رشد قیمت مسکن متوقف شد

به گزارش هدا بلاگ، مهر نوشت: گزارش تازه وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد تا انتها بهمن ماه 97 تعداد معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 31.6 درصدی داشته و در عین حال، رشد قیمت نسبت به دی ماه بسیار اندک بوده است.

رشد قیمت مسکن متوقف شد

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارش تحلیلی تحولات بازار مسکن در بهمن ماه 97 را منتشر کرد که بر اساس این گزارش، میانه قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در بهمن ماه، 10 میلیون و 70 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل 2.10 درصد و نسبت به بهمن ماه سال گذشته 86.2 درصد رشد داشته است.

این گزارش می افزاید: رشد قیمت مسکن در مرکز از ابتدای سال 96 شروع شد و در نیمه دوم سال گذشته این افزایش، شدت یافت اما از اردیبهشت امسال فرایند صعودی قیمت مسکن شتاب گرفت به طوری که این شاخص ماهانه 7 تا 8 درصد رشد داشت و بالاترین نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در امسال به مرداد ماه با نرخ 9.3 درصد اختصاص یافت.

بنا بر آنچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن اعلام نموده است، فرایند رشد ماهانه قیمت مسکن در نیمه دوم سال 97 فرایند کاهشی در پیش گرفت به گونه ای که در دی ماه نسبت به ماه قبل از آن (آذر) 1.5 و در بهمن ماه نسبت به دی ماه امسال 2.9 درصد رشد داشت.

بعلاوه وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است رشد نقطه به نقطه قیمت واحد مسکونی در تهران در ماه های دی و بهمن (نسبت به ماه های مشابه سال گذشته) به ترتیب 90 و 86.2 درصد بوده است.

مقایسه افزایش قیمت با تعداد معاملات نشان می دهد علی رغم افزایش جهشی قیمت مسکن، تعداد معاملات افت داشته و در نیمه دوم امسال فرایند کاهشی معاملات مسکن، قابل ملاحظه بوده است به گونه ای که تعداد معاملات در 11 ماه نخست سال 97 نسبت به 11 ماه سال گذشته 31.6 درصد کاهش داشته است.

بعلاوه در بهمن ماه امسال منطقه 1 تهران با میانگین قیمت 21 میلیون و 620 هزار تومان، بالاترین میانگین قیمتی در تهران را به خود اختصاص داد و کمترین نرخ این شاخص به منطقه 18 با متری 4 میلیون و 570 هزار تومان اختصاص یافته است.

علاوه بر این، واحدهای با سن بنای کمتر از 5 سال با میانگین قیمتی 10 میلیون و 990 هزار تومان گران ترین واحدهای معامله شده بود و واحدهای مسکونی با سن 16 تا 20 سال با میانه قیمت 8 میلیون و 670 هزار تومان مقرون به صرفه ترین واحدهای خرید و فروش شده در ماه های گذشته بوده است.

در بهمن امسال 9531 فقره مبایعه نامه به امضا رسید که نسبت به دی ماه، رشد 38.8 درصدی داشت ولی نسبت به بهمن ماه سال گذشته رشد 49- درصد را تجربه نموده است. با این حال منطقه 5 تهران با 1179 فقره معامله مسکن، بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داد و کمترین تعداد معاملات نیز به منطقه 19 با 60 فقره معامله اختصاص یافته است. به این ترتیب منطقه 5 تهران به تنهایی 46.7 درصد کل معاملات مسکن صورت گرفته در بهمن ماه را به خود اختصاص داد.

بنا بر آنچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است، پرطرفدارترین واحدهای مسکونی در ماه گذشته به واحدهای با سن کمتر از 5 سال با 39.1 درصد و کم طرفدارترین واحدها نیز خانه های زیر 20 سال بود که سهم معاملات این واحدها از بازار مسکن در ماه گذشته 11.3 درصد بود. به طور کلی 57.8 درصد از معاملات واحدهای مسکونی به خانه های زیر 10 سال تعلق داشته است.

منبع: زندگی روز
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3330

به "رشد قیمت مسکن متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد قیمت مسکن متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید