موقعیت درخشان تماشای سیاره مریخ که نباید از دست داد

به گزارش هدا بلاگ، مریخ در یکی از نزدیک ترین فاصله های خود با زمین قرار گرفته است و با توجه به هم راستایی با زمین و خورشید، شرایط رصدی آن نیز بسیار مناسب است. در چنین موقعیتی که تا 15 سال دیگر تکرار نمی شود، تماشای درخشش سرخ رنگ این سیاره شگفت انگیز منظومه شمسی را نباید از دست داد.

موقعیت درخشان تماشای سیاره مریخ که نباید از دست داد

این روزها و شب ها، مریخ در فاصله نزدیکی به زمین قرار گرفته است به طوری که نزدیک ترین فاصله خود به زمین را در تاریخ 6 اکتبر (15 مهر) در ساعت 10:18 منطقه زمانی شرقی (17:48 به وقت تهران) تجربه کرد که در 62,070,493 کیلومتری زمین قرار گرفت. این نزدیک ترین فاصله این دو سیاره تا 15 سال آینده یعنی سال 2035 (1414 خورشیدی) محسوب می شود.

اگرچه نزدیک ترین فاصله در 6 اکتبر (15 مهر) بود اما این درخشان ترین حالت از دید ناظر زمینی نیست. مریخ یک هفته بعد یعنی در 13 اکتبر (22 مهر) درخشان ترین حالت خود را خواهد داشت که فرصتی بی نظیر برای تماشا و رصد آن است. اگر بخواهید جذابیت این سیاره را که باعث شده مأموریت های فضایی بسیاری روانه آن شود، اندکی حس کنید آسان ترین راه تماشای دقیق و با حوصله آن در این موقعیت مناسب است.

این سیاره در آسمان شرقی به صورت یک نور مایل به قرمز درخشان قابل مشاهده است و به گفته ناسا، ماه اکتبر (مهر ماه) زمان مناسبی برای تماشای مریخ است زیرا سراسر شب قابل مشاهده است و حدود نیمه شب به بالاترین نقطه خود در آسمان می رسد. بنابراین کافی است پس از غروب خورشید، افق شرقی را نگاه کنید تا به سادگی مریخ را پیدا کنید. هم چنین تا طلوع خورشید یعنی زمانی که مریخ در افق غربی پنهان می شود، فرصت دارید به تماشای آن بپردازید. روشنایی ظاهری زیاد مریخ باعث شده است حتی با وجود آلودگی نوری در آسمان شهرها هم قابل مشاهده باشد.

اگر ابزار رصدی مانند تلسکوپ یا دوربین دوچشمی هم در اختیار داشته باشید می توانید با استفاده از فرصت مقابله زمین و مریخ و مطالعه راهنمای رصد مریخ با تلسکوپ، این سیاره شگفت انگیز را دقیق تر بکاوید. حتی با یک تلسکوپ کوچک می توان برخی از عوارض سطحی مریخ را شناسایی کرد.

زمین و مریخ در مدارهای بیضوی (نزدیک به دایره) و حتی در یک جهت پیرامون خورشید می چرخند اما سرعت چرخش و فاصله مداری آن ها متفاوت است که باعث می شود هر 780 روز یا تقریباً هر دو سال یک بار در یک راستا قرار بگیرند و این جاست که در فاصله ای نزدیک نسبت به یکدیگر خواهند بود که به این حالت مقابله گفته می شود.

اگر هم زمین و هم بهرام در مدارهای کاملاً دایره و در یک صفحه پیرامون خورشید می چرخیدند، فاصله آن ها در هنگام مقابله همیشه ثابت بود. اما ما در چنین جهان متقارنی زندگی نمی کنیم و مدار بیضوی سیارات در کنار شیب صفحه مداری آن ها باعث ویژگی های متفاوت در هر بار مقابله می شود.

نزدیک ترین فاصله قبلی مریخ و زمین، در سال 2018 روی داد. اما در سال های قبل تر یعنی 2003 یک رکورد تاریخی شد. مریخ در آن سال به قدری به زمین نزدیک شد که در 60 هزار سال گذشته سابقه نداشت. این فاصله 55.76 میلیون کیلومتر بود که تا 28 آگوست سال 2287 زمانی که فاصله سیاره سرخ با زمین 55.69 میلیون کیلومتر خواهد شد، هم چنان رکورددار است.

اگرچه این فاصله زمین و خورشید نزدیک ترین فاصله تا 15 سال آینده است اما برخلاف شایعاتی که در برخی تصاویر جعلی دیده می شود، مریخ به اندازه ماه بزرگ دیده نخواهد شد. در حقیقت هرگز چنین موقعیتی رخ نمی دهد.

نزدیکی زمین و مریخ یک علاوه بر جذابیت رصدی، فرصتی مطلوب برای رسیدن فضاپیماهای ساخت دست بشر به سیاره سرخ نیز هست و به همین دلیل کاوشگر پشتکار ناسا، کاوشگر امید امارات و کاوشگر تیان ون-1 چین از چند ماه گذشته راهی را آغاز کردند تا در بهمن ماه به این سیاره برسند.

در حالی که کاوشگرهای ساخت دست بشر به سوی مریخ می فرایند و شما برای دیدن این سیاره به آسمان نگاه می کنید، برای دیدن ماهواره ها نیز آماده باشید زیرا در هفته جهانی فضا قرار داریم که امسال نقش ماهواره ها در زندگی بشر را جشن می گیرد.

عکس کاور: نمایی از مریخ و یک منظره زمینی

Credit: VW PICS / GETTY

منابع: Space, EarthSky

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1692

به "موقعیت درخشان تماشای سیاره مریخ که نباید از دست داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موقعیت درخشان تماشای سیاره مریخ که نباید از دست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید