قاچاقچیان موادمخدر پشت پرده شایعه عدم ابتلای معتادان به کرونا

به گزارش هدا بلاگ، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اینکه گفته می شود مصرف کنندگان مواد مخدر به کرونا مبتلا نمی شوند، کاملاً کذب است و پشت این مسئله، سوداگران و قاچاقچیان بین المللی هستند.

قاچاقچیان موادمخدر پشت پرده شایعه عدم ابتلای معتادان به کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در نشست تخصصی ویدئو کنفرانس معاونان و مدیران کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیران شوراهای هماهنگی با مواد مخدر سراسر کشور اظهار کرد: 90 درصد معتادان متجاهر تا قبل از کرونا ساماندهی شده بودند که این اقدام مهم و بزرگی به شمار می رود.

وی افزود: سال گذشته نشست تخصصی فصلی داشتیم که راهبردهایی برای مبارزه با مواد مخدر اتخاذ شد و به تمام این اهداف دست یافتیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: سال 98، سال افتخارآمیزی برای کشور در عرصه مبارزه با مواد مخدر بود. بالاترین میزان کشفیات در تاریخ کشور رخ داد. همچنین شهدای مبارزه با مواد مخدر کاهش یافتند و افزایش چشمگیری در تلفات اشرار را شاهد بودیم.

مؤمنی شرح داد: کشف بیش از 950 تن انواع مواد مخدر در کشور در طول تاریخ مبارزه با مواد مخدر در ایران بی سابقه بوده است. همچنین سه دستاورد مهم داشتیم که عبارتند از شناسایی اموال، مصادره اموال و استرداد اموال قاچاقچیان که این موارد نسبت به دو سال قبل (سال 97) افزایش چشمگیری داشته است.

وی گفت: همانطور که گفتم سال 98 کشور دستاورد بزرگی در تمامی ابعاد مبارزه با مواد مخدر داشته است.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، به محض آنکه موضوع کرونا در دنیا بخصوص در ایران مطرح شد، شایعاتی پخش شد مبنی بر اینکه افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند، به این بیماری مبتلا نمی شوند که کاملاً کذب است و پشت آن، سوداگران و قاچاقچیان بین المللی هستند.

مؤمنی خاطرنشان کرد: در دنیا حدود 300 میلیون مصرف کننده مستمر مواد مخدر وجود دارد و سالانه 450 هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر فوت می کنند. فقط در کشور آمریکا بیش از 70 هزار نفر در سال به دلیل مصرف مواد مخدر فوت می شوند.

وی افزود: بیش از 9000 مرکز درمان سرپایی و متحرک در ایران به حدود 1.5 میلیون نفر معتاد و مصرف کننده مواد مخدر سرویس ارائه داده اند.

تخصیص 500 میلیارد ریال برای بیمه معتادان

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با موافقت رئیس جمهور 500 میلیارد ریال برای بیمه معتادان تخصیص داده شده است.

مؤمنی گفت: 74 درصد از کشفیات مواد مخدر ناشی از کارهای اطلاعاتی است، 76 درصد از کشفیات در شرق کشور رخ می دهد و کمتر از 25 درصد در باقی کشور کشفیات وجود دارد.

افزایش 50 درصدی قیمت مواد مخدر

مؤمنی افزود: مواد مخدر در فروردین امسال نسبت به فروردین 98، 50 درصد افزایش قیمت داشته است.

وی گفت: در حوزه زنان، تعداد معتادان دو برابر شده است و 5 درصد جمعیت زندانیان معتاد را زنان تشکیل می دهند که این آمار 20 درصد از جمعیت زندانیان است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: 85 تا 90 درصد معتادان متجاهر ساماندهی و جمع آوری شده بودند، مناطقی که تحت تصرف این افراد بودند مانند شوش، مولوی، هرندی و دروازه غار پاکسازی شدند و زندگی به صورت عادی در این مناطق جریان پیدا کرد.

مؤمنی افزود: در جلسات کلان کشوری تصویب شد 50 درصد معتادان را تا پایان سال گذشته ساماندهی کنیم که با اهتمام ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی، بیش از 80 درصد معتادان ساماندهی شدند.

افزایش مدت نگهداری معتادان متجاهر از 6 ماه به یک سال

وی خاطرنشان کرد: اینکه اعلام شد معتاد متجاهر جدیدی به مراکز نگهداری معتادان اضافه نگردد، در شرایط کرونایی تصمیم خوبی بود البته به صورت یک قانون فوری در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کردیم تا 6 ماه به مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر اضافه گردد و لازم است معتادان متجاهری که در این بازه زمانی جمع آوری می شوند، تا یک سال نگهداری شوند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: تنها مسئله ای که در حوزه مبارزه با مواد مخدر داریم، نقص قانون است و اراده خوبی بین تمام دستگاه ها وجود دارد.

مؤمنی گفت: کمترین زمانی که یک معتاد می تواند هم ترک کند و هم آثار مواد مخدر از بدنش بیرون رود و هم حرفه ای را به عنوان کار یاد بگیرد، دو سال است؛ یعنی پس از دو سال می توان تقریباً با اطمینان کامل گفت این فرد معتاد به صورت کاملاً سالم به جامعه برمی گردد.

وی ادامه داد: دو میلیون و 800 هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر در کشور داریم که از این تعداد 100 هزار نفر آنها معتاد متجاهر هستند.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، طبق پروتکل های اعلامی، ظرف چند روز آینده معتادان متجاهر جمع آوری می شوند.

آموزش و پرورش بیشترین همکاری را با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته است

مؤمنی گفت: سازمان های آموزش و پرورش، پزشکی و دیگر سازمان ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر با ستاد همکاری های خوبی را در سال 98 داشته اند و حتی هنرمندان و ورزشکاران پای کار آمدند اما وزارت آموزش و پرورش بسته به درگیری بیشترش با این مسئله، بیشترین همکاری را با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته است.

وی شرح داد: در سال 98 مصوب شد که 20 هزار مدرسه به ستاد مبارزه با مواد مخدر معرفی شوند که در این مدارس آموزش های پیشگیرانه از اعتیاد به مواد مخدر ارائه گردد که از این تعداد مدرسه، 12 هزار مدرسه تحت پوشش آموزش های مواد مخدر قرار گرفتند.

مؤمنی در پایان گفت: برنامه ما این است که در سال 99 این 20 هزار مدرسه را به 60 هزار مدرسه برسانیم و البته کمبودی که در سال گذشته در این حوزه داشتیم را هم جبران کنیم.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 580

به "قاچاقچیان موادمخدر پشت پرده شایعه عدم ابتلای معتادان به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاچاقچیان موادمخدر پشت پرده شایعه عدم ابتلای معتادان به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید