مراقبت از پوست های تیره

به گزارش هدا بلاگ، سلول های پوست تیره دقیقاً همان سلول های پوست روشن هستند. فقط کمی تیره ترند، ویژگی دیگر این سلول ها این است که ملانین بیشتری تولید می کنند: ملانین منشأ رنگ دهی به پوست، موها و چشم هاست.

مراقبت از پوست های تیره

مراقبت از پوست های تیره

مراقبت از پوست تیره نیازمند دانش ویژه ای است، در اینجا چند توصیه و ترفند را با جزئیاتش در اختیارتان می گذاریم.

خصوصیات پوست تیره

سلول های پوست تیره دقیقاً همان سلول های پوست روشن هستند. فقط کمی تیره ترند، ویژگی دیگر این سلول ها این است که ملانین بیشتری تولید می کنند: ملانین منشأ رنگ دهی به پوست، موها و چشم هاست.

ملانوسیت ها (سلول های تولید ملانین) می توانند ملانین هایی در انواع متفاوتی تولید کنند: اوملانین (رنگ دانه های سیاه و قهوه ای) و فئوملانین (رنگ دانه های قرمز و زرد). بنابراین غلظت این نوع رنگ دانه ها، رنگ پوست را معین خواهد کرد. برای مثال یک پوست سیاه، درصد بالایی از ملانین خواهد داشت.

پوست تیره و آفتاب

ملانین باعث حفاظت از پوست در مقابل اشعۀ ماوراء بنفش هم خواهد شد. بنابراین هر چه غلظت ملانین در ملانوسیت ها بیشتر باشد، آثار سرطانی اشعه های ماوراء بنفش کمتر خواهد شد.

البته، کاملاً واضح است که نمی توان گفت امکان ابتلا به سرطان در افرادی با پوست سیاه، وجود ندارد. در واقع، حتی میزان بسیار بالای ملانین هم نمی تواند 100% در مقابل اشعه های ماوراء بنفش از پوست محافظت کند. بنابراین اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب ِ مناسب بسیار مهم است.

چروک ها

از آنجایی که پوست های سیاه در مقابل اشعه های خورشید بهتر محافظت می شوند، بنابراین پیری پوست با منشأ چروک در این نوع پوست ها کمتر دیده می گردد. اما این گفته به این معنی نیست که محافظت از پوست های سیاه با استفاده از درمان های مخصوص، برای پیشگیری از پیری پوست بی فایده است.

در عوض، ملانینی هم که بر سطح سلول های پوستی، جای جوش ها، آکنه و... حضور دارد می تواند باعث ایجاد لکه های کوچک رنگ دانه ای بگردد. در این شرایط رفتار مناسب این است که نه به این جوش های کوچک، زخم ها و... دست بزنید و نه آنها را بخارانید.

متخصص پوست هم می تواند درمان موضعی مناسب تجویز کند.

مرطوب سازی حداکثری

در کشورهایی با آب و هوای معتدل، مانند فرانسه، میزان رطوبت کم است، این شرایط پوست های سیاه را خشک، تیره و زمخت می کند.

بنابراین باید مراقبت های ویژه را اعمال کرد: پوست را با محصولات مناسب، که حاوی بیشترین تقویت و رطوبت هستند، مرطوب کنید. برای پاک کردن پوست، باید صابون های چرب انتخاب شوند و از استعمال ژل های بی کیفیت که بسیار تهاجمی اند، خودداری گردد.

توقف در درمان های درخشان کننده

بسیاری از زنان سعی می کنند پوست شان را درخشان کنند، و برای دستیابی به این مقصود از محصولات تهاجمی و حتی خطرناک هم استفاده می کنند. برای مثال، باید از کاربرد کرم هایی بر پایۀ کورتیزون یا هیدروکینون که باعث بروز زمختی، لکه یا سوزش می شوند، به طور جدی خودداری کرد. در دراز مدت، خطرها بسیار جدی می شوند.

اگر می خواهید پوست تان درخشان گردد، توصیه می گردد که به متخصص پوست مراجعه کنید. او می تواند شما را به سمت محصولات مناسبی مانند، یک لوسیون روشن کننده راهنمایی کند، این لوسیون توانایی تنظیم ساخت ملانین را دارد.

منبع:seemorgh.com

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3236

به "مراقبت از پوست های تیره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت از پوست های تیره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید