زمان در بالای آسمان خراش ها سریع تر می گذرد

به گزارش هدا بلاگ، توکیو اسکای تری یکی از بلندترین برج ها در دنیا محسوب می گردد که به تازگی محققان ژاپنی از آن برای تحقیق جدید خود استفاده نموده اند. بر اساس این تحقیق، زمان در بالای این برج در مقایسه با سطح زمین، 4 نانوثانیه سریع تر می گذرد.

زمان در بالای آسمان خراش ها سریع تر می گذرد

محققان دانشگاه توکیو، پروفسور هیدتوشی کاتوری به همراه همکارانش در تاریخ 19 فروردین نتیجه تحقیق خود را در تحت مقاله ای در ژورنال انگلیسی Nature Photonics منتشر کردند. دانشمندان با استفاده از ساعت مشبک اتمی کامپکت کاتوری که اندازه ای مشابه با یک یخچال خانگی دارد، ثابت کردند که این پدیده به علت تفاوت در سطح گرانش در ارتفاعات مختلف رخ می دهد. دانشمندان قبلا در مطالعات آزمایشگاهی پیروز شده بودند که تفاوت در نحوه گذر زمان در ماهواره های GPS و مکان های دیگر در فضا و سطح زمین را تشخیص دهند.

با وجود تحقیقات آزمایشگاهی، برای اولین بار چنین پدیده ای با چنین دقت بالایی در یک فضای تجاری که برای عموم آزاد است، مورد تایید قرار گرفته. دانشمندان به لطف ساعت اتمی کاتوری به چنین نتایج دقیقی دست پیدا کردند، چرا که ساعت های اتمی عادی ابعاد بسیار بزرگی دارند و بعضی از آن ها کل آزمایشگاه را اشغال می نمایند.

ساعت اتمی این تحقیق فرکانس نوسان اتمی را برای اندازه گیری دقیق زمان مورد استفاده قرار می دهد. در این ساعت تعداد بالایی اتم محدوده شده اند و ساختار آن به گونه ای بوده که حتی پس از 10 میلیارد سال کار، بیش از 1 ثانیه تاخیر نخواهد داشت. سطح دقت ساعت کاتوری در مقایسه با ساعت اتمی سزیم، تا 100 برابر بیشتر است. بر اساس اعلام کاتوری، یافته تحقیق جدید امکان استفاده گسترده تر از ساعت های اتمی در جامعه را افزایش می دهد.

این دانشمند ژاپنی به پتانسیل بالای این ساعت برای فعالیت های مختلف مانند آنالیز تغییرات زمین ساخت ناشی از فعالیت آتشفشانی و حرکت صفحات در کف دریا اشاره نموده. کاتوری اعلام نموده:

مردم از ساعت ها برای گفتن زمان استفاده می نمایند، اما آن ها به دستگاهی برای اندازه گیری زمان و مکان، مانند تفاوت در ارتفاع، مطابق با نظریه نسبت تبدیل می شوند.

بر اساس نظریه نسبت آلبرت انیشتین، نحوه گذر زمان تحت تاثیر قدرت جاذبه قرار می گیرد که این موضوع نشان می دهد که زمان در ارتفاعات بالاتر که جاذبه کمتر است، سریع تر می گذرد.

منبع : دیجیاتو

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: آی تابناک
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 592

به "زمان در بالای آسمان خراش ها سریع تر می گذرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان در بالای آسمان خراش ها سریع تر می گذرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید