وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد:استان های مرزی به جذب جهانگرد خارجی کمک کنند

به گزارش هدا بلاگ، وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی با بیان این که ظرفیت های بسیار خوبی برای جذب توریست از کشور های همسایه وجود دارد گفت: از این رو باید به ادارات کل میراث فرهنگی در استان های مرزی این مأموریت داده شود تا نسبت به جذب توریستان خارجی از کشور های همسایه اقدام کنند.

وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد:استان های مرزی به جذب جهانگرد خارجی کمک کنند

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، علی اصغر مونسان در نهمین نشست شورای هماهنگی بخش خصوصی جهانگردی، با بیان این مطلب بیان کرد: ظرفیت های بسیار خوبی در کشور های هم جوار برای جذب جهانگرد و توسعه همکاری ها در حوزه جهانگردی وجود دارد، از این رو باید به ادارات کل میراث فرهنگی در استان های مرزی این مأموریت داده گردد تا نسبت به جذب جهانگردان خارجی از کشور های همسایه اقدام کنند. این موضوع فقط وظیفه وزارتخانه نیست بلکه ادارات کل میراث فرهنگی استان ها نیز باید جذب جهانگردان خارجی را یکی از وظایف خود بدانند.

وزارت میراث فرهنگی حامی بخش خصوصی

او سپس به اهمیت همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی برای رونق جهانگردی اشاره کرد و خطاب به مدیران تشکل های بخش خصوصی جهانگردی در این جلسه، افزود: وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در کنار شماست و از شما حمایت می کند. ما به عنوان حاکمیت وظیفه داریم تا جهت را هموار و موانع را برطرف کنیم. بخش دولتی و بخش خصوصی در کنار همدیگر برای کشور سودآوری خواهند داشت.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در این شورا باید به آن توجه کرد، سامان دهی آژانس ها به منظور جذب جهانگرد خارجی است. باید به یک متعادل سازی دست پیدا کنیم. باید بدانیم تعداد آژانس های فعال در حوزه جذب جهانگرد خارجی چقدر است و چه ظرفیت هایی در آژانس های ما وجود دارد که از آن ها بهره ببریم.

او سپس به ترکیه به عنوان یکی از کشور های همسایه اشاره کرد و گفت: این کشور در همسایگی ما دارای ظرفیت های بسیار خوبی است و می توان از ترکیه جهانگردان زیادی داشت، منتها به نظر می رسد برای این کار نیازمند تبلیغات بهتر و معرفی بیشتر ایران به ترک ها هستیم.

مونسان اظهار کرد: من با وزیر جهانگردی ترکیه صحبت کردم آن ها علاقه مند به توسعه جهانگردی با ایران هستند. در صحبتم موضوع طلب فعالان جهانگردی ایران از ترکیه را نیز مطرح کردم که قول مساعد برای پیگیری این موضوع داده شد و قرار است در نامه ای رسمی این موضوع را به همراه مستندات لازم به وزارت جهانگردی ترکیه اعلام کنیم.

او در بخش دیگری از صحبت های خود به برگزاری وبینار خود با وزیر جهانگردی ونزوئلا اشاره کرد و افزود: در این گفت وگوی ویدئو کنفرانسی وزیر جهانگردی ونزوئلا نیز برای توسعه همکاری ها در حوزه جهانگردی با ایران اظهار علاقه کرد. خوشبختانه ما با ونزوئلا لغو ویزا هستیم و از طرفی نیز پرواز مستقیم به این کشور داریم که این موضوعات می تواند ظرفیت خوبی برای توسعه جهانگردی دو کشور باشد.

بسته سوم حمایتی از جهانگردی ابلاغ شده است

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در ادامه به تدوین بسته حمایتی جدید از فعالان جهانگردی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این بسته که به بسته سوم موسوم است تدوین و ابلاغ شده است. محدودیت هایی که در بسته های قبلی بود برداشته شده و برای تحقق آن نیز بسیار تلاش شده است.

او در ادامه به موضوع نمایشگاه جهانگردی تهران نیز اشاره کرد و افزود: برای چگونگی برگزاری این نمایشگاه نیازمند بهره گیری از نظرات بخش خصوصی هستیم. بر همین اساس تصمیم گرفتیم امسال نمایشگاه تهران به طور کامل به بخش خصوصی واگذار گردد. بسیار امیدوار هستیم که شرایط کرونا در کشور و جهان در ماه های آینده بهتر گردد و واکسن یا داروی این بیماری کشف گردد، با این حال با توجه به این که مجوز برگزاری این نمایشگاه دریافت شده است درخواست من از فعالان بخش خصوصی این است که درباره چگونگی برگزاری این نمایشگاه با مسئولان وزارت بهداشت جلساتی را برگزار کنند و در این خصوص با آن ها رایزنی و مشورت گردد.

مونسان در ادامه شرح داد: با توجه به اهمیت صنایع دستی ایرانی، امسال در صورت برگزاری نمایشگاه جهانگردی تهران حتما باید بخش ویژه ای به این بخش اختصاص پیدا کند.

سامان دهی و برخورد با تور های جهانگردی غیرمجاز

او در ادامه به موضوع تور های غیرمجاز اشاره کرد و گفت: متأسفانه تور های غیرمجاز در کشور برگزار می گردد که نتایج منفی آن به ما برمی گردد. این تور ها بیشتر تور های طبیعت گردی هستند که به طبیعت و جنگل و کویر آسیب هایی نیز وارد می کنند، در حالی که افراد طبیعت گرد، طبیعت دوست نیز هستند و به طبیعت احترام می گذارند و آسیبی وارد نمی کنند.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی بیان کرد: پیشنهاد من این است که در مرحله اول باید این تور ها را سامان دهی کرد و در درجه دوم با تور های غیرمجازی که امکان سامان دهی آن ها وجود ندارد به طور جدی برخورد کرد و در این خصوص می توان از ظرفیت ناجا برای برخورد با این تور ها و جلوگیری از برگزاری آن ها کمک گرفت.

در ادامه این جلسه پورتال جامع جهانگردی ایران به آدرس برای مدیران تشکل های بخش خصوصی جهانگردی معرفی شد و دکتر مونسان با اشاره به قابلیت های این پورتال از فعالان بخش خصوصی خواست تا در برنامه ریزی ها برای برگزاری تور های جهانگردی و سفر از ظرفیت های این پورتال استفاده کنند.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1818

به "وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد:استان های مرزی به جذب جهانگرد خارجی کمک کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد:استان های مرزی به جذب جهانگرد خارجی کمک کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید