فاویپیراویر تاثیر بالینی موثری در بیماران کرونایی ندارد

به گزارش هدا بلاگ، رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شواهد بدست آمده از مطالعه وسیع کشوری نشان می دهد؛ رژیم درمانی مبتنی بر داروی ضد ویروس فاویپیراویر تاثیر بالینی موثری در بیماران کووید 19 نداشته است.

فاویپیراویر تاثیر بالینی موثری در بیماران کرونایی ندارد

به گزارش خبرنگاران از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، داروی فاویپیراویر، نوعی داروی ضدویروس محصول کشور ژاپن است که در این کشور صرفا برای بیماران مبتلا به آنفلوآنزای شدید مقاوم به سایر داروهای ضدویروس مجوز استفاده دریافت نموده است.

با شیوع ویروس کرونا و ابعاد ناشناخته ای که به همراه داشت، درمان مشخصی برای این بیماری ارائه نشده است و بر همین اساس، داروهای مختلفی از حیث اثربخشی و ایمنی در بیماران مبتلا به کرونا در راستا مطالعه و ارزیابی نهاده شد.

مصطفی قانعی از انجام پژوهش های بالینی گوناگون در حوزه تاثیرگذاری داروها بر بیماران مبتلا به کووید 19 از شروع شیوع این بیماری اطلاع داد و گفت: یک مطالعه گسترده بالینی در 20 مرکز بیمارستانی مختلف در شهرهای کشور با هدف شناخت و آنالیز تاثیر داروی فاویپیراویر بر بیماری کرونا انجام شد که نتایج تازه ای دربرداشته است.

وی با بیان این که نتایج این مطالعه، در انتشارات معتبر بین الملی منعکس شده است، توضیح داد: یافته های این پژوهش ضمن آن که ابعاد تازه ای از تاثیرگذاری و کارآمدی یک داروی مورد بحث را آنالیز نموده است، تصویری روشن در اختیار جامعه سلامت و درمان در ابعاد جهانی قرار می دهد.

قانعی با اشاره به آنالیز طیف گسترده ای از بیماران مبتلا به کرونا گفت: در این مطالعه بیماران به دو گروه تقسیم شده اند که بیمارانی که داروی فاویپیراویر دریافت نموده اند و بیمارانی که این دارو را دریافت نمی کردند، در برمی گیرد.

رییس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا ادامه داد: در این مطالعه تاثیر دارو بر مرگ و میر، بستری در بخش مراقبت های ویژه، تهویه مکانیکی، زمان بهبودی بالینی و مدت زمان بستری در بیمارستان در دو گروه مقایسه شده است.

وی گفت: نتایج این مطالعه نشان داد افزودن فاویپیراویر به پروتکل درمانی مدت زمان بستری در بیمارستان، تعداد افراد بستری در آی سی یو و یا تعداد افراد نیازمند تهویه مکانیکی را کاهش نداده است. بنابراین باتوجه به شواهد بدست آمده از این مطالعه وسیع کشوری، رژیم درمانی مبتنی بر فاویپیراویر تاثیر بالینی موثری بر روی بیماران کووید 19 نداشته است.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2665

به "فاویپیراویر تاثیر بالینی موثری در بیماران کرونایی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاویپیراویر تاثیر بالینی موثری در بیماران کرونایی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید