نگرانی از بعضی برخوردهای محلی و انتظامی با تورهای گردشگری

به گزارش هدا بلاگ، ایسنا/ با آغاز دوباره تورهای گردشگری، نگرانی از بعضی برخوردهای محلی و انتظامی با تورهای گردشگری وجود دارد.

نگرانی از بعضی برخوردهای محلی و انتظامی با تورهای گردشگری

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

داستان چیست؟

هشدارهای وزارت بهداشت برای خودداری از سفرهای غیرضروری در شرایط کرونا همچنان برقرار است، با این حال وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی باور دارد اگر خدمات سفر از تاسیسات دارای مجوز دریافت گردد، اوضاع را بهتر می توان مدیریت کرد و البته به این شکل از صنعت توریستی حمایت کرد.

از زمانیکه شیوع کرونا در ایران تایید شد، تا به امروز بسیاری از فعالیت های توریستی متوقف شده بود. هرچند که سفرها به تایید پلیس راه و استانداری ها در تعطیلات نوروز و عید فطر متوقف نشد، اگرچه در قیاس با گذشته کاهش قابل توجه داشت.

وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا با خاتمه ماه رمضان، به تاسیسات توریستی اجازه بازگشایی داد و حتی مردم را به طبیعت گردی تشویق کرد. حدود یک هفته پیش هم رئیس جمهور اجازه بازگشایی موزه ها را صادر کرد.

حالا سهند عقدایی، تورگردان و فعال توریستی خبر ازسرگیری تورها را در تعطیلات نیمه خردادماه با رعایت پروتکل های بهداشتی داد.

او گفت: وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی پس از آنکه رسما اجازه فعالیت به تاسیسات توریستی و تورها را داد، یکسری پروتکل های بهداشتی ابلاغ کرد که مطابق آن می توان تور اجرا کرد. ما از نیمه خردادماه تورها را از سر می گیریم، هرچند که نگران برخورد نیروهای محلی و انتظامی هستیم.

این تورگردان در پاسخ به این سوال که آیا اجازه رسمی به آژانس های مسافرتی برای اجرای تور داده شد، اظهار کرد: دفاتر خدمات مسافرتی مطابق بند ب (اجرای تور) اجازه رسمی برای اجرای تور دارند، هرچند با وجود چنین مجوزی در سال های گذشته و در شرایط عادی، بسیار شاهد برخوردهای سیلقه ای بوده ایم، به ویژه در برابر دنیاگرد داخلی. آن زمانکه کویر مرنجاب را به روی تورها بستند، هیچ ممنوعیت یا محدودیتی رسمی برای اجرای تور در آن منطقه اعلام نشد، اما به محض ورود اتوبوس های توریستی برخورد و توقف ها آغاز می شد.

عقدایی در پاسخ به این پرسش که با وجود هشدارها و اخطارها برای سفر نرفتن، آیا این آمادگی وجود دارد که تور به شکل دسته جمعی برگزار گردد؟ گفت: قبلا در مقاله های علمی این موضوع را آنالیز نموده بودیم که اقتصاد کشورها تحمل قرنطینه صد در صد را ندارد و باید تعادلی بین سفر و سلامت برقرار گردد، همین نتیجه ای که اینک بسیاری از کشورها به آن رسیده اند، در اروپا که ویروس کرونا تلفات بالایی به نسبت کشور ما داشته، سفرها با رعایت پروتکل های بهداشتی از سر گرفته شده است، ضابطه ای هم در ارتباط با اینکه سفرها حتما کاری باشد و تفریحی نباشد، معین ننموده اند. باید در نظر گرفت مردم پس از دوران قرنطینه به سفر احتیاج دارند و سفر بخشی از زندگی مردم شده است. نتیجه ای که بیشتر کشورها گرفته اند این است که سفر را با رعایت یکسری پروتکل دوباره برقرار نمایند.

وی اضافه کرد: طبیعتا وقتی از خانه خارج می شویم یک درصد ریسک را پذیرفته ایم، اگر پروتکل ها را رعایت کنیم، آن ریسک را کاهش داده ایم. این خطرات همواره در زندگی و سفرهای ما جاری بوده است، مثل آنفلوآنزا، بیماری های گوارشی هنگام سفر، تصادف رانندگی و دزدی، همه اینها نه تنها بخشی از ریسک سفر، بلکه زندگی است.

این تورگردان درباره چگونگی اجرای تور دسته جمعی در شرایط کرونا و اینکه آیا پروتکلی برای اجرای تور از سوی وزارت میراث فرهنگی و توریست تعریف شده است، اظهار کرد: معاونت توریستی مشخصا برای تورهای توریستی، پروتکلی تعریف ننموده است، اما برای تمام اجزای سفر، پروتکل دارد که تورها بر همان اساس اجرا می گردد. معمولا قبل از اجرای تور با بخش هایی که قرار است خدمات دهند، تماس گرفته می گردد تا از اجرای این پروتکل ها در آن مکان، مطمئن شویم. البته که بازرسی و کنترل ها درباره چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی با وزارت میراث فرهنگی و توریستی است و آژانس های مسافرتی توان و امکان این کار را ندارند.

وی ادامه داد: ظرفیتی که ما در آژانس خود برای تورهای کمپینگ تعریف نموده ایم، بین 10 تا 15 نفر است. تورهای دسته جمعی هم با 20 تا 22 نفر ظرفیت برگزار می گردد، تقریبا 50 تا 60 درصد ظرفیت تورهای سابق.

عقدایی درباره استقبال از تورهای توریستی، گفت: متقاضی برای این تورها وجود دارد، ولی نه به اندازه سال های گذشته، مثلا ما با 30 درصد ظرفیت گذشته تور اجرا می کنیم، به این معنی اگر قبلا 20 تور اجرا می شد حالا به اندازه شش تور تقاضا وجود دارد.

این فعال توریستی درباره برنامه ریزی متولیان توریستی برای توزیع و مدیریت سفرها در شرایط کرونا اظهار کرد: نه تنها در این زمان که کووید-19 دنیای را درگیر نموده که در زمان های دیگر هم شاهد چنین برنامه ریزی نبودیم. مگر در تعطیلات مهم نوروز چنین برنامه ریزی دارند که الان داشته باشند؟! قطعا جریان دهی سفر اقدام موثری می تواند باشد اما متولی فقط بخشنامه می دهد و بعد هم اعلام می نماید 24 ساعته آماده باش است که اگر شکایتی بود، رسیدگی کند. درحالی که قبل از آن باید اقداماتی را انجام دهد.

عقدایی در ادامه به هشدارها و اخطارهای که در حال حاضر کم اثر شده اند، اشاره نمود و گفت: با شیوع ویروس کرونا در دنیا و به تبع ایران، مساله ای ناشناخته را در دهه اخیر تجربه می کنیم که بیشتر رفتارها در این دوران بویژه رفتارهای بهداشتی از ترس بوده است. اکنون بشر به این نتیجه رسیده که ترس را باید کنار بگذارد و بیشتر رعایت کند، چرا که برای مدت طولانی نمی توان با ترس زندگی کرد. بنابراین، دیده می گردد پیغام های ترس در بین مردم کمتر خریدار دارد. بهتر است به جای ترساندن مردم از روش ها و آموزه های دیگر استفاده گردد، مثل آنچه باید در جریان سفر انجام دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 779

به "نگرانی از بعضی برخوردهای محلی و انتظامی با تورهای گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از بعضی برخوردهای محلی و انتظامی با تورهای گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید