شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی با روش ایمنی درمانی سرطان

به گزارش هدا بلاگ، ویروس اچ ای وی ویروس پنهانکاری است که به محض توقف درمان فعالیت مخرب خود را آغاز می نماید و یک روش درمان سرطان شناسایی آن را تسهیل می نماید.

شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی با روش ایمنی درمانی سرطان

به گزارش خبرنگاران، مهر به نقل از نیواطلس نوشت: این ویروس که منجر به ابتلا به بیماری ایدز می گردد، در صورت مخفی کردن به سادگی قابل شناسایی نیست. از همین رو گروهی از محققان راهی برای یافتن ویروس اچ آی وی مخفی شده در درون سلول های بدن به وسیله استفاده از یکی از روش های ایمنی درمانی بیماران سرطانی یافته اند. روش یادشده با موفقیت بر روی موش ها آزمایش شده است.

اگر چه اچ آی وی ویروس کشنده ای است، اما درمان ضدویروسی آن ممکن است. برای این کار به طور روزانه داروهایی برای سرکوب ویروس یادشده مصرف می گردد. این داروها موجب نابودی کامل این ویروس مخفی کار نمی گردد، اما جلوی تخریب بدن را توسط آن می گیرد. زیرا این ویروس خود را به سرعت در ژنوم سلول های آسیب دیده کپی می نماید و بلافاصله بعد از توقف مصرف دارو فعال می گردد.

  • دارویی که از ابتلا به اچ آی وی جلوگیری می نماید

روش های دستکاری ژنتیک و استفاده از بعضی داروها به مقابله با ویروس اچ آی وی یاری نموده، اما روش جدیدتر مبتنی بر استفاده از یک روش ایمنی درمانی موسوم به سلول درمانی سی ای آر است. در این روش سلول های ایمنی ساز بدن از بدن بیمار جدا شده و برای یادگیری نحوه حمله به سلول های دارای یک بیماری خاص مانند سرطان برنامه ریزی مجدد می شوند. سپس این سلول های تعلیم دیده دوباره به بدن منتقل می شوند.

محققان این بار سلول های یادشده را برای مقابله با ویروس اچ آی وی آموزش دادند و آنها را به پروتئین هایی موسوم به سی دی 4 و C34-CXCR4 برای موفقیت بیشتر مجهز کردند. انجام این روش درمانی بر روی موش ها منجر به جلوگیری از باز تکثیر ویروس اچ آی وی و نیز کشتار آنها شد. پژوهشگران امیدوارند بتوانند در آینده از این روش برای مقابله با اچ آی وی در انسان ها نیز استفاده نمایند.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1476

به "شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی با روش ایمنی درمانی سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی با روش ایمنی درمانی سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید