مشاور امنیت ملی بایدن به روسیه هشدار داد

به گزارش هدا بلاگ، اتحادیه اروپا و آمریکا به بهانه شرایط سلامت جسمانی ناوالنی روز یکشنبه فشار خود بر روسیه را افزایش دادند و مشاور امنیت ملی دولت بایدن در این زمینه به مسکو هشدار داد.

مشاور امنیت ملی بایدن به روسیه هشدار داد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن در مصاحبه با شبکه سی ان ان با توجه به بعضی گزارش ها مبنی بر اینکه سلامتی الکسی ناوالنی منتقد پوتین به سرعت در زندان رو به زوال است هشدار داد در صورت مرگ وی عواقبی برای روسیه به دنبال خواهد داشت.

ما به دولت روسیه اعلام نموده ایم که مسوولیت آنچه برای ناوالنی در بازداشت اتفاق می افتد، متوجه مسکو است و توسط جامعه بین المللی پیگیری خواهدشد.

وی در ادامه تعیین نکرد که ایالات متحده و متحدانش در صورت مرگ ناوالنی چه اقدامی ممکن است انجام دهند.

اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه خاطرنشان کرد که عمیقاً نگران گزارش هایی مبنی بر شرایط سلامتی الکسی ناوالنی و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط وی است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت که این موضوع در دستور کار کنفرانس ویدیویی وزیران خارجه اتحادیه اروپا است که فردا (دوشنبه) برگزار می گردد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه پیشتر گفته بود که کشور وی بشدت نگران سلامتی ناوالنی است که در اعتصاب غذا به سر می برد.

در ادامه نگرانی کشورهای اروپایی از شرایط سلامت ناوالنی، آلمان نیز از روسیه خواست که به او مراقبت های پزشکی کافی را ارائه دهد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان به روزنامه بیلد گفت ما فوراً تقاضا داریم که الکسی ناوالنی تحت درمان پزشکی کافی و دسترسی به پزشکان مورد اعتماد خود قرار گیرد، حق وی برای مراقبت های پزشکی باید بدون تأخیر اعطا گردد.

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2018 میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) سال گذشته در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان آلمانی در اوایل ماه جاری خاطرنشان کردند، نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با آنالیز نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام نموده است که در خصوص وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است. اما روسیه این ادعاها را رد نموده و کاملا بی اساس می داند.

دادگاه مسکو بهمن ماه گذشته پس از چند ساعت شور ناوالنی را به دو سال و نیم حبس محکوم کرد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2825

به "مشاور امنیت ملی بایدن به روسیه هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور امنیت ملی بایدن به روسیه هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید