کشاورزی است؛ آنها برای گذراندن زندگی خود و فراهم کردن آینده بهتر برای فرزندانشان، از هیچ کوششی فروگذار نمی نمایند.

دانش آموزان دبستانی این روستا هر کدام آرزوهایی دارند؛ یکی دوست دارد خلبان گردد، آن یکی پزشک و دیگری نیز خواهان ادامه دادن شغل والدین خود است. جو صمیمی تنها مدرسه این روستا و نحوه آموزش متفاوت معلم این مدرسه در این مکان، سبب شده که دانش آموزان آرزو نمایند، آدینه ها هم سر کلاس حضور داشته باشند تا دروس زندگی را از معلم عشق بیاموزند.

آنان هر صبح، با نشاط و انگیزه از منزل خارج می شوند و راهی مدرسه ای می شوند که آینده آنان در این مکان رقم می خورد، آینده ای که بناست در آن این بچه ها سردمداران زیبا زیستن، انصاف، محبت و همچنین سازندگان اجتماعی پر از محبت و اعتماد باشند.

در این فضای آموزشی کوچک اما صمیمی، دانش آموزان دختر و پسر ابتدایی پایه اول تا پنجم مشغول تحصیل هستند، آنان صبح خود را با ورزش شروع می نمایند و در طول روز علاوه بر یادگیری علم، با درست کردن کاردستی و کشیدن نقاشی کلاس خود را تزئین و زیبا می نمایند.

مجتبی صید مرادی تنها دبیر مدرسه روستای هیوند گفت: 5 پایه در یک کلاس به صورت همزمان تدریس می گردد، به این ترتیب که برای تدریس هر درسی بیشتر سعی می گردد از تصاویر و عکس های جذاب استفاده کنم، اینگونه یادگیری بیشتر می گردد.

این معلم خلاق ادامه داد: فارغ از دروس کتاب، در این مدرسه درس زندگی هم آموخته می گردد و بچه ها این مکان مقدس با نحوه چگونگی درست زندگی کردن هم به خوبی آشنا می شوند.

پس انداز برای دیگران...

صبحانه این افراد محصولات خودِ روستا، شیر، تخم مرغ، کره محلی و محصولاتی است که مادرانشان با چاشنی عشق برایشان آماده نموده اند. این دانش آموزان برای، آموختن پس انداز، سرمایه گذاری، یاری به مدرسه و خرید نوشت افزار مورد احتیاج خود و دیگر بچه ها احتیاجمند مدرسه، قلکی تهیه نموده اند و مقداری از پس انداز خود را اهدا می نمایند تا کسی برای یادگیری با مشکل روبرو نگردد.

بوفه ای بدون صاحب!

اما بوفه مدرسه روستای هیوند فروشنده ندارد، دانش آموزان برای جلوگیری از فاسد شدن خوراکی ها، با پول خود یخچالی تهیه نموده اند و همچنین خودشان در خصوص اقدامات بوفه مدرسه، پرداخت پول تغذیه این مکان را اداره می نمایند و عملا خرج رایج در این مدرسه اعتماد است.

روزهایی هم که معلمشان نمی تواند سر کلاس درس حاضر گردد، کلاس آنان تعطیل نمی گردد، چرا که این کلاس پیشتر بر اساس احترام متقابل و نظم و عشق به همدیگر پیش آمده، به این ترتیب در غیاب معلم، کلاس توسط یکی از دانش آموزان اداره و درس های روزهای گذشته مرور می گردد.

این دانش آموزان از نحوه تدریس آموزگارشان مجتبی صید مرادی خیلی راضی هستند، و می گویند: برای یادگیری درس هایمان از روش های مختلف آموزشی، از تصاویر و اشیاء مصور بهره می بریم و معلم نمونه ما با تصاویر مختلف، مطالب را بر روی دیوار کلاسمان نصب می نماید.

این جمله یکی از دانش آموزان حق مطلب را به من رساند و مرا در عمق مدرسه عشق رها کرد تا به سکوت راضی شوم؛ مدرسه ما آنقدر خوب است که دوست داریم آدینه ها هم سر کلاس درس حضور پیدا کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 172

به "دانش آموزان؛ شیفته تنها مدرسه روستای هیوند ایلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزان؛ شیفته تنها مدرسه روستای هیوند ایلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید