سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید

به گزارش هدا بلاگ، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از طرف های مرتبط با برجام خواست تا از هیچ تلاشی برای حفظ این توافق دریغ نکنند.

سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، استفان دوجاریک سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه از طرف های مرتبط با برجام خواست تا از هیچ تلاشی برای حفظ این توافق دریغ نکنند.

استفان دوجاریک در ادامه بی اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای بین المللی در 8 ماه می سال 2018 و تداوم انفعال اروپا در مورد تعهدات خود رد قبال ایران تنها خواستار ادامه همکاری تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

موضع گیری سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد یک روز پس از آن اتخاذ شد که تروئیکای اروپایی طرف ایران در توافق هسته ای سال 2015 موسوم به برجام از فعال کردن مکانسم ماشه خبر دادند.

این در حالیست که در مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی، ابتدا درخواست جلسات حل اختلاف خواهد شد و با قانع نشدن احتمالی اروپایی ها، نهایتاً با ارجاع موضوع به شورای امنیت، تحریم های سازمان ملل بازخواهد گشت.

در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در مورد قطعنامه ادامه لغو تحریم های ایران رأی گیری می کند. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو و طی 30 روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل اتوماتیک، تمامی تحریم ها علیه ایران به کار می افتد.

این فرایند ذیل بند 36 و 37 برجام اینگونه تعریف شده که هر یک از طرف های برجام می توانند در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، موضوع را در کمیته حل اختلاف مطرح کنند.

این کمیته 15 روز فرصت حل اختلاف را دارد و اگر به نتیجه نرسد با ورود وزیران امور خارجه 15 روز دیگر زمان وجود خواهد داشت. البته در اینجا امکان افزایش زمان رسیدگی نیز پیش بینی شده است.

به طور همزمان امکان طرح شکایت در شورای مشاوران وجود دارد و آنها باید تا 15 روز بعد نظر غیر الزام آور خود را ارائه کنند.

چنانچه اختلافات در 30 روز حل نشود؛ گام سوم، فرصت پنج روزه برای کمیته مشترک است که با کمک شورای مشاوران راه حلی بیابد.

اما اگر همچنان اختلافات پابرجا باشد، طرفین می توانند تعهدات خود را به طور کامل یا گام به گام متوقف کنند و موضوع را با 15 عضو شورای امنیت در میان بگذارند.

در مرحله پنجم، پس از ارجاع موضوع به شورای امنیت، اعضای آن 30 روز فرصت رأی گیری دارند. تا بدون رأی وتوی اعضای دائم این شورا (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) قطعنامه به تصویب برسد.

پس از این پنج مرحله، اگر شورای امنیت در مدت یک ماه قطعنامه ای صادر نکند، مکانیسم ماشه به کار می افتد و تحریم ها به طور اتوماتیک بازمی گردند.

ساعاتی قبل برخی خبرنگاران به نقل از رسانه هایی همچون رویترز اعلام کرده بودند که انگلیس، فرانسه و آلمان قصد دارند تا از امروز مکانیسم ماشه یعنی ساز و کار حل اختلاف در برجام را فعال کنند.

این در حالی است که همین سه کشور اروپایی به تازگی بر لزوم حفظ برجام تاکید کرده اند.

دو دیپلمات اروپایی مدعی شده اند هدف از این اقدام بازگرداندن تحریم ها نیست بلکه هدف، حفظ توافق از طریق گفت وگو با ایران برای بازگشت تهران به تعهدات برجامی است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 210

به "سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: برای حفظ برجام از هیچ تلاشی دریغ نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید