هشدار رئیس MI6 به مسکو: ما را دست کم نگیرید!

به گزارش هدا بلاگ، رئیس سرویس اطلاعات خارجی انگلیس به روسیه هشدار داده که پس از جریان مسمومیت اسکریپال در سالزبری بریتانیا، مسکو نباید غرب را دست کم بگیرد.

هشدار رئیس MI6 به مسکو: ما را دست کم نگیرید!

الکس یانگر رئیس سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا امروز (دوشنبه) به کرملین هشدار داد که پس از جریان مسمومیت سرگئی اسکریپال افسر سابق روس در انگلیس، غرب را دست کم نگیرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری تاس، یانگر که امروز در جمع دانشجویان دانشگاه سنت اندورز در اسکاتلند سخنرانی می کرد، گفت: دولت روسیه از یک سلاح شیمیایی در سطح نظامی در خاک انگلیس استفاده کرده است.

وی افزود، ما می خواهیم که دولت روسیه به این نتیجه برسد که هر سودی که تصور می کند از این اقدام بدست می آورد، ارزش ریسک کردن ندارد.

این مقام انگلیسی در ادامه گفت: من از روسیه یا هر کشور دیگری که نیت فروپاشی زندگی ما را دارند می خواهم که عزم و اراده و قابلیت هایمان و همچنین متحدانمان را دست کم نگیرد.

رئیس سرویس اطلاعات خارجی انگلیس همچنین تأکید کرد: ما اگرچه به دنبال ایجاد بی ثباتی در روسیه نیستیم اما این کشور را مهار خواهیم کرد.

یانگر در دومین سخنرانی مهم خود پس از روی کار آمدن در سال 2014 میلادی در مقام رئیس سرویس اطلاعات خارجی انگلیس گفته بود، روسیه موضع تقابلی ابدی با غرب دارد.

در ماه های گذشته مسکو با اتهامات گسترده ای از جانب کشورهای غربی درباره فعالیت های جاسوسی افسران اطلاعات نظامی روسیه در این کشورها و همچنین تلاش برای انجام حملات سایبری علیه برخی سازمان ها و نهادهای بین المللی روبرو شده است.

وزارت دفاع هلند حدود دو ماه پیش گزارش کرد که سرویس اطلاعاتی این کشور حمله سایبری عوامل روس علیه سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی را خنثی کرده است. این وزارتخانه همچنین گفت که هلند چهار تبعه روس با گذرنامه دیپلماتیک را به اتهام تلاش برای اجرای این عملیات سایبری در ماه آوریل گذشته اخراج کرده است.

پس از این بیانیه وزارت دفاع هلند و همراهی دولت انگلیس با آن، وزارت دادگستری آمریکا نیز بیانیه ای مجزا منتشر کرد و گفت که این اتباع روس سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی، سازمان بین المللی مبارزه با دوپینگ، سازمان مبارزه با دوپینگ آمریکا و شرکت نیروگاه هسته ای وستینگ هاوس را که برای اوکراین برق تولید می کند، در کنار دست کم 250 قهرمان برجسته رشته های ورزشی، سازمان مبارزه با دوپینگ کانادا و آزمایشگاهی در سوئیس که روی نمونه های مربوط به پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال افسر سابق روس در سالزبری انگلیس در ماه مارس گذشته، هدف حملات سایبری خود قرار داده اند.

در ماه مارس 2018 یک جاسوس سابق روس به نام سرگئی اسکریپال که به انگلیس پناهنده شده، در شهر سالزبری مسموم و به بیمارستان منتقل شد. ساعاتی بعد انگلیس روسیه را به تلاش برای ترور شیمیایی اسکریپال متهم کرد. مسکو این اتهام را رد کرده و از لندن خواست کمیته ای مشترک برای تحقیق درباره این حادثه تشکیل شود، اما انگلیس این درخواست را نپذیرفت.

منبع: انتخاب
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 44

به "هشدار رئیس MI6 به مسکو: ما را دست کم نگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار رئیس MI6 به مسکو: ما را دست کم نگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید