در مریخ رنگ ها چطور دیده می شوند؟

به گزارش هدا بلاگ، احتمالا به این فکر کردید که آینده ما بر روی سیارات دیگر چگونه خواهد بود، باورکردنی نیست اما مغز ما می داند در شرایط مختلف و برای تماشا رنگ ها و حالت های مختلف، چگونه باید عمل کند.

در مریخ رنگ ها چطور دیده می شوند؟

تینا مزدکی: مغز انسان در سازگاری با شرایط نوری مختلف بسیار خوب عمل می نماید. به استفاده از یک عینک آفتابی رنگی فکر کنید: در ابتدا، رنگ آن قابل توجه است، اما پس از مدتی، رنگ ها دوباره عادی به نظر می رسند.

عدسی چشم افراد مسن در مقایسه با زمان جوانی به تدریج زردتر می گردد، این ویژگی چشم انسان نیز به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد. با این حال، این زردی باعث نمی گردد که رنگ ها را با طیف زرد ببینند، زیرا مغز آنها این رنگ را تصحیح می نماید.

اما چگونه مغز شما در یک محیط کاملاً تازه، محیطی که روی زمین وجود نداشت، با رنگ ها سازگار می گردد؟

مایکل وبستر، دانشمند بینایی شناختی در دانشگاه نوادا، رنو، گفت:رنگ، در هر طیفی از رنگ ها باشد، در نهایت خاکستری به نظر می رسد. طبق تحقیقات وبستر، همان مکانیسمی که لنزهای زرد و عینک آفتابی، رنگی را تصحیح می نماید، زمانی که فضانوردان به سیاره دیگری سفر می نمایند، رخ می دهد. بسته به اینکه رنگ های غالب در محیط تازهشان چه هستند، مغز یک کاوشگر فضایی برای درک آنها تنظیم می گردد. مثلاً مریخ را در نظر بگیرید.

وبستر گفت:پیش بینی من این است که وقتی مردم به مریخ می روند، سیاره سرخ در طول زمان برای آنها قرمز به نظر نمی رسد. در عوض، زمین زنگ زده مریخ قهوه ای یا خاکستری به نظر می رسد و آسمان مریخ آبی تر به نظر می رسد، البته نه به مقدار زمین، اما به مقدار قابل توجهی کمتر از آنچه اکنون نارنجی به نظر می رسد، نارنجی است.

این بدان معنا نیست که هر آسمان بیگانه در طول زمان برای ما آبی به نظر می رسد. این بستگی به رنگ غالب نوری دارد که از جو در رابطه با رنگ های غالب چشم انداز می آید. متضاد رنگ نارنجی، رنگ آبی است، بنابراین با حرکت مغز ناظر به سمت خنثی، رنگ های سردتر احتمالاً برجسته تر می شوند. اما اگر می توانید برای مثال به یک سیاره فراخورشیدی با پوشش گیاهی بنفش و آسمان طلایی سفر کنید، ممکن است مغزتان به شکل دیگری تنظیم گردد.

فیلتر رنگ ذهنی شما به رنگ محدود نمی گردد. بعلاوه برای شدت تنظیم می گردد. یعنی در سیاره ای با پالت رنگ طبیعی محدود، مغز شما با تغییرات بسیار ظریف در سایه هماهنگ می گردد. با گذشت زمان، رنگ های برجسته را زنده تر می بینید و بالعکس. وبستر می گوید:اگر در محیطی فوق العاده رنگارنگ زندگی می کردید، در واقع آن برجستگی را رد می کردید. پس از بازگشت به زمین، برجستگی های رنگ ذهنی شما در نهایت به تنظیمات کارخانه باز می گردند.

منبع: livescience

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مهر 1402 بروزرسانی: 2 مهر 1402 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3723

به "در مریخ رنگ ها چطور دیده می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مریخ رنگ ها چطور دیده می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید