فروش خاک جنگل های شمال در ونک؛ کیلویی 5000 تومان

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران : مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان اینکه خاک جنگل را کیلویی پنج هزار تومان در میدان ونک تهران به فروش رساندند، گفت: منابع طبیعی قابل وقف نیست.

فروش خاک جنگل های شمال در ونک؛ کیلویی 5000 تومان

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، اسماعیل کهرم در حاشیه همایش هم اندیشی برای صیانت از شاهوار به میزبانی شاهرود بابیان اینکه شاهوار کوهی که باید تا نسل ها مردم شاهرود از مواهب آن استفاده نمایند اما با بولدرز و مواد منفجره به جان او افتاده و چهره اش را خشمگین کردند، ابراز داشت: در پاسخ به این حرکت باید گفت چرا به اسم توسعه باید این چنین به داشته های طبیعی یک ملت تاخت؟

وی بابیان اینکه اگر جنگل ابر و شاهوار از بین رود اگر ظرفیت یک دهم جمعیت فعلی را داشته باشد همه را از دست می دهد، اضافه نمود: چه نفعی از بوکسیت به مردم ناحیه می رسد زمانی که صحبت از این تخریب ها می گردد یاد زابل می افتم که اهالی منطقه با غرور می گفتند من حاشیه نشین هامون هستم و روزی آن ها از همین دریاچه کسب می شد امروز با از بین رفتن هامون شهر زابل پژمرده شد که خدا نکند چنین بلایی سر شاهرود زیبا بیاید.

بوم شناس و فعال محیط زیست بابیان اینکه اگر شاهوار تخریب گردد جایی برای حدود 300 الی 400 هزار شاهرودی به جا نمی ماند، ابراز داشت: این مواهب نظیر سلامتی که تا زمانی از بین نرفته اهمیت آن معلوم نمی گردد. با بی تدبیری، دریاچه هامون با 400 هزار هکتار خشک و به جای آب ریگ و خاک جایگزین شهر زابل شد.

کهرم با بیان اینکه کوهی نظیر دماوند تنها یک کوه نیست بلکه جنبه فرهنگی و تاریخی برای ما دارد، توضیح داد: کوهی که روزگاری آرش کمانگیر ازآنجا تیر خود را رها و حدود مملکت را با آن معین کرد و به عناوین مختلف کوه را تقسیم بندی و اعلام کردند قسمتی از آن مالک خصوصی دارد قله دماوند به نماد یک اثر ملی - طبیعی به همه ملت ایران تعلق دارد و جنگل های هیرکانی شمال ایران با قدمت بیش از سی میلیون سال چگونه وقف می گردد؟

وی بابیان اینکه در میدان ونک تهران یک خاور خاک جنگل های شمال را کیلویی پنج هزار تومان به فروش می رسانند، اضافه نمود: برای خاکی که صد سال هر یک سانتی متر آن طول می کشد تا ساخته گردد مردم صف کشیده بودند، این خاک حاصلخیز جنگل را ایجاد نموده است حال بدون آن چگونه رشد کند؟

مشاور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بابیان اینکه سنگ و صخره بر اثر فرسایش تبدیل به خاک شدند، ابراز داشت: 400 سال طول تبدیل یک سانتی متر سنگ به خاک زمان احتیاج است و همچنین تبدیل 30 سانتی متر خاک کشاورزی 12 هزار سال طول می کشد آیا زمان آن نرسیده که حرکت اجتماعی برای حفظ محیط زیست شکل گیرد؟

کهرم اضافه نمود: آیندگان چه طور به ما نگاه خواهند کرد و باید پرسید ما در قبال حفظ میراث طبیعی چه کردیم انفال یا پدیده هایی که صاحب به خصوصی ندارند را چرا وقف می کنیم؟ قطعاً به خاطر این حیف ومیل در محیط زیست آیندگان به ما خرده خواهند گرفت.

وی بابیان اینکه در حال گذراندن شرایط سختی برای حفظ محیط زیست هستیم، اضافه نمود: علیرغم این تفاسیر می توان با اتکا به تمدن و فرهنگ کسانی که در صدد تخریب منابع طبیعی هستند را با درایت پس بزنیم و آن ها را به عقب برانیم.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1644

به "فروش خاک جنگل های شمال در ونک؛ کیلویی 5000 تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش خاک جنگل های شمال در ونک؛ کیلویی 5000 تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید