مطالعه جهش های ژنتیکی کرونا در کشور احتیاج به حمایت دارد

به گزارش هدا بلاگ، دکتر سیروس زینلی در مورد جهش ژنتیکی ویروس کرونا با تاکید بر اینکه تغییرات در این ویروس دائمی است، در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: تغییرات این ویروس کور است به دلیل اینکه تغییر ویروس تعیین نیست به آن تغییرات کور می گویند. جهش های ژنتیکی نیز در همه موجودات زنده وجود دارد.

مطالعه جهش های ژنتیکی کرونا در کشور احتیاج به حمایت دارد

زینلی اضافه کرد: تغییرات ژنتیکی یعنی در یک سلول در یک جایی جهش اتفاق می افتد که یک سلول در کنار سلول های دیگر قدرت بیشتری دارد و یا اینکه ویروس خیلی ضعیف می گردد که این موضوع در ویروس کرونا مستثنی نیست و شاهد جهش های آن هستیم.

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه هنوز به صورت هدفمند جهش های ژنتیکی ویروس در کشور مورد آنالیز قرار نگرفته است، بیان نمود: متأسفانه تا کنون 5 نمونه توالی ویروس اجرا شده که 4 نمونه این توالی یابی توسط تیم ما و دیگری توسط یکی از همکاران ما در انستیتو پاستور انجام گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه مطالعه جهش های ژنتیکی ویروس کرونا احتیاج به حمایت دارد، بیان کرد: ما باید صدها نمونه را از مکان ها و در زمان های مختلف مورد آنالیز قرار دهیم و بعد قضاوت کنیم که جهش ژنتیکی در کشور چگونه است.

زینلی اضافه کرد: البته جهش خاصی از ویروس در جمعیت ایرانی نمی بینیم اما جهش ویروس کرونا در اروپا تا 70 درصد شدت بیماری را افزایش داده است؛ منطقی نیست بگوییم جهش قطعی در ایران هست یا نیست زیرا باید مطالعات دائمی صورت بگیرد و سپس اظهار نظر کنیم.

وی با بیان اینکه وجود تغییر در ویروس یک واقعیت است و بیش از هزار تغییر تا به امروز در جهان گزارش و در سایت های مختلف کاملاً به صورت شکلی و غیر شکلی نشان داده شده است، بیان نمود: زمانی این تغییرات برای دانشمندان و مسئولان بهداشتی مهم است که باعث تغییر رفتار ویروس گردد و بیماری را شدید تر یا شدت بیماری را کمتر کند.

وی ادامه داد: آخرین مطالعات در کشور ما در زمینه توالی یابی مربوط به اردیبهشت ماه می گردد که انتظار داشتیم از آن زمان تا به امروز دهها نمونه توسط محققان کشور مورد مطالعه قرار بگیرد که موردی ندیدم.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران با تاکید بر اینکه تحقیقات دائمی از ویروس در کشور لازم است، بیان نمود: علاوه بر اینها باید برای فراوری دارو، واکسن، چرخش ویروس مورد مطالعه قرار بگیرد که در این راستا احتیاج به ساختارهای حمایتی هستیم.

وی گفت: 3 ماه گذشته به همین دلیل، 130 میلیون از مرکز تحقیقات پزشکی نیماد درخواست کردیم که اکنون تنها 20 میلیون در اختیار ما قرار خواهند داد قطعاً باید روی این مسئله کار اساسی صورت بگیرد زیرا آنالیز نمونه ها هزینه بر است و باید نهادهای کشور برای به نتیجه رسیدن در این راستا هزینه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1351

به "مطالعه جهش های ژنتیکی کرونا در کشور احتیاج به حمایت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه جهش های ژنتیکی کرونا در کشور احتیاج به حمایت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید