میزبانی به ایران بازمی گردد؟

به گزارش هدا بلاگ، چقدر ممکن است دادگاه عالی ورزش در این فاصله دو ماهه به ضرر AFC و بحرین رای بدهد؟ گفته می شود طرح این شکایت در دادگاه عالی ورزش حدود دو میلیارد تومان برای فوتبال ایران هزینه دربرخواهد داشت. شاید برخی این را تیری در تاریکی بدانند و بگویند این هزینه به آزمودن بخت ایران برای کسب میزبانی می ارزد اما برخی هم این رفتار فدراسیون فوتبال را صرفا نمایش رئیس جدید فدراسیون برای جلب نظر افکار عمومی می خوانند.

میزبانی به ایران بازمی گردد؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: از قرار معلوم در پرونده سلب میزبانی از ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر، فدراسیون فوتبال از کنفدراسیون فوتبال آسیا به دادگاه عالی ورزش (CAS) شکایت کرده است. این مسابقات قرار است خرداد ماه پیش رو برگزار گردد و منطقا ایران باید از بحرین و عراق میزبانی می کرد؛ چراکه در دور رفت مهمان هر دو تیم بود.

با این حال کنفدراسیون فوتبال آسیا به بهانه کرونا و برگزاری متمرکز مسابقات تصمیم گرفت از هر گروه یک تیم را به عنوان میزبان انتخاب کند و در گروه ایران، کشور بحرین برگزیده شد. با توجه به رقابت نزدیک سه تیم برای صعود به دور بعد، این تصمیم می تواند بسیار برای ما زیان بار باشد. به همین دلیل امیدواریم فدراسیون در شکایت مطروحه پیروز گردد و ورق را برگرداند اما به دلایل متعدد بعید به نظر می رسد این اتفاق رخ بدهد. AFC برای انتخاب بحرین به عنوان میزبان، ملاحظاتی داشته که برخی از آنها را در نامه نگاری با فدراسیون فوتبال کشورمان مطرح کرده است. مساله تحریم ها و عدم امکان حضور شرکای تجاری AFC در ایران از یک سو و مساله بدهی صداوسیمای ایران به این مجموعه در بحث پخش تلویزیونی از سوی دیگر، بخشی از مسائل ماست. کنفدراسیون به چنین دلایلی تصمیم گرفته میزبانی را به منامه بدهد، شاید هم شیطنت و بدنیتی وجود داشته اما چقدر ممکن است دادگاه عالی ورزش در این فاصله دو ماهه به ضرر AFC و بحرین رای بدهد؟ گفته می گردد طرح این شکایت در دادگاه عالی ورزش حدود دو میلیارد تومان برای فوتبال ایران هزینه دربرخواهد داشت. شاید برخی این را تیری در تاریکی بدانند و بگویند این هزینه به آزمودن بخت ایران برای کسب میزبانی می ارزد اما برخی هم این رفتار فدراسیون فوتبال را صرفا نمایش رئیس جدید فدراسیون برای جلب نظر افکار عمومی می خوانند.

مساله نگران کننده دیگر این است که فوتبال ایران در پرونده های بین المللی مطروحه در CAS معمولا بازنده بوده است. به ندرت به یاد می آوریم ما در این دادگاه از یک طرف خارجی شکایت کرده و پیروز شده باشیم. در عوض سیاهه شکست های ایران بلندبالاست. پرسپولیس در پرونده معروف مهدی طارمی و ریزه اسپور در CAS فرجام خواهی کرد و در تمام محورهای شکایت مغلوب شد. این باشگاه همچنین سابقه شکایت مغلوب شده در پرونده های مانوئل ژوزه، برانکو ایوانکوویچ، آنتونی گولچ، محرومیت عیسی آل کثیر و ... را دارد. بقیه باشگاه های ایرانی هم فراوان از این شکست ها داشته اند. استقلال بعد از غیبت در بازی سوپرجام ایران بیشتر از یک سال هوادارانش را با طرح شکایت در دادگاه عالی ورزش معطل کرد و نهایتا مغلوب شد. ذوب آهن هم در قصه انتقال رضا شکاری به روبین کازان از این بازیکن و باشگاه روسی شکایت کرد و در هر دو مورد مغلوب شد. شاید یکی از معدود پیروزی های مهم فوتبال ایران در CAS را سال ها پیش باشگاه سپاهان بعد از شکایت از برونو سزار، بازیکن برزیلی رقم زد.

به هر حال این دومین پرونده جاری و مهم فدراسیون فوتبال ایران در CAS خواهد بود؛ چرا که مسئولان این تشکیلات پیش تر بابت حکم غرامت شش میلیون یورویی مارک ویلموتس هم به دادگاه عالی ورزش شکایت کرده اند. ماه ها از ایجاد آن پرونده می گذرد و تازه جلسه رسیدگی به آن دو ماه دیگر برگزار خواهد شد؛ حالا شما فکر می کنید با شکایت ایران از AFC، تا خرداد ماه میزبانی به ایران برمی گردد؟ تقریبا غیر ممکن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2713

به "میزبانی به ایران بازمی گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزبانی به ایران بازمی گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید