جهانگیری: نباید اجازه دهیم بنگاه ها دچار ورشکستگی شوند، در تحریم ظالمانه ای از سوی آمریکا به سر می بریم

به گزارش هدا بلاگ، معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم بنگاه ها و فعالان مالی دچار ورشکستگی شوند، گفت: تصور عبور از شرایط فعلی بدون هزینه غیرممکن است.

جهانگیری: نباید اجازه دهیم بنگاه ها دچار ورشکستگی شوند، در تحریم ظالمانه ای از سوی آمریکا به سر می بریم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور پیش از ظهر امروز در جلسه ای با مدیران و مسئولان وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با اشاره به اینکه فعالان و بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه این وزارتخانه نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و بخش فراوری صنایع دستی بیشترین آسیب ها را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده اند، گفت: باید با اقدامات و برنامه ریزی های مناسب اجازه ندهیم بخش های جهانگردی و صنایع دستی و زیرمجموعه های این بخش ها دچار آسیب شوند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارش های وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در مورد فعالیت ها و اقدامات بخش های مختلف این وزارتخانه خاطر نشان کرد: بخش های زیرمجموعه این دستگاه اجرایی نقش مهمی در اشتغال زایی، ارزآوری و افزایش فراوری در کشور ایفا می نمایند و گزارش عملکرد سال های 97 و 98 این وزارتخانه بیانگر برنامه ریزی ها و اقدامات مناسب این وزارتخانه است.

وی اضافه نمود: با شیوع کرونا، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پروتکل ها و دستورالعمل هایی تدوین کرد که برای همه بخش ها لازم الاجرا است و البته این تصمیمات و پروتکل ها با تبعاتی در بخش های مختلف نیز همراه بوده است که یکی از اصلی ترین تبعات بر بخش جهانگردی تحمیل شده و منجر به کاهش سفر ها و در نتیجه ضرر و زیان هتل ها، تور ها و آژانس های جهانگردی شده است.

جهانگیری در ادامه با تبریک سال جدید به همه دست اندرکاران و کارکنان وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی، گفت: یکی از تصمیمات مهم دولت برای مدیریت بیماری کرونا تعطیلی بخش های اصلی خود بوده است که به همین دلیل از 10 اسفند بخش آموزش کشور که بیش از 50 درصد بدنه دولت را تشکیل می دهد به طور کامل تعطیل شد و در سایر دستگاه های دولتی نیز حضور کارکنان به صورت یک سوم و شیفتی بود.

وی بیان داشت: البته بخش هایی از دولت نظیر بخش بهداشت و درمان و بخش هایی که مسئول تامین احتیاج های ضروری جامعه هستند به صورت سه شیفت و شبانه روزی فعالیت دارند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت بخش های زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی خاطر نشان کرد: براساس گزارش های مونسان، علیرغم اینکه سال 98 به جهت اتفاقات و حوادث، جزو سخت ترین سال ها بود، اما درآمد های ارزی این وزارتخانه بیش از 11 میلیارد دلار بوده که عددی عظیم است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

وی همچنین با اشاره به تدوین سند راهبردی توسعه جهانگردی، برنامه اقدام ملی جهانگردی و دیگر اسناد توسط وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی توضیح داد: تدوین این اسناد و برنامه ها اهمیت فراوانی دارند که باید بصورت جدی دنبال شوند و در سال 99 در دولت به تصویب برسد.

جهانگیری بر ضرورت حمایت همه نهاد ها و بخش های مختلف از جمله نظام بانکی از بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی تاکید نمود و اضافه نمود: بنگاه ها و فعالان اقتصادی زیرمجموعه این وزارتخانه کانون مهمی برای اشتغال زایی و ارزآوری هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه شیوع کرونا همه کشور ها را در بر گرفته و این بیماری به چالش عظیم جهانی تبدیل شده است، گفت: پیش بینی های مهمی در مورد تبعات اقتصادی شیوع این ویروس در سراسر جهان اجرا شده و طبیعتاً همه بخش ها و ظرفیت های مادی و معنوی کشور ما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. مهمترین هنر مدیریت این است که قدرت روبروه خود را با این بیماری و عبور از شرایطی که کرونا بر ما تحمیل نموده است، بالا ببریم.

وی با تاکید بر اینکه موضوع سلامت و درمان مردم اصلی ترین و مهمترین اولویت دولت است، خاطر نشان کرد: در کنار این اولویت مهم، مسائل و تبعات اقتصادی ناشی از کرونا نیز اولویت مهمی است که باید برای عبور از آن برنامه ریزی کنیم.

جهانگیری اضافه نمود: نباید تسلیم شرایط پیش رو شویم و در عین حال نباید چشم خود را بر عوارض، تبعات و پیامد های ناشی از شیوع کرونا ببندیم. باید برای جبران آسیب ها و خسارات ناشی از شیوع کرونا بر بخش های مختلف اقتصادی نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و مراکز جهانگردی برنامه ریزی جدی داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: تصور اینکه بتوانیم بدون هزینه و آسیب از این مقطع عبور کنیم تقریباً غیر ممکن است. همانگونه که مردم در این شرایط دچار مسائلی شده اند و هزینه می دهند، بخش خصوصی، دولت و سایر بخش ها نیز هزینه هایی را پرداخت خواهند کرد تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

وی با اشاره به اینکه البته مردم از شرایط و منابع اقتصادی دولت مطلع هستند، گفت: ما در تحریم ظالمانه ای از سوی آمریکا به سر می بریم و رییس جمهور آمریکا با نهایت پر رویی به خبرنگاران اعلام می نماید که ایرانی ها برای لغو تحریم ها درخواستی به ما نداده اند.

جهانگیری اضافه نمود: ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟ ملت ایران از ابتدا اعلام نموده اند که در شرایطی که همه مردم جهان با جان خود در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند، باید تحریم های ظالمانه آمریکا برداشته گردد.

معاون اول رییس جمهور خطاب به رییس جمهور آمریکا توضیح داد: ملت ایران می گوید شما در کشور خودتان که بیش از همه درگیر این ویروس هستید و جان دادن انسان ها را در پیش روی خود می بینید، بگذارید ملت ایران از منابع درآمدی خود استفاده کند. بگذارید مرد ایران زندگی نمایند و مانند سایر ملت ها برای مقابله با این ویروس خطرناک راه چاره هایی عالمانه در پیش بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: ملت ایران می گوید تحریم ها را بردارید تا بانک مرکزی به منابع درآمدی خود دسترسی پیدا کند و بتواند ضرورت ها و احتیاج های مقابله با کشور را تامین کند. اگر موانع را بردارید حتماً بهتر می توانیم با کرونا مبارزه نموده و این شرایط را مدیریت کنیم. شما مهمترین منبع درآمدی ایران که نفت است را به روی ملت ایران بسته اید و اجازه خرید نفت ایران را به کشور های دیگر نمی دهید.

جهانگیری در ادامه توضیح داد: با وجود شرایط سخت اقتصادی، اما با انسجام، وحدت و هماهنگی می توانیم این شرایط را مدیریت نموده و از آن عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های دولت برای جبران آسیب ها و خسارات بنگاه های اقتصادی، گفت: دولت 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 12 درصد برای بنگاه های آسیب دیده به شرط حفظ نیروی کار در نظر گرفته و 25 هزار میلیارد تومان دیگر از منابع دولتی برای یاری به اقشار آسیب پذیر تخصیص داده است.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی و نظام بانکی کشور با جدیت پای کار آمده و مصمم است به بنگاه های آسیب دیده یاری کند، از پیشنهادات و راه چاره های ارائه شده از سوی نظام بانکی برای یاری به کسب و کار های آسیب دیده قدردانی کرد.

جهانگیری از برنامه ریزی ها و اقدامات وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی قدردانی کرد و گفت: مدیران این وزارتخانه و سایر دستگاه های اجرایی باید با کار شبانه روزی برای دوران پس از کرونا برنامه های روشنی داشته باشند تا با تحریک تقاضا مانع از آسیب رسیدن به فعالان اقتصادی و بنگاه های زیرمجموعه خود گردد.

معاون اول رییس جمهور توضیح داد: رییس جمهور نیز با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است و در تمام ایام تعطیلات عید نوروز، روزی نبوده که چند جلسه در این خصوص برگزار ننموده باشد. باید با بکارگیری همه ظرفیت های دولت، بخش خصوصی ونهاد های مختلف به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بتوانیم با سرفرازی و حداقل هزینه و آسیب این مقطع را پشت سر بگذاریم.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی نیز در این جلسه گزارشی از آخرین شرایط بخش های مختلف زیرمجموعه این وزارتخانه ارائه کرد و گفت: با وجود اینکه فعالان بخش جهانگردی و صنایع دستی در ایام عید بیشترین درآمد را دارند، اما عید سال گذشته به دلیل سیل و عید سال جاری به خاطر شیوع کرونا درآمد های این بخش ها به میزان چشمگیری کاهش یافت.

علی اصغر مونسان اضافه نمود: علاوه بر سیل و کرونا، تنش های منطقه ای، بعضی مسائل داخلی نیز هر کدام تاثیرات جدی بر درآمد های بخش جهانگردی کشور تحمیل کرد و فعالان این عرصه با آسیب های جدی روبرو شده اند.

وی با اشاره به رشد ورود جهانگردان به کشور در سال گذشته از 4 میلیون و ششصد هزار نفر به 7 میلیون و 800 هزار نفر، خاطر نشان کرد: این عدد در سال 98 به 8 میلیون و ششصد هزار جهانگرد افزایش پیدا کرد و پیش بینی ما برای سال 99 ورود 11 میلیون جهانگرد به کشور بود که متاسفانه شیوع کرونا اجازه تحقق این پیش بینی را نداد.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با اشاره به آمار جهانی سفر مبنی بر درآمد بیش از 11 میلیارد دلاری بخش جهانگردی ایران خاطر نشان کرد: با احتساب اشتغال غیر مستقیم این حوزه، درآمد های بخش جهانگردی به 33 میلیارد دلار می رسد.

علی اصغر مونسان از تدوین سند راهبردی توسعه جهانگردی و ارائه آن برای طرح و تصویب در جلسه هیات دولت اطلاع داد و گفت: این سند نقشه راهی برای توسعه جهانگردی کشور است ضمن آنکه این وزارتخانه برنامه اقدام ملی جهانگردی را نیز با همکاری یونسکو دنبال می نماید.

وی همچنین از تدوین سند برند ملی جهانگردی با همکاری فعالان و متخصصان دانشگاهی این حوزه اطلاع داد و اضافه نمود: فاز اول این سند آماده شده و هم اکنون آماده رونمایی است.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با اشاره به اینکه سند های توسعه جهانگردی منطقه ای نظیر توسه جهانگردی شمال کشور نیز در حال تدوین است، گفت: مشخص کشور های هدف جهانگردی از دیگر اقدامات این وزارتخانه بوده است و برنامه ریزی هایی برای برطرف موانع پیش روی ورود جهانگردان کشور های هدف به ایران نیز از جمله اقدامات انجام شده در این وزارتخانه است.

علی اصغر مونسان گفت: سازمان جهانی جهانگردی سال گذشته ایران را به عنوان دومین کشور در سرعت رشد جذب جهانگرد معرفی کرد که این صندلی با وجود تنش ها و محدودیت های موجود صندلیی افتخار آمیز است.

وی از افزایش واحد های بوم گردی از 400 واحد به بیش از 2400 واحد خبرداد و گفت: افزایش تنوع محصولات جهانگردی از دیگر اقدامات انجام شده است ضمن آنکه حجم سرمایه گذاری و تکمیل زیرساخت های بخش جهانگردی بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان در حال اجرا است.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی همچنین گزارشی از بخش میراث فرهنگی و تعداد آثار ملی و جهانی ثبت شده ارائه کرد و گفت: در دو سال گذشته 76 موزه افتتاح شده که عمدتاً در بخش خصوصی هستند وکسب و کار های کوچک و اشتغال پایدار ایجاد نموده اند.

علی اصغر مونسان به ارائه گزارشی در مورد استرداد اشیاء تاریخی به کشور و تعداد ثبت آثار ملی پرداخت و گزارشی نیز در مورد بخش صنایع دستی، میزان اشتغال زایی و ارز آوری این بخش ارائه کرد.

وی همچنین با اشاره به دستورالعمل ها و پروتکل های مرتبط با کرونا خاطر نشان کرد: این وزارتخانه در راستای اجرای پروتکل ها، زائرسرا ها و خانه مسافر ها تعطیل کرد و ممنوعیت ایجاد کمپ های موقت نوروزی نیز از سوی این وزارتخانه به استانداران سراسر کشور ابلاغ شد.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی همچنین با اشاره به تعطیلی موزه ها، اماکن جهانگردی و نمایشگاه های صنایع دستی در کشور گفت: با مجموعه اقدامات انجام شده شاهد کاهش بیش از 90 درصد سفر های تفریحی و نوروزی هستیم که نقش مهمی در کاهش درآمد فعالان بخش جهانگردی دارد که امیدوارم با فعال شدن بسته حمایتی دولت مانع از آسیب رسیدن به اشتغال این بخش ها باشیم.

وی همچنین خواهان امهال تسهیلات بانکی، اعطای فرصت برای پرداخت بیمه سهم کارفرمایی، اجازه تمدید زمان قرارداد با سرمایه گذاران پروژه های جهانگردی و برنامه ریزی برای تحریک تقاضا در دوران بعد از کرونا برای جبران درآمد های از دست رفته فعالان عرصه جهانگردی شد.

رییس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه از برنامه های نظام بانکی برای اعطای تسهیلات به بنگاه های اقتصادی که در این مدت دچار آسیب شده اند اطلاع داد و گفت: نظام بانکی در راستای رسالت تاریخی خود آمادگی دارد 75 هزار میلیارد تومان برای جبران آسیب ها پرداخت کند که بخشی از این مبلغ بعنوان سرمایه در گردش و بخشی برای تحریک تقاضا پس از دوران کرونا خواهد بود.

در این جلسه معاونین وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در حوزه های مختلف صنایع دستی، جهانگردی و میراث فرهنگی به ارائه گزارشی از مسائل و مسائل پیش رو پرداختند و پیشنهادات خود را برای جبران آسیب ها مطرح کردند.

در این جلسه همچنین به وسیله ویدئو کنفرانس با سه استان یزد، اصفهان و شیراز ارتباط ایجاد شد و مدیران کل میراث فرهنگی این سه استان هر کدام به ارائه گزارشی در مورد میزان خسارات و آسیب های ناشی از کرونا در بخش جهانگردی و صنایع دستی پرداختند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 339

به "جهانگیری: نباید اجازه دهیم بنگاه ها دچار ورشکستگی شوند، در تحریم ظالمانه ای از سوی آمریکا به سر می بریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: نباید اجازه دهیم بنگاه ها دچار ورشکستگی شوند، در تحریم ظالمانه ای از سوی آمریکا به سر می بریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید