رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین

به گزارش هدا بلاگ، آئین رونمایی از 40 قطعه لوح هخامنشی بازگشتی از مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو و گورِ عصر آهن سگزآباد عصر پنجشنبه با حضور راهنمایی الله جمالی پور استاندار، رئیس موزه ملی ایران و جمعی از مسئولان در موزه شهر قزوین واقع در دولتخانه صفوی برگزار گردید.

رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین

علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین در این مراسم اظهار کرد: این الواح شامل 40 قطعه از الواح هخامنشی بازگشته از آمریکا به ایران در سال گذشته هستند که با توجه به آمادگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای نمایش و معرفی در استان های مختلف، طی مذاکرات اجرا شده و پس از آنالیز کارشناسان اداره کل موزه ها و موزه ملی به لحاظ مناسب بودن شرایط نگهداری به صورت امانی در اختیار این اداره کل نهاده شد.

وی اضافه نمود: این الواح حاوی اطلاعات با ارزشی از نحوه پرداخت دستمزد و تاریخ آن، تعداد صنعتگران و کارگران ایرانی و غیرایرانی، چگونگی جابه جایی کالاها، غلات، میوه ها، حیوانات، هزینه های سفر و گزارش های سالانه، اطلاعات مفید اماکن تاریخی همچون اشاره به شهر شیراز، شکل و نوع بایگانی ها، نام ایزدان، اسامی خانواده پادشاهی و همچنین مقامات حکومتی دوران هخامنشی به خط ایلامی هستند و تاریخ گذاری آنها به اواسط دوران حکومت داریوش عظیم هخامنشی مربوط می گردد.

در ادامه این مراسم از اسکلت یافت شده یک زن و اشیا همراه آن در گور سه هزار ساله تپه های باستانی سگزآباد رونمایی شد.

خزائلی در ادامه با اشاره نمایش یک گور کشف شده در محوطه پیش از تاریخ سگزآباد متعلق به عصر آهن اظهار کرد: گور به نمایش گذاشته شده در موزه شهر قزوین یک از گورهای کشف شده در این گورستان است که در آن اسکلت بانویی در حدود 50 ساله به چشم می خورد که بصورت چمباتمه ای دفن شده است و اشیا تدفینی همراه جسد بیانگر قدمت سه هزارساله آن است.

محوطه قره تپه سگزآباد یکی از سه محوطه مهم دشت قزوین است که توسط گروه باستان شناسی دانشگاه تهران مورد کاوش نهاده شده و بر اساس آخرین یافته ها، استقرار در این محوطه تاریخی بین 500 تا 2200 پیش از میلاد را در بر می گیرد.

تعداد 1783 لوح هخامنشی که توسط مؤسسه شرق شناسی شهر شیکاگو ضبط شده بود با پیگیری وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از 84 سال در پاییز سال گذشته استرداد شد و برای اولین بار در موزه ملی ایران به نمایش درآمد.

مهر

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 978

به "رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از الواح هخامنشی در قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید