محبوبیت سیگنال از غرب تا شرق گسترده شد

به گزارش هدا بلاگ، نگرانی نسبت به سیاستهای حریم خصوصی واتس اپ باعث شده است علاوه بر میلیونها کاربر در غرب، کاربران چینی هم به دانلود اپلیکیشنهای پیغام رسان سیگنال و تلگرام اقدام نمایند.

محبوبیت سیگنال از غرب تا شرق گسترده شد

پس از اطلاعیه واتس اپ که به کاربران درباره اشتراک گذاری اطلاعاتشان با فیس بوک یادآوری می کرد، کاربران کوچ به پلتفرمهای رمزگذاری شده دیگر را شروع کردند و طبق آمار کانال رسمی تلگرام، این اپلیکیشن پیغام رسان در فاصله 10 تا 13 ژانویه 25 میلیون کاربر جدید افزود. دانلود سیگنال به وسیله فروشگاههای اپ استور اپل و گوگل پلی در دهها کشور افزایش یافت.

کوچ کاربران در هفتم ژانویه که الون ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا در پیغامی به 40 میلیون هوادارش در توییتر توصیه کرد برنامه سیگنال را نصب نمایند، شدت گرفت.

رشد تلگرام و سیگنال در چین به اندازه مناطق دیگری که واتس اپ در آنجا اپلیکیشن اصلی مورد استفاده کاربران بوده، قابل ملاحظه نبوده است اما رشد اخیر کاربران این اپلیکیشنها در چین که وی چت اپلیکیشن شماره یک به شمار می رود، نشان می دهد اپلیکیشنهای پیغام رسان دیگر با ظرفیتهای متفاوت در چین همچنان وجود دارند.

طبق آمار شرکت تحقیقاتی سنسور تاور، سیگنال در فاصله هشتم تا 12 ژانویه 9 هزار دانلود جدید از فروشگاه اپ استور چین داشت که رشد 500 درصدی در مقایسه با فاصله سوم تا هفتم ژانویه را نشان می دهد. تلگرام در فاصله هشتم تا 12 ژانویه 17 هزار دانلود جدید داشت که رشد شش درصدی در مقایسه با سوم تا هفتم ژانویه را نشان داد. رشد واتس اپ در مدت مذکور متوقف شد و 10 هزار دانلود داشت.

این حقیقت که تلگرام، سیگنال و واتس اپ در چین قابل دسترس هستند، ممکن است برای بعضی مایه تعجب باشد اما سایت رصد سانسور اپل نشان می دهد که همه اپلیکیشنهای پیغام رسان غربی همچنان در فروشگاه برنامه اپل موجود هستند. شرایط برای اندروید متفاوت است زیرا خدمات گوگل عمدتا در چین مسدود شده اند و کاربران اندروید از فروشگاههای برنامه اندروید که توسط شرکتهایی نظیر تنسنت و بایدو اداره می شوند، استفاده می نمایند. تلگرام و سیگنال در این فروشگاههای اندروید برای دانلود موجود نیستند و تنها کاربرانی که از ابزارهای فیلترشکن استفاده می نمایند، قادر به دسترسی به گوگل پلی و نصب این اپلیکیشنها هستند.

چالش بعدی استفاده از این اپلیکیشنهاست. بعضی مانند سیگنال بدون احتیاج به ابزار فیلترشکن به راحتی کار می نمایند اما مشکل اصلی ثبت نام در سیگنال است. کاربر باید با استفاده از یک شماره تلفن حسابش را فعال نمایند و شماره های تلفن چینی با هویت واقعی کاربران ثبت شده اند. کاربران می گویند واتس اپ گاهی بدون احتیاج به فیتلرشکن در چین کار می نماید اما بسیار کند است و فیس بوک بدون فیلترشکن قابل دسترس نیست.

طبق قانون امنیت سایبر که از سال 2017 به اجرا گذاشته شد، شرکتها برای فعالیت قانونی در چین باید اطلاعات کاربران را در سرورهای داخل این کشور ذخیره نمایند و اطلاعات لازم را در اختیار مقامات قرار دهند. به عنوان مثال اپل با یک فراهم نماینده خدمات ابری چینی برای ذخیره اطلاعات کاربران چینی خود همکاری می نماید.

بر اساس گزارش تک کرانچ، این الزام پرسشهایی را درباره نوع تعامل سیگنال و سایر اپلیکیشنهای خارجی با مقامات چینی برانگیخته است. سیگنال اعلام نموده که هیچ اطلاعاتی را به پلیس هنگ کنگ نداده است و هیچ اطلاعاتی برای ارایه به پکن ندارد.،ایسنا

بیشتر بخواینم: رشد 4200 درصدی دانلود سیگنال پس از تغییرات واتس اپ

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2292

به "محبوبیت سیگنال از غرب تا شرق گسترده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محبوبیت سیگنال از غرب تا شرق گسترده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید