نحوه فعالیت اصناف در شهرهای قرمز

به گزارش هدا بلاگ، تهران (پانا) - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نحوه فعالیت اصناف در شهرهای قرمز را تشریح کرد.

نحوه فعالیت اصناف در شهرهای قرمز

علیرضا رئیسی گفت: روز گذشته مرور کلی بر شرایط جهان داشتیم. ویروس دلتا خیلی از کشورها را درگیر مرده و آثار آن در 68 کشور دیده شده و بیشترین مرگ در روز گذشته در برزیل با 1600 مرگ داشتیم و کشور هندوستان هم حدود 700 مرگ تجربه کرد و کشور اندونزی و کشورهای هماسیه شرقی ما درگیر هستند و کشور ما هم همانطور که بحث ورود ویروس هندی مطرح شد و هشدار داده شده بود رخ داد و تمهیدات مناسبی از دو ماه قبل اندیشیده شد و اگر این اقدامات نبود شاید زودتر درگیر می شد. موارد ویروس آفریقای جنوبی و هندی در بوشهر و هرمزگان پیدا شد اما با واکنش سریع دانشگاه های علوم پزشکی جلوی توسعه آن گرفته شد.

وی اضافه کرد: درباره مرزهای شرقی هشدارهای لازم داده شده بود اما کنترل این مرزها نسبت به مرزهای غربی سخت تر است زیرا تردد غیرقانونی زیادی از آن اتفاق می افتد و با توجه به تحولات افغانستان مقدار مهاجرت به کشور ما زیاد است . نیروی انتظامی، ناجا، سپاه و ارتش در کنترل از دو ماه قبل فعالیت خوبی انجام دادند اما با این وجود هنوز افرادی دیدیم که از مرزهای شرقی وارد شدند و بیمار بودند و این نشان دهنده انتقال بیماری به وسیله آنهاست. در ابتدا شاید با کنترل مرزها بتوان انتقال بیماری را به تاخیر انداخت اما نمی توان کلا مانع ورود بیماری شد و شاهد این مدعا 68 کشوری است که درگیر کرونای هندی شدند و حتی انگلستان با وجود واکسیناسیون گسترده درگیر موج بیماری با کرونای هندی شده است. یکی از مصوبات امروز تشدید نظارت بر مرزهای شرقی بود.

رئیسی ادامه داد: در منطقه ها قرمز فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیتند اما در استان سیستان و بلوچستان ویژه تر نگاه کردیم و بانک ها ادارات دولتی تعطیل شدند مگر ادارات دولتی ضروری که باید با 30 درصد ظرفیت فعال باشند. تصمیم دیگر هم پشتیبانی کامل سیستان و بلوچستان بود که اگر کمبودی وجود داشته باشد رفع گردد. 92 شهر قرمز است و از یکشنبه صبح مصوبات ستاد ملی کرونا برای شهرهای قرمز و نارنجی اجرایی می گردد. یکی از کانون های اصلی انتشار ویروس، رستوران هاست. گروه شغلی یک یعنی هیچ رستورانی نباید در تهران و سایر شهرهای قرمز باز باشد تنها می تواند به صورت بیرون بر خدمات بدهد. مشاغل ضروری مثل داروخانه، نانوایی، مطب، سوپرمارکت و ... می توانند باز باشند که پیش تر در قوانین رنگبندی ها اعلام شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تشکر از اصناف برای همراهی با مقررات ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: از این عزیزان ممنونیم که از ابتدای شروع این پاندمی بیشترین همراهی را داشتند و شاید ما در مقام دولت نتوانستیم خیلی به آنها یاری کنیم البته یاری هایی صورت گرفت اما در قبال یاری های اصناف کمتر بود با رساندن پروتکل ها به بالای 85 درصد در زمینه بازگشایی مشاغل هم امیدوارتر هستیم.

وی اضافه کرد: بحث دیگری که در ستاد مطرح شد پیرامون واکسیناسیون بود و ان شاءالله بتوانیم طی روزهای آینده شرایط بهتری داشته باشیم. می بینم بعضی عزیزان در روزهای انتهایی دولت فعلی مصاحبه هایی می نمایند در خصوص واکسن. کسانی که دستی بر آتش دارند شرایط را می دانند ما از آبان سال گذشته قرارداد بستیم و پول پرداخت کردیم برای سبد کووکس و قرار بود 16.8 میلیون دُز واکسن به ما تحویل دهند و با کشورهای زیادی وارد مذاکره شدیم و 35 شرکت خصوصی آمدند گفتند نمی گذارند ما واکسن وارد کنیم ولی با وجود صدور مجوز از سوی ما حتی یک واکسن هم نیامد و ما می دانستیم چنین می گردد.

وی درباره شرایط کرونا در سیستان وبلوچستان توضیح داد: این استان طی پیک های قبلی خیز جدی نداشته است و شرایط فعلی اولین خیز جدی در این استان است که باید از چند جنبه به آن نگاه کرد. همین که پیک های متعدد در آنجا رخ نداده است یعنی مردم آنجا کمتر در معرض ویروس بودند. در استان سیستان و بلوچستان چون مردم مواجهه قبلی کمتری با ویروس داشتند مقدار درگیری کلی از میانگین کشوری کمتر است. در این استان پیک های قبلی عدد بالایی برای جمعیت این استان و برای 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت بالا نبود و حداکثر بیمار بستری در هفته 250 نفر بوده است یعنی حدودا روزی 30 تا 35 بیمار بستری که عدد بالایی نبوده است. الان در اوج بیماری مقدار بستری 297 نفر گزارش شده است یعنی هنوز هم نسبت به جمعیت استان از نظر تعداد بیماری، بیمار خیلی زیاد است البته فرایند افزایشی است. ما همواره کمترین مقدار فوتی در این استان را داشتیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اگر آمار را بر شاخص ببریم و به ازای هر 100 هزار بیمار آنالیز کنیم هنوز بستری 297 نفر عدد خیلی بالایی نیست البته یک مورد هم برای ما زیاد است اما اینکه می گویند سیستان و بلوچستان سیاه شد اصلا درست نیست، خیز بیماری وجود دارد اما آنگونه که اسم می گردد نیست. درست است زیرساخت ها در سیستان و بلوچستان ضعیف است اما اگر در تمام حوزه ها مانند حوزه سلامت در این استان کار شده بود الان سیستان و بلوچستان یکی از استان های برخوردار کشور بود. در حوزه سلامت خیلی خوب کار شده است و سیستان و بلوچستان با 8 سال قبل اصلا قابل مقایسه نیست. از نیمه دوم سال 99 تا به امروز حدود 1000 تحت به ناوگان تخت های این استان اضافه شده است و همین الان یک بیمارستان 300 تخت خوابی آماده بهره برداری دارد و در همین مدت 100 دستگاه ونتیلاتور و 100 دستگاه یونیت ICU به استان اضافه کردیم.

رئیسی گفت: از شروع پیک در استان با دستور وزیر بهداشت یک تیم آنجا مستقر شدند و تمهیدات لازم اندیشیده شد و اکنون هر بیمارستان 2 دستگاه اکسیژن ساز دارد و از نظر زیرساخت در حوزه سلامت مشکل نداریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3109

به "نحوه فعالیت اصناف در شهرهای قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه فعالیت اصناف در شهرهای قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید