رونق ایران ساخت ، محصولات دانش بنیان از بسته حمایتی بهره مند می شوند

به گزارش هدا بلاگ، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از ساخت داخل کالای دانش بنیان یک بسته حمایتی متنوع را تدوین کرده است.

رونق ایران ساخت ، محصولات دانش بنیان از بسته حمایتی بهره مند می شوند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، حمایت عمل گرایانه از کالای دانش بنیان ساخت داخل، نیازمند تلاش های فرادستگاهی است. با این همه، علی رغم برخی مسائل و عدم هماهنگی های فرادستگاهی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته است، یک بسته مدون از خدمات متنوع را به شرکت های دانش بنیان و فناور عرضه کند تا ساخت محصولات دانش بنیان رونق یابد.

به دلیل حمایت این معاونت از کالا و محصولات ساخته شده توسط شرکت های دانش بنیان، تعداد این شرکت ها در یک بازه زمانی 8 ساله از 30 عدد به بیش از 5 هزار و 300 شرکت افزایش یافته است. همچنین بیش از یک هزار شرکت خلاق، 6 هزار استارتاپ و هزاران شرکت فناور در این زیست بوم فعالیت می کنند.

در حال حاضر حدود 140 خدمت مختلف به شرکت های دانش بنیان و فناور عرضه می شود. برخی از این خدمات به صورت انحصاری در بسته حمایت از کالای دانش بنیان ساخت داخل قرار گرفته است.

حمایت از توسعه بازار تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته

این بسته حمایتی خود به تنهایی شامل خدمات مختلفی است. برای مثال تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته ساخت شرکت های دانش بنیان می تواند با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت اقساط و با استفاده از تسهیلات به فروش برسد. این امر باعث می شود که نزد خریدار، یک جذابیت مضاعف برای خرید کالای دانش بنیان ایجاد شود.

حمایت از سازندگان تجهیزات آزمایشگاهی

با توجه به اهمیت حوزه سازندگان تجهیزات آزمایشگاهی در زیست بوم نوآوری کشور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک نمایشگاه دائم به عنوان نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت راه اندازی کرده است. در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت بر اساس عمق و میزان ساخت داخل بودن محصولات، کالا های تولید شده رتبه بندی می شوند و به این محصولات یارانه خرید اعطا می شود. شرکت ها برای استفاده از این خدمت کافی است به سامانه iranlabexpo.ir مراجعه کنند و برای حضور در نمایشگاه تقاضا دهند.

اصلاح تعرفه گمرکی

همچنین در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت ایران ساخت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تعامل با مراجع ذی صلاح از اصلاح تعرفه های گمرکی مرتبط پشتیبانی می کند. برای استفاده از این خدمت، شرکت متقاضی بایستی درخواست خود را به همراه مستندات به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال کند.

ممنوعیت خرید کالا های خارجی

ممنوعیت خرید کالا های خارجی دارای ساخت داخل، براساس مصوبه هیئت دولت ممکن شده است. بر اساس مصوبه هیات وزیران، دستگاه های دولتی مجاز نیستند کالا هایی که سازندگان داخلی تولید کرده اند را از خارج کشور خریداری کنند. این قانون با توجه به رایزنی های چند ساله معاونت محقق شد. شرکت ها می توانند در مکاتبه و تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای هر چه بهتر این قانون، همکاری کنند.

حمایت از ساخت بار اول

ممکن است یک کالا و محصول دانش بنیان برای اولین بار در یک شرکت دانش بنیان ساخته شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خدمات بسیار متنوعی به کالای ساخت بار اول ارائه می دهد. برای مثال بسته مالی حمایت از نمونه آزمایشی از جمله این خدمات است.

دیگر خدمات ارائه شده در بسته 140 خدمت به شرکت های دانش بنیان نیز ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در حمایت از کالای دانش بنیان ساخت داخل موثر باشند.

علاقه مندان می توانند برای اطلاع از جزئیات این خدمات به سامانه اینترنتی وابسته به مرکز شرکت های دانش بنیان به آدرس www.daneshbonyan.isti.ir مراجعه کنند.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2109

به "رونق ایران ساخت ، محصولات دانش بنیان از بسته حمایتی بهره مند می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق ایران ساخت ، محصولات دانش بنیان از بسته حمایتی بهره مند می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید