هرآنچه باید درباره انیمه ریک و مورتی بدانید

به گزارش هدا بلاگ، شاید خبر ساخته شدن انیمه ریک و مورتی (Rick and Morty: The Anime) بیشتر شبیه یک شوخی به نظر برسد؛ از آن شوخی هایی که در خود سریال و دنیا های موازی که این پدربزرگ و نوه با هم طی می نمایند می بینیم و قبلا هم در انتهای فصل 5 شاهدش بودیم. اما به نظر می رسد که باید این یکی را جدی بگیریم! دو انیمیشن کوتاه تاکاشی سانو برای ادالت سوییم آنقدر متمایز و عجیب اما کاملا برازنده نام سریال بودند که وقتی برای کارگردانی یک فصل کامل انتخاب شد اصلا تعجب برانگیز نبود.

هرآنچه باید درباره انیمه ریک و مورتی بدانید

ادالت سوییم در ماه جولای سال 2020 انیمیشن کوتاهی به نام ریک و مورتی در مقابل نسل کش (Rick and Morty vs. Genocider) را به نمایش درآورد. این انیمیشن دیوانه وار را سانو کارگردانی کرد، که همان سال کارگردانی انیمه سریالی برج خدا (Tower of God) را هم برعهده داشت. سانو در سال 2021 و پیش از آنکه سفارش ساخت یک فصل کامل را بپذیرد، با سامر با خدا دیدار می نماید (ریک با شر دیدار می نماید) (Summer Meets God (Rick Meets Evil)) با مفهومی به همان میزان بلندپروازانه و با تقریبا دو برابر زمان به صحنه بازگشت.

تاکاشی سانو در پی اضافه کردن یک پیچش داستانی ژاپنی به انیمه ریک و مورتی است

با تماشای دو انیمیشن کوتاه سانو و غرق شدن در آن ترکیب فشرده از ابزوردیسم و شخصیت پردازی به طرز شگفت انگیزی لذت بخش، باور اینکه او کارگردانی فیلم ها، سریال ها و اپیزودهای بیشتری را برعهده نداشت سخت است. به جز برج خدا، فعالیت های قبلی سانو به کارگردانی قسمت هایی در تعداد انگشت شماری از سریال ها، یک انیمه تبدیل شوندگان (Transformers) در سال 2004 و انیمه سریالی سنگوکو باسارا: سرانجام قضاوت (Sengoku Basara: Judge End) در سال 2014 محدود می شود.

تعداد محدود آثار سانو به این معنا نیست که او تازه کار است، زیرا او از دهه 90 در این صنعت فعالیت داشته و در پروژه های فراوانی از انیمه های سریالی اونگلیون (Evangelion) و لوپین سوم (Lupin III) تا مگالو باکس (Megalo Box) و حماسه وینلند (Vinland Saga) دست داشته است. با این حال حتی اگر دو انیمیشن کوتاهی که قبلا نام بردیم گویای بینش و توانمندی او نباشند، انیمه ریک و مورتی به احتمال زیاد نقطه درخشان کارنامه حرفه ای او به عنوان کارگردان است.

هدف سانو برای 10 قسمت پیش رویش این است که برترین بخش های سریال اصلی را بردارد، آن ها را فشرده، عصاره آن ها را استخراج و سپس یک پیچش داستانی ژاپنی منحصربه فرد به آن ها اضافه کند. روش و لحن کار سرسام آور و متمایز به نظر می رسد، اما عجیب بودن کلی مفاهیم و تم های داستان به طرز قابل توجهی وفادارانه است.

استودیو و دیگر عوامل این کراس اوور عجیب چه کسانی خواهند بود؟

انیمه ریک و مورتی در استودیوی تلکام انیمیشن فیلم ساخته می شود، همان استودیویی که لوپین سوم: قسمت 5 (Lupin III Part 5) و اثر قبلی سانو یعنی برج خدا را ساخته بود. سانو درست همانند دو انیمیشن کوتاه قبلی، نویسندگی و کارگردانی این مجموعه را برعهده دارد. در حال حاضر هنوز انیمیشن سازان یا طراحان شخصیت این پروژه تایید نشده اند، اما عوامل سازنده در مقابل نسل کش و سامر با خدا دیدار می نماید نشان از وجود کراس اوورهایی در تیم فراوری این مجموعه نو دارد.

سانو احتمالا علاوه بر نویسندگی و کارگردانی طراحی استوری بورد را هم برعهده خواهد داشت و با توجه به اینکه در هر دو انیمیشن کوتاه او به عنوان طراح استوری بورد فعالیت داشت، احتمال اینکه او طرح های نو را هم خلق نموده باشد زیاد است. اما مساله قطعی این است که میکیکو کوجیما از استودیو رود به عنوان طراح رنگ معرفی شده که فعالیت های حرفه ای او هم مانند سانو به دهه 90 برمی شود. کوجیما در بخش هنری روی آثار کلاسیکی مانند اونگلیون و جین روه: دسته گرگ (Jin-Roh: The Wolf Brigade) کار نموده است.

آرینا ماتسوزاوا به عنوان مدیر هنری در این پروژه نقش دارد. از استودیو تی ام اس فتو، تاتسوئو نوگوچی به عنوان مدیر فیلمبرداری حضور دارد. یو کی یوزونو و یوکی کاکیزوئه که انیمیشن کوتاه های قبلی ریک و مورتی اثر سانو را فراوری نموده اند، یک بار دیگر برای این مجموعه بازمی گردند. موسیقی این اثر به وسیله تتسویا تاکاهاشی، آهنگساز آثاری همانند اپل سید (Appleseed)، افسانه های هیلو (Halo Legends) و انیمه مرد آهنی (Iron Man) ساخته خواهد شد.

انیمه ریک و مورتی برداشتی نو از این مجموعه با وفاداری به اثر اصلی خواهد بود

با قضاوت بر اساس دو داستان قبلی ریک و مورتی که به وسیله سانو ساخته شده اند، پتانسیل بالایی وجود دارد که هر یک از 10 قسمت این انیمه داستانی مجزا داشته باشند. با این حال به نظر می رسد برخلاف میل شخصیتی مثل ریک، قسمت اول حاکی از وجود یک روایت دنباله دار - یا به احتمال زیاد خط داستانی پیونددهنده آن ها - است. بزرگترین سرنخ در این مورد، دختری مرموز است که به عنوان عشق احتمالی برای مورتی معرفی می شود، هرچند هویت او کاملا ناشناخته است.

در حالی که داستان های انیمیشن های کوتاه سانو با هم بسیار متفاوت بودند، یک شباهت آن ها نحوه بحث و استفاده از زمان در روایت داستان است. در مقابل نسل کش نشان می داد که ریک فقط یک مورتی دیگر است و سامر با خدا دیدار می نماید نیز به طور مشابه با ایده وجود یک آگاهی در طول زمان بازی می کرد، که در نحوه ارائه رویدادها به مخاطب نقش دارد. عناوین انیمه هم به طور مشابه بر زمان تاکید می نماید، از نماد ساعت گرفته تا عنوان قسمت اول عشق آنتروپی است (Love is Entropy). (آنتروپی در فیزیک به معنای بی نظمی و پراکندگی انرژی در یک سامانه بسته است.)

حتی در طول بخش آغازین آهنگ تیتراژ، به صورت گذرا مورتی را با یک زره و ریک را با موهای بسیار بلندتر می بینیم. این می تواند نشانه ای از مسیری باشد که شخصیت هایشان طی خواهند کرد؛ اشاره ای به پرش زمانی، یا شاید فقط نسخه جایگزینی از زوج اصلی. با توجه به اینکه این فرنچایز با ابعاد موازی بازی می نماید، جای تعجب ندارد اگر انیمه نسخه ای کاملا متفاوت از دو شخصیت ریک و مورتی را نسبت به سریال اصلی به تصویر بکشد.

با توجه به صحبت های سانو درباره نحوه روایت این داستان، به نظر می رسد این برداشت نامتعارف از سریالی که از قبل همه آن را به خاطر عجیب بودنش می شناسند، در دستان کارگردان درستی واقع شده است. در حالی که بعضی ممکن است با تغییر لحن نسبت به نمایش اصلی گیج شوند، آنالیز جدی سانو از شخصیت ها و روابط خانوادگی، احترام و درک فوق العاده ای را نسبت به اثر اصلی نشان می دهد. انیمه ریک و مورتی با هر تیزر نو عجیب تر و بهتر به نظر می رسد.

منبع: gamerant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 تیر 1403 بروزرسانی: 6 تیر 1403 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3742

به "هرآنچه باید درباره انیمه ریک و مورتی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه باید درباره انیمه ریک و مورتی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید