مجوز امریکا به عراق برای پرداخت بدهی ایران

به گزارش هدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، رئیس دفتر روزنامه واشنگتن پُست در بغداد به نقل از سخنگوی دولت آمریکا خبر داد، واشنگتن به عراق به منظور پرداخت بدهی های خود به ایران، معافیت 120 روزه داد.

مجوز امریکا به عراق برای پرداخت بدهی ایران

یک روز بعد از اظهارات احمد العبادی سخنگوی وزارت برق عراق درباره انباشت بدهی های بغداد به تهران بابت واردات برق، یک منبع رسانه ای آمریکایی از معافیت 120 روزه دولت جو بایدن برای عراق به منظور پرداخت بدهی هایش به ایران خبر داد.

لوئیزا لاولاک رئیس دفتر واشنگتن پُست در پایتخت عراق در توییتی به نقل از یک سخنگوی دولت آمریکا نوشت: ایالات متحده به منظور دادن اجازه به عراق برای پرداخت بهای واردات برق از ایران، یک معافیت 120 روزه (به بغداد) داده است.

این فعال رسانه ای آمریکایی به نام این سخنگوی دولت ایالات متحده اشاره نکرد.

لاولاک سپس در توییت خود نوشت: (اعطای معافیت 120 روزه به عراق) اولین معافیت اعطایی در دولت بایدن است و به عنوانی اقدامی به منظور نشان دادن حسن نیت به مصطفی الکاظمی بوده است.

احمد العبادی سخنگوی وزارت برق عراق روز گذشته درباره ادامه صادرات برق ایران به این کشور صحبت کرده و ابراز امیدواری کرده بود که ایران بار دیگر صادرات گاز خود را مانند گذشته، افزایش دهد تا ثبات شرایط برق عراق تضمین شود.

به گفته العبادی، مشکل عدم تمایل طرف ایرانی به تأمین گاز برای عراق نیز به انباشت طلب های ایران مربوط می شود که میزان آن به 2 میلیارد و 600 میلیون دلار می رسد. این مبالغ از سوی طرف عراقی تامین و در بانک تجارت عراق سپرده گذاری شد و تنها مانع پرداخت آن، تحریم های تحمیلی بانکی علیه ایران است.

واشنگتن از بعد از خروج از توافق هسته ای برجام، چندین بار بغداد را از این تحریم ها معاف کرده است. دوره های این معافیت ها معمولاً 90 تا 120 روزه بوده است. اما در چند نوبت در دولت دونالد ترامپ، این معافیت ها به 45 تا 60 روز کاهش یافته بود که به اعتقاد تحلیلگران کوتاه شدن دوره این معافیت ها احتمالا نشانه ای از وجود اختلاف در روابط آمریکا و عراق و اعمال فشار واشنگتن بر بغداد بر سر برخی مسائل است.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2660

به "مجوز امریکا به عراق برای پرداخت بدهی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز امریکا به عراق برای پرداخت بدهی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید