ویروس کرونا و تئوری نشت از آزمایشگاه مرموز چینی

به گزارش هدا بلاگ، نشریه فایننشیال تایمز در گزارشی به اوج گیری مجدد برآورد ها در محیط بین المللی مبنی بر احتمال شیوع ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان(در چین) پرداخته و به طور خاص به این مساله اشاره نموده که انجام دریافت آزمایش های مرتبط با ویروس کرونا در این تاسیسات آزمایشگاهی، آن هم در شرایطی که این تاسیسات از نیروهای آموزش دیده و ماهرِ کمی برخوردار بوده و در عین حال، پروتکل های امنیتی نیز جهت انجام آزمایش های مرتبط با آن چندان رعایت نشده اند، بسیاری را بر آن داشته تا از احتمالا بالای نشت و شیوع ویروس کرونا از مرکز ویروس شناسی ووهان خبر دهند.

ویروس کرونا و تئوری نشت از آزمایشگاه مرموز چینی

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

فایننشیال تایمز در این رابطه می نویسد: جستجو جهت یافتن پاسخِ این پرسش که ویروس کرونا دقیقا از کجا شیوع پیدا نموده، بسیاری از توجهات دنیای را به بخش و شاخه ای از علم معطوف نموده که پیش از این تا حد زیادی از توجهِ افکار عمومی به دور بوده است.

حوزه مذکور، افزایش عملکرد/ Gain of Function نام دارد که در چهارچوب آن، پاتوژن ها دستکاری می شوند. امری که با هدفِ افزایش قدرت کشندگی و مرگبار بودن ویروس ها انجام می گردد و هدف اصلی و اساسی آن این است که درک گردد: ویروس ها چگونه رفتار می نمایند و آیا در مقابل واکسن ها می توانند مقاومت نمایند یا خیر؟ منتقدان می گویند که خطر نشتِ پاتوژن ها و زدنِ جرقه آغاز یک پاندمی (در سطح دنیای)، بسیار زیاد است. به طور خاص در آمریکا در سال 2014، رئیس جمهور وقت این کشور باراک اوباما دستور به متوقف ساختنِ انجام آزمایش های افزایش عملکرد در خصوص طیفی از ویروس های خطرناک را داد(تامین اقتصادی در این زمینه را نیز متوقف ساخت). این در حالی است که قوانین و پروتکل های سخت گیرانه ای نیز در این رابطه وضع و اعمال شدند. با این همه، آزمایش های مشابه در مراکز ویروس شناسی دیگر در دنیا، از جمله یک مرکز مرموز ویروس شناسی در شهر ووهان چین، همچنان ادامه یافته است.

به گزارش خبرنگاران، دکتر آنتونی فائوچی رئیس انیسیتو ملی آلرژی ها و بیماری های عفونیِ آمریکا در یکی از جلسات استماع سنای آمریکا که در هفته گذشته برگزار گردید گفت: در فاصله سال های 2015 تا 2020، یک گروه بین المللیِ 15 نفره از دانشمندان ویروس شناس که در مرکز ویروس شناسی ووهان کار می کردند، مجموعه 600 هزار دلار از بودجه عمومی آمریکا را دریافت کردند تا بفهمند که آیا ویروس کرونا با منشا خفاش ها، تهدیدی جدی برای انسان ها به حساب می آید یا خیر؟

در چهارچوب بخشی از این پروژه، ویروس شناس مشهور چینی شی ژنگ لی که از وی به عنوان زن خفاشِ چین نیز یاد می گردد، دو گونه مختلف ویروس کرونا را به یکدیگر پیوند داد که در نوع خود منجر به فراوری شدنِ یک گونه مرگبار تر از این ویروس شد.

ویروسِ تازه ایجاد شده، به زعم بسیاری از کارشناسان، از قابلیت انتقال به انسان ها و درگیر کردن آن ها نیز برخوردار بوده است. تمامی اطلاعاتی که به آن ها اشاره شد، مستند به داده های یک پژوهش هستند که در سال 2015 در مجله تحقیقاتی نیچر/Nature چاپ شدند. این پژوهش به طور خاص در خصوص خطرات احتاقتصادی انجام آزمایش ها در مرکز ویروس شناسی ووهان، هشدار داده است. آن ها در پژوهش خود نوشته اند: بایستی پروتکل هایی دقیق تر با هدف کاهش دادنِ احتمال شیوع ویروس های خطرناک و بیماری زا در آینده، بیش از پیش در دستورکار قرار گیرند.

این هشدارِ آن ها، در شرایط کنونی که هنوز دلایلی متقن در خصوص احتمال انتقال ویروس کرونا از خفاش ها به انسان ها(یا به وسیله یک حیوان واسطه به انسان ها) یافت نشده و بسیاری معطوف به این گزاره شده اند که احتمالا این ویروس از مرکز ویروس شناسی مرموزِ شهر ووهان انتقال یافته، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

در این رابطه گروهی از دانشمندان نظیر رالف بَریک(یکی از نویسندگان پژوهشِ سال 2015 در نشریه نیچر) در یک طومار در ماه جاری نوشتند: ما باید فرضیه های مرتبط با نشت طبیعی و آزمایشگاهی ویروس کرونا را تا زمانیکه داده ها و اطلاعات کافی در اختیار نداریم، کاملا جدی بگیریم.

مارک لیپستیچ استاد ویروس شناسی دانشگاه هاروارد می گوید: اگر قرار است آزمایشی انجام گردد که انجام دادنِ آن، حامل تهدیدات جدی در رابطه با آغاز یک پاندمی دنیای باشد، بهتر است که یک توجیه خوب و مناسب از حیث سلامت و بهداشت عمومی در رابطه با انجام دادنِ آن وجود داشته باشد.

در اوایل امسال میلادی، یافته های یک پژوهش که از سوی سازمان بهداشت دنیای انجام شد تاکید می کرد که خیلی بعید است که ویروس کرونا از یک تاسیسات آزایشگاهی به بیرون نشت نموده باشد. با این حال، این مساله در ماه مارس توسط بعضی کشورها نظیر آمریکا و انگلستان، و حتی تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان بهداشت دنیای که گفته بود تحقیقات در رابطه با منشا شیوع ویروس کرونا کافی نبوده اند، به چالش کشیده شده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به تازگی به نهادهای اطلاعاتی آمریکا دستور داده تا تئوری نشت ویروس کرونا از تاسیسات آزمایشگاهی چین را آنالیز نموده و ظرف 90 روز در این رابطه گزارش دهند. این در حالی است که رسانه های چینی قویا تئوری نشت ویروس کرونا از مرکز مذکور را رد نموده و آن را صرفا یک توطئه از جانب آمریکا علیه خود ارزیابی می نمایند.

بعضی کارشناسان و متخصصان آمریکایی بر این باورند که فارغ از اینکه شیوع ویروس کرونا، نتیجه نشت آزمایشگاهی باشد یا خیر، آمریکا به هیچ عنوان نباید در انجام آزمایش های مرتبط با این مساله، سرمایه گذاری اقتصادی انجام می داد و یا حتی با مرکز ویروس شناسی ووهان جهت انجام آزمایش در رابط با ساختار ویروس کرونا، همکاری می کرد(دلیل اصلی این مساله نیز خطر و تهدید بالای این موضوع است).

تا به امروز بسیاری از کارشناسانِ حوزه ویروس شناسی، استانداردهای امنیتیِ تاسیسات ووهان را زیر سوال برده اند. سال 2016، بعضی از دانشمندان ویروس شناس نظیر شی ژنگ لی و پیتر دژاک از بودجه انیسیتو بهداشت ملی آمریکا استفاده کردند تا در آزمایشگاه ووهان بر روی ویروس های زنده کرونا، آزمایش انجام دهند(این آزمایش ها در یک :آزمایشگاه سطح دو از حیث امنیت زیستی صورت گرفته اند).

بر اساس اطلاعات منتشر شده، آزمایشگاه های سطح دو به طور معمول جهت انجام آزمایش هایی که از خطر و ریسک ِتا حد متوسط(معمولی) برخوردار هستند مورد استفاده قرار می گیرند. در این آزمایشگاه ها، متخصصان می توانند می توانند با آزادی عملی بیشتری و فقط با استفاده از کت و دستکش های آزمایشگاهی فعالیت نمایند. همین مساله موجب شده تا ناظران پزشکی و متخصصانِ امر، از غیرایمن بودن آزمایشگاه های مذکور جهت انجام آزمایش در خصوص ویروس کرونا خبر دهند و بر این نکته تاکید نمایند که آزمایشگاه های سطحِ دو، از حیث ایمنی، صرفا استانداردهایی شبیه به مراکز دندانپزشکی را رعایت می نمایند.

جدای از همه این ها، در سال 2018، دیپلمات های آمریکایی مستقر در چین بر اساس اطلاعاتی که از مراکز تخصصی در آمریکا دریافت نموده بودند، به چین هشدار دادند که مرکز ویروس شناسی ووهان با چالشِ جدی و اساسیِ کمبود نیروهای متخصص و ماهر و همچنین ضعف امنیتی محیط آزمایشگاهی رو به رو است. امری که می تواند حامل تهدیداتی اساسی و قابل توجه باشد.

در شرایط فعلی، بعضی کارشناسان ارشد حوزه ویروس شناسی در آمریکا بر این مساله تاکید دارند که اساسا انجام آزمایش در خصوص ویروس کرونا در آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان، اقدام درستی نبوده است. امری که بیش از پیش، بازار برآورد ها در خصوص شیوع ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان را داغ نموده و بحث ها و مناظرات جدی را در این رابطه سبب شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2891

به "ویروس کرونا و تئوری نشت از آزمایشگاه مرموز چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا و تئوری نشت از آزمایشگاه مرموز چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید